Зустріч випускників

Журналістика, енергетика, міжнародні відносини - де і на кого вчилися відомі українські спортсмени

17:05, 28 січня 2015

Українські спортсмени не цураються гризти граніт науки і попри приголомшливі успіхи у спорті сідають за студентську парту, аби отримати потрібні знання і диплом.

Зрозуміло, що більшість спортсменів поєднують приємне з корисним і здобувають освіту у різних інститутах фізичної культури. Однак є й такі, які не бояться спробувати себе у чомусь абсолютно новому. До прикладу, відомий голкіпер «Динамо» Олександр Шовковський має диплом журналіста, футболіст та тренер Олег Блохін свого часу лише рік не довчився на факультеті міжнародних відносин, а легенда українського футболу Валерій Лобановський взагалі не має фізкультурної освіти.

Про те, хто і на що вчився в українському спорті, - читайте в огляді ZAXID.NET.

 «Олександр Шовковський - знахідка», - Ігор Циганик

Олександр Шовковський, який вже понад двадцять років захищає ворота київського «Динамо», свого часу закінчив Інститут журналістики київського національного університету імені Тараса Шевченка. На студентську лаву знаменитий воротар сів у 2001 році. Хоча Сашо й навчався на заочному, одразу став легендою курсу. Своє рішення вступити на журфак Олександр Шовковський пояснив успіхами дружини. Тодішня половинка голкіпера Власта Шовковська була ведучою спортивних новин на каналі СТБ. Легендарний динамівець розповів, що після завершення кар’єри не проти піти стопами дружини і теж стати журналістом. Наразі 40-річний футболіст продовжує виступати за київське «Динамо» і не виключає того, що після завершення кар’єри може піти у політику. Хоча після одного з ефірів на ТБ відомий спортивний коментатор і ведучий Ігор Циганик заявив, що Олександр Шовковський - справжня знахідка спортивної журналістики.

Важко повірити, але легендарний тренер київського «Динамо» та збірної України Валерій Лобановський свого часу мусив тягнути лямку науки на теплоенергетичному факультеті Київського політехнічного університету. Навчання не вписувалося у футбольну кар’єру Валерія Лобановського, який з перервами та академвідпустками через 8 років після вступу попросив відрахувати його з вишу. Неймовірним залишається той факт, що найвидатніший тренер пострадянського простору так і не отримав фізкультурної освіти, здобувши в результаті диплом Одеського політехнічного інституту.

 Ігор Бєланов та Валерій Лобановський

Ще один знаменитий динамівець Ігор Бєланов, який у 1986 році став кращим гравцем Європи та отримав «Золотий м’яч» ФІФА, закінчив професійно-технічне училище, отримавши спеціальність «муляр-монтажник конструкцій 3-го розряду». Із перспективи років важко віриться, що знаменитий футболіст на зорі своєї кар’єри вивчав ази будівництва і навіть встиг попрацювати у цій сфері.

У свою чергу, голкіпер донецького «Шахтаря» Андрій П’ятов, який родом із Кіровограда, отримав диплом факультету фізичної культури Педагогічного університету за спеціальністю вчитель фізкультури. Одноклубник відомого голкіпера В’ячеслав Шевчук також свого часу закінчив університет за тією ж спеціальністю, щоправда у Запоріжжі. Пізніше, гравець якось навіть пожартував, що може працювати вчителем фізкультури, адже відповідний диплом у нього є.

За цією ж спеціальністю отримала диплом і олімпійська чемпіонка Олена Підгрушна, яка закінчила Тернопільський національний педагогічний університет.

А от олімпійська чемпіонка Яна Шемякіна є магістром Львівського державного університету фізичної культури. Знаменита фехтувальниця закінчила виш із червоним дипломом. Пізніше Яна вирішила продовжити навчання і стала аспірантом львівського вишу. Ще одним знаменитим випускником та аспірантом львівського Інфізу є боксер Олександр Усик.

 Віталій Кличко вітає Олександра Усика з першим завойованим титулом

Свого часу обидва брати Клички отримали дипломи Переяслав-Хмельницького педагогічного інституту. Віталій Кличко продовжив навчання в аспірантурі Національного університету фізичного виховання і спорту України, написавши кандидатську дисертацію «Бокс: теорія та методика спортивного відбору». Потім Кличко-старший продовжив освітній процес у Національній академії державного управління при Президентові України, отримавши ступінь магістра за спеціальністю «Управління суспільним розвитком» у 2011 році.

Цікаво, що легенду українського футболу Андрія Шевченка спочатку не хотіли зарахувати до Київського інституту фізкультури і спорту, оскільки футболіст провалив вступні іспити. Молодого гравця зарахували до списку студентів тільки після прохання тодішнього керівництва «Динамо». Вже після завершення кар’єри, здійснивши невдалий дебют у політиці, Андрій Шевченко вирішив отримати освіту для роботи тренером.

 Три українські володарі «Золотого м'яча»

Відомими випускниками також можуть похвалитися луцькі виші. Зокрема, футболіст санкт-петербурзького «Зеніта» та збірної України Анатолій Тимощук закінчив Волинський національний університет ім. Лесі Українки за спеціальністю «Олімпійський та професійний спорт». Також у Луцьку свого часу навчався тренер «Говерли» В’ячеслав Грозний, який закінчив Луцький педагогічний інститут.

Незвичайну вищу освіту здобув олімпійський чемпіон Лондона-2012 Олексій Торохтій, який навчався в Національному аерокосмічному інститут ім. Миколи Жураковського у Харкові на факультеті систем управління літальних апаратів.

Відомий футбольний гравець і тренер Олег Блохін попри блискучу спортивну кар’єру свого часу намагався отримати диплом факультету міжнародних відносин. Провчившись чотири роки у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка, Олег Блохін покинув навчання, так і не ставши дипломованим випускником міжнару. Хоча у майбутньому Олег Блохін спробував себе у політиці і двічі ставав народним депутатом України: у 1998 році він пройшов до парламенту за списком Всеукраїнського об'єднання «Громада», а в 2002-му – за списком Комуністичної партії, з якої перейшов до СДПУ (о).

 Капітан «Карпат» вперше демонструє Кубок СРСР у Львові

Представники золотої команди «Карпат», які привезли Кубок СРСР до Львова у 1969 році, попри футбольну кар’єру паралельно освоювали інші професії. Зокрема, капітан тодішньої команди Ігор Кульчицький отримав диплом факультету журналістики Львівського національного університету ім. Івана Франка, а Ростислав Поточняк здобував технічну освіту у стінах Львівської політехніки. Пізніше футболіст розповідав, що вчився у політесі на вимогу матері, яка хотіла, аби син освоїв не тільки футбольне ремесло.