Золото пілігримів

Збірна України з біатлону завоювала дві нагороди на етапах у Канаді та США

13:42, 14 лютого 2016

Північноамериканські етапи Кубка світу з біатлону – це завжди лотерея. Ніколи не знаєш, що приготувала природа суворої півночі Америки, ніколи не спрогнозуєш, на які нагороди своїх улюблених біатлоністів варто сподіватись.

Для української команди останні етапи перед чемпіонатом світу з біатлону виявились такими ж неоднозначними. В активі збірної України – дві медалі. Одна – спринтерське золото Олени Підгрушної, інша – естафетне срібло жіночої збірної (читайте, також Підгрушної). У той же час – провальні виступи Юлії Джими в особистих гонках.

Представники чоловічої збірної не потішили нагородами українських вболівальників. Однак Артема Прима зумів потрапити у топ-10 гонки переслідування, а Олександр Жирний – оновити особистий найкращий результат на етапах Кубка світу. І ця динаміка перед виступами на біатлонному мундіалі все ж дарує певну надію.

Про те, як збірна України з біатлону виступила на етапах Кубка світу у Канаді та США, – в огляді ZAXID.NET.

Легенда Олени Підгрушної

Фантастичним стартом на етапах у Північній Америці виявилась спринтерська гонка Олени Підгрушної, яка вдруге в кар’єрі завоювала золото етапів Кубка світу. Українська біатлоністка зуміла без жодного промаху закрити мішені спринтерської гонки у Кенморі, і вийшовши зі стрільбища із третім результатом, прийти до фінішу першою. Канадські оператори, які впродовж гонки не стежили за результатами Олени, зуміли зловити лише золотий фініш українки.

Золотий подіум Олени Підгрушної у Кенморі, Канада. Фото: IBU.

Однак вже у наступній гонці в Канаді – у мас-старті – Олена фінішувала лише десятою. Аби зберегти сили перед етапами у США, тренери вирішили не залучати капітана української збірної до виступів в одиночній змішаній та змішаній естафетах.

На етапі Кубка світу в американському Преск Айлі Олена Підгрушна продемонструвала 14 результат у спринті і 7 результат у гонці переслідування. У цих гонках українка, що не властиво їй, помилялась на стрільбищах, хоча й трималась у десятці найсильніших за лижним ходом.

Олена Підгрушна. Фото: IBU.

Яскравим акордом у фіналі американських етапів стала жіноча естафетна гонка, в якій Олена Підгрушна вирвала для України срібло. Естафета у Преск Айлі обіцяла багато сюрпризів, оскільки організатори вирішили перенести гонку через сильні морози, а в українській збірній сталася непередбачувана заміна – на третьому етапі замість Юлії Джими повинна була бігти швидка, однак не дуже влучна Яна Бондар. Додайте до цього, що Валентина Семеренко повністю пропускала американські етапи, і такий експериментальний склад дещо насторожував шанувальників збірної України. Уже перед стартом гонки тренерський штаб збірної України повідомив, що побіжить таки Юлія Джима.

Для української команди старт естафети у Преск Айлі вийшов доволі вдалим – Ірина Варвинець передала естафету Наталі Бурдизі на другому місці. У свою чергу, Бурдига змусила понервувати українських вболівальників, ледве не заробивши коло штрафу на стрільбі лежачи, однак зуміла взяти себе в руки і закрити мішені із додаткових патронів.

На третьому етапі естафету прийняла Юлія Джима, яка на останніх етапах перебувала не у найкращій формі. Однак недарма Юля завоювала титул олімпійської чемпіонки у цій дисципліні – біатлоністка продемонструвала найкращу стрільбу в українській четвірці і передала естафету Олені Підгрушній на четвертому місці.

Найбільш нервовою для збірної України виявилася остання стрільба капітана збірної України – Олена Підгрушна суттєво затрималася на стійці, зумівши закрити останню мішень лише з третього додаткового патрону. Вирушивши на фінішну пряму, українка відставала від потенційної срібної призерки, німкені Каролін Хорхлер, аж на 30 сек.

Однак недарма останнє коло вже стало фірмовою ознакою Олени Підгрушної – лідерка української збірної не лише наздогнала німкеню, а й зуміла на фініші обійти її і принести своїй команді срібну нагороду. Як пізніше сказала сама біатлоністка: «Моє останнє коло – це вже легенда».

До слова, у рейтингу найсильніших біатлоністок світу Олена Підгрушна після двох етапів у Північній Америці піднялась на шосте місце. Наразі від п’ятого місця, на якому перебуває німкеня Франциска Хільдебранд, українку відділяють лише два пункти.

Невпевнена Джима, результативна Варвинець

Здоров’я Юлії Джими продовжує викликати занепокоєння – варто лише біатлоністці набрати форму, як доводиться робити чергову перерву на відновлення. Після шостого етапу Кубка світу в Антхольці Юлія Джима вирушила на обстеження до Словенії, де у спортсменки виявили бактерії у легенях. Наразі захворювання не загрожує Юлії Джимі повною втратою форми, однак будь-який вірус може вибити спортсменку із перегонів.

Північноамериканські етапи виявилися непростими для української біатлоністки, яка наразі є другою серед українок у світовому рейтингу. Юля провально фінішувала у спринті в канадському Кенморі – лише 83 місце – і пропустила мас-старт. Зате зуміла в парі з Олександром Жирним посісти 6 місце у суперміксті.

Під час наступного етапу у Преск Айлі Юлія Джима не потрапила навіть у топ-40 особистих гонок, фінішувавши 41-ою у спринті і 44-ою у гонці переслідування. Під питанням була участь спортсменки у жіночій естафеті. Щоправда, в останній момент Юлія Джима вирішила вийти на старт і підтвердила репутацію надійної естафетниці, використавши лише один додатковий патрон і передавши естафету на четвертій позиції.

Ірина Варвинець. Фото: Biathlon.com.ua.

У свою чергу, для Ірини Варвинець етапи у Північній Америці виявилися доволі вдалими. Біатлоністка потрапила у топ-10 спринтерської гонки у Кенморі, зайнявши 8 місце, що стало найкращим особистим результатом Варвинець на етапах Кубка світу у поточному сезоні. Також в активі біатлоністки – 17 місце у мас-старті та 11 місце у змішаній естафеті (Кенмор, Канада), 33 місце у спринті та 27 місце у гонці переслідування (Преск Айл, США). Разом зі збірною Ірина Варвинець виграла срібло жіночої естафети.

Серед інших українських біатлоністок найкращим особистим результатом на північноамериканських етапах у Наталі Бурдиги стало 26 місце у спринті (Преск Айл) і перше потрапляння Яни Бондар у залікову зону – 40 місце під час гонки переслідування у Преск Айлі.

Прима – у десятці, Жирний – з новим особистим досягненням

У чоловічих виступах серед українців найбільший прогрес продемонстрував Артем Прима, який вдруге в кар’єрі потрапив у топ-10 особистих гонок на етапах Кубка світу. Український біатлоніст фінішував дев’ятим у гонці переслідування у Преск Айлі.

Артем Прима. Фото: Biathlon.com.ua.

Загалом, впродовж американських етапів Артем Прима тримався у топ-20: спринт – 17 місце, мас-старт – 13 місце, мікст – 11 місце (Кенмор, Канада), спринт – 16 місце, гонка переслідування – 9 місце, чоловіча естафета – 7 місце (Преск Айл, США). Наразі Артем Прима займає 40 місце у загальному заліку.

Сергій Семенов, який спочатку планував пропускати етапи Кубка світу в Америці, продемонстрував непогані результати під час гонок у канадському Кенморі, посівши 12 місце у спринті та 13 місце у мас-старті. Однак український біатлоніст надалі не може справитися із проблемами під час стрільби лежачи, тому посів 35 місце у спринтерській гонці (три промахи на першій стрільбі) та 25 місце у гонці переслідування (чотири промахи під час стрільби лежачи) на етапі у Преск Айлі.

Олександр Жирний. Фото: Biathlon.com.ua.

У свою чергу, локальним проривом для Олександра Жирного стала гонка переслідування у США, де спортсмен оновив найкращий особистий результат, посівши 16 місце. Також в активі Олександра Жирного – 6 місце у суперміксті в дуеті з Юлією Джимою.

Ще один український біатлоніст Дмитро Русинов потішив українських вболівальників першими заліковими очками – 33 місце у гонці переслідування у Преск Айлі.

У чоловічій естафеті (Семенов, Прима, Русинов, Жирний) українці були лише сьомими, однак змогли на один пункт покращити свої позиції у Кубку націй, перемістившись на сьому позицію. Зазначимо, що капітан української команди Дмитро Підручний залишився в Європі, аби підготуватись до чемпіонату світу.

***

Загалом, північноамериканські етапи запам’яталися сильним морозами  - біатлоністам доводилося бігати при температурі майже -20 градусів, а також скаргами спортсменів на зміну часових поясів і на погану інфраструктуру в американському Преск Айлі.

Зокрема, виступи у США завершились страшною травмою для німецького біатлоніста Арнда Пайффера, який злетів із траси у дерево і отримав струс мозку. Також лідерка загального заліку, чеська біатлоністка Габріела Соукалова пожалілась журналістам на погані умови проживання у Преск Айлі, який, на її думку, не готовий приймати змагання такого рівня.

Наступним місцем, де зустрінуться найсильніші біатлоністи планети, стане норвезький Холменколлен. Саме там із 3 по 13 березня відбудеться чемпіонат світу з біатлону, до якого збірна України, принаймні жіноча, готується як одна із фавориток змагань.

Головний тренер збірної України з біатлону Урош Велепец. Фото: Facebook/Velepec Uroš.

P.S. Як бонус - українські біатлоністки, виборовши срібло естафети, змусили свого головного наставника знову приміряти рожевий колір. За умовами жартівливої суперечки, яку придумала Олена Підгрушна, словенський тренер Урош Велепец мусить впродовж дня носити ненависний йому рожевий колір, якщо жіноча збірна України виграє нагороду. Наступного разу словенець обіцяв одягнути також рожеві штани.

До слова, після срібної естафети у Преск Айлі жіноча збірна України опинилася на першому місці у заліку естафетних гонок. У поточному сезоні українські біатлоністки в естафетах завоювали бронзу у Хохфільцені, золото у Рупольдингу, були дев'ятими в Антхольці і виграли срібло у Преск Айлі.