З 1 травня абоненти усіх п’ятьох українських операторів мобільного зв’язку – lifecell, «Vodafone Україна», «Інтертелеком», «Київстар» і «Тримоб» можуть скористатися послугою MNP (mobile number portability), тобто послугою зміни оператора з повним збереженням номера. Послуга дозволяє абонентові одного оператора перейти до іншого і зберегти при цьому свій номер повністю, включно з кодом. Ця послуга корисна для тих, хто давно перейшов би від одного оператора до іншого, але досі не робив цього, щоб не змінювати номер, який «всі знають». До того ж, саме до номера телефону прив’язуються банківські та дисконтні картки чи облікові записи соцмереж, що робить часту зміну номера незручною. ZAXID.NET пояснює, як змінити оператора максимально швидко, а також розповідає, як не зговорити всі гроші, телефонуючи на «перенесений» номер.
***
Хто може скористатися послугою MNP?
Послугою MNP можуть скористатися абоненти п’ятьох українських операторів мобільного зв’язку: lifecell, «Vodafone Україна», «Інтертелеком», «Київстар» та «ТриМоб». Будь-який абонент одного з цих операторів може перейти до будь-якого іншого оператора з цього переліку. При цьому обов’язковою умовою для використання послуги є реєстрація абонента у того оператора, від якого він бажає перейти. І якщо контрактним абонентам з цим простіше, бо вони вже зареєстровані, то абоненти послуг передплаченого зв’язку мусять пройти реєстрацію. Зареєструвавшись, абонент прив’язує номер до свого імені і отримує право вільно переносити його від одного оператора до іншого.
***
Я абонент передплаченого зв’язку. Як мені зареєструватися і чи накладає реєстрація на мене додаткові обов’язки перед оператором?
Це можна зробити двома способами. Перший спосіб – це реєстрація в центрі обслуговування абонентів оператора, від якого планує піти абонент. Для реєстрації необхідно мати з собою SIM-картку і паспорт або інший документ (перелік документів для кожного оператора є на їхніх сайтах). Прийшовши в центр обслуговування абонентів, треба виконувати вказівки його працівника.
Другий спосіб – реєстрація онлайн з будь-якої точки планети, де є інтернет. Щоправда, для цього треба мати електронний цифровий підпис (ЕЦП). Ось посилання, за якими абоненти передплаченого зв’язку трьох найбільших українських мобільних операторів можуть пройти реєстрацію за допомогою ЕЦП: lifecell, «Vodafone Україна», «Київстар».
При цьому жодних додаткових обов’язків після реєстрації оператор на абонента не покладає.
***
Як отримати ЕЦП?
В цьому випадку дуже пощастило абсолютно усім клієнтам «ПриватБанку», оскільки вони можуть отримати ЕЦП за лічені секунди і абсолютно безкоштовно. Щоб це зробити, необхідно увійти до системи «Приват24», обрати «Всі послуги» → «Бізнес» → «Завантажити сертифікат». Для деталей треба дотримуватись інструкцій на екрані. На жаль, інших сервісів, де фізична особа, яка не має стосунку до бізнесу, з легкістю і безкоштовно може отримати ЕЦП онлайн, немає. З усіма доступними в Україні способами отримання ЕЦП можна ознайомитись тут або тут.
***
Що робити після реєстрації?
Коли абонент зареєструвався, можна починати процедуру перенесення номера. Для цього треба вирішити, до якого оператора абонент переходитиме, та відвідати його магазин, щоб подати заяву та отримати його SIM-картку. В заяві можна вказати також тарифний план, за яким номер має обслуговуватися, а також дату, коли має відбутися перехід (деталі – нижче).
***
Скільки днів номер переноситься від одного оператора до іншого?
Процедура перенесення номера триває щонайменше 3 робочих дні з моменту подачі заяви, якщо в ній не вказано бажану дату перенесення номера. При цьому ця дата не може бути меншою за три робочих дні з моменту подання заяви. Весь цей час, до початку процесу перенесення, номер абонента обслуговуватиметься як зазвичай. Коли процес буде розпочато, абонент отримає SMS з проханням вставити в телефон отриману раніше SIM-картку свого нового оператора. Після цього процес буде завершено. При цьому оператори попереджають, що впродовж перших трьох годин після перенесення номера в абонента можливі проблеми зі зв’язком.
***
Чи правда, що послуга MNP безкоштовна?
За саму послугу і справді платити не доведеться, але абонентові передплаченого зв’язку необхідно буде купити стартовий пакет свого нового оператора, і поповнити його на суму, достатню для нарахування пакету послуг (сума залежить від обраного абонентом тарифу). Повністю безкоштовними SIM-картки будуть лише для контрактних абонентів. Їм буде необхідно внести лише відповідні аванси на свої рахунки.
***
Як часто можна змінювати операторів з повним збереженням номера?
Раз на 30 календарних днів. При спробі змінити номер швидше, ви отримаєте відмову.
***
В яких випадках перенесення номера може не відбутися?
Якщо номер помічений у шахрайстві чи інших незаконних діях, якщо він незареєстрований або зареєстрований на іншу людину, або в реєстраційній заяві вказано недостатньо даних, або ж якщо абонент має незакритий борг перед оператором, то йому можуть відмовити в перенесенні номера.
***
Як дізнатися, що я телефоную на перенесений номер?
Є кілька способів знати, що абонент телефонує на перенесений номер. По-перше, перед дзвінком на перенесений номер звучатиме голосове сповіщення, в якому буде зазначено, що абонент телефонує на перенесений номер, а також буде вказано, до якої саме мережі тепер цей номер належить. По-друге, це можна буде зробити за допомогою спеціальних USSD-запитів, а також на сайтах мобільних операторів.
***
Чи дорого телефонувати на номери інших мобільних операторів?
Наразі усі нові тарифні плани українських мобільних операторів мають безкоштовні хвилини для дзвінків на інші мобільні. Крім того, якщо цих хвилин замало, деякі оператори дають змогу замовити додаткові пакети хвилин. Однак абонентам передплаченого зв’язку «Київстар» варто пам’ятати, що, станом на 1 травня 2019 року, пакетні хвилини у тарифних планах цього оператора, призначені для дзвінків на інші мережі, не діють при дзвінках на номери оператора «Інтертелеком». В цьому випадку застосовуються такі ж тарифи, як і при дзвінках на міські номери. На контрактних абонентів «Київстар» це попередження не поширюється. Також винятком є лінійка тарифів «Комфорт» для абонентів передплати.
***
Мені замало цієї інформації. Де дізнатись більше?
Більше інформації про можливість змінити оператора з повним збереженням номера можна дізнатися на сайтах операторів «Vodafone Україна» та «Київстар», а також на спеціальному сайті, присвяченому цій послузі, який створив оператор lifecell.