Звільнений за результатами ревізії з посади начальника «Львівської залізниці» Іван Груник повернув собі роботу через суд. В опублікованому 8 травня рішенні Галицького райсуду Львова вказано, що окрім негайного поновлення на посаді Івану Грунику також мають виплатити 162,5 тис. грн за три місяці вимушеного прогулу.
Звільнили Івана Груника на початку січня 2018 року. Тоді в. о. голови «Укрзалізниці» Євген Кравцов заявляв, що підставою для такого рішення стали результати ревізії, а окрім того – що звільняти Груника «потрібно було раніше, оскільки Львівська філія Укрзалізниці лідирує за кількістю поломок і пожеж на поїздах».
Згідно з матеріалами суду, офіційною причиною звільнення Івана Груника стало нецільове використання майна. Після проведеної ревізії його звинуватили у грубому порушенні трудових обов'язків та фінансової дисципліни. Йдеться про здачу в оренду нерухомого майна «Львівської залізниці» без підписаних договорів, а також без отримання орендної плати. Окрім цього у звинуваченнях фігурувало неналежне ведення бухгалтерського обліку та навіть викривлення даних фінансової звітності.
Втім, Іван Груник переконав суддів, що не несе відповідальності за виявлені під час ревізії порушення, оскільки цими питаннями займалися два окремі підрозділи «Укрзалізниці», до яких він не має відношення. Окрім цього він заявив, що голова правління «Укрзалізниці» не отримував повноважень одноосібно звільняти його з посади, бо це є компетенцією цілого правління компанії.
У підсумку суд повністю задовольнив позов Груника, зобов'язавши «Укрзалізницю» негайно поновити його на посаді директора «Львівської залізниці» та компенсувати йому 162,5 тис. грн за пропущені з кінця січня робочі дні. Водночас «Укрзалізниця» ще має 30 днів для того, щоб оскаржити це рішення суду в апеляційній інстанції.
Додамо, що офіційно Іван Груник очолив «Львівську залізницю» у квітні 2017 року, а ще рік до цього (з березня 2016 року) він був виконувачем обов'язків начальника «Львівської залізниці». У грудні 2017 року голова Львівської ОДА Олег Синютка звернувся до «Укрзалізниці» з вимогою звільнити Івана Груника через відсутність вагонів із необхідними для завершення будівництва доріг матеріалами.