Верховна Рада внесла зміни до державного бюджету через коронавірус

У межах запропонованих урядом змін створили Фонд боротьби з коронавірусом

15:03, 13 квітня 2020

Верховна Рада України під час позачергового пленарного засідання 13 квітня підтримала зміни до державного бюджету, зумовлені поширенням коронавірусу в Україні та змінами макроекономічної ситуації через пандемію Covid-19 у світі.

За законопроект проголосували 252 депутати в першому читанні та 249 – у другому, зокрема 226 нардепів фракції «Слуга народу», 5 представників групи «За майбутнє», 15 – групи «Довіра, а також три позафракційні депутати. Фракції «Голос», «Європейська солідарність», «Опозиційна платформа – За життя» та «Батьківщина» проголосували проти.

Перед голосуванням прем’єр-міністр Денис Шмигаль розповів, що в останній версії держбюджету повернули частину фінансування на культуру, освіту, регіони, а також залишилися повністю фінансування армії. Крім того, збільшиться фінансування низки відомств:

  • 15,7 млрд грн – на фінансування МОЗ
  • 29,7 млрд – на Пенсійний фонд, зокрема, для індексації пенсій та доплат пенсіонерам
  • 19,5 млрд – для Мінсоцполітики

Також, за словами Дениса Шмигаля, продовжиться фінансування програми «Велике будівництво», а 72 млрд грн передбачено на Дорожній фонд. 64,7 млрд з новоствореного Фонду боротьби з коронавірусом, підпорядкованого Мінфіну, планують витратити, зокрема, на закупівлю необхідного для боротьби з Covid-19, додаткові виплати медикам та окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення в умовах пандемії, підтримку вразливих верств населення.

Крім того, як інформував раніше ZAXID.NET, доходи держбюджету скоротяться майже на 120 млрд гривень, а видатки збільшаться на 82 млрд. Граничний дефіцит державного бюджету збільшується з 96,3 млрд грн до 298,4 млрд грн. Покривати його планують за рахунок запозичень.

Найбільше скоротяться фінансування:

  • Мінкульту – на 7,8 млрд грн
  • Міністерства розвитку громад і територій – на 6,8 млрд
  • Міносвіти – на 5 млрд
  • Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства – 2,4 млрд

Перед голосуванням за законопроект фракції «Голос», «Європейська солідарність», «Опозиційна платформа – За життя» та «Батьківщина» заявили, що не підтримуватимуть запропоновані зміни. Зокрема, у «Голосі» зазначили, що ухвалювати закон про держбюджет з дефіцитом майже 300 млрд не можна без голосування за закон про банки, який дозволяє залучити гроші Міжнародного валютного фонду. Йдеться про так званий «антиколомойський» законопроект: профільний комітет не встигнув підготувати його до нинішнього засідання через рекордну кількість правок – понад 16 тисяч.

Додамо, що два тижні тому Верховна Рада вже голосувала за зміни до бюджету. Тоді на Фонд боротьби з коронавірусом передбачалося виділити понад 97 млрд грн, проте для цього забракло голосів.