Звинувачення Шарія у розтраті бюджетних грошей на мультсеріал «Кузюка» виявились фейком

10:23, 14 березня 2020

У четвер, 12 березня, на YouTubе-каналі скандального блогера Анатолія Шарія вийшов сюжет про створення студією UM-group анімаційного серіалу «Кузюка». У сюжеті йдеться про те, що Мінкульт витратив майже 13 млн грн на 24-серійний мультсеріал «Кузюка» (бюджет серіалу – 12 млн. 826 тис. грн. Таким чином вартість однієї серії – 534 тис. грн).

У сюжеті автор наводить посилання на ніби-то мультфільми, викладені на YouTubе. Справді, перейшовши за посиланням можна побачити практично аматорське відео, на якому видно, як люди руками пересувають звичайні іграшки, а за кадром звучить текст.

«Давайте розберемося – це воно чи не воно. Якщо це воно – то повинні бути посадки. Якщо це – воно, то треба просто вивернути навиворіт цього Іллєнка, який просто звільнився. Це пряме злодійство», – закликає скандальний блогер.

Розібратись у ситуації не надто важко. Почнемо зі згаданого блогером екс-голови Держкіно Пилипа Іллєнка. Насамперед варто зауважити, що Держкіно не має жодного стосунку до цього мультсеріалу. Автори не подавали його на пітчінг та не вигравали фінансування від цього відомства. Про це йдеться у роз’яснені, яке Держкіно розмістило на своєму сайті.

Насправді серіал став одним із переможців конкурсу кінопроектів міністерства культури України та, відповідно, створюється за підтримки міністерства культури України.

Конкурс патріотичного кіно, у якому брали участь і автори мультсеріалу, проводився Мінкультури лише один раз в 2018 році та ніяк не стосується Державного агентства України з питань кіно.

Але чи є викладені відео мультсеріалом, створеним за державний кошт?

Річ у тому, що серіалу ще не існує. Те, що показано у сюжеті, є особистою ініціативою авторів сценарію, який створений, наповнюється та підтримується ними за власний кошт. Про це повідомила генеральна директорка студії UM-group Ганна Хоменко.

«Анімаційний серіал “Кузюка” виробництва UM-group наразі у виробництві. Термін завершення проекту – травень 2020 року», – йдеться у листі компанії.

У 2019 році представники компанії взяли участь у пітчингу Держкіно, намагаючись отримати гроші уже на 2-й сезон. Саме під час пітчингу вони оголосили, що запустять YouTube-канал із короткими відео, щоб привернути увагу потенційних глядачів серіалу. На відео з пітчингу можна подивитись фрагменти з анонсованого мультфільму. Не важко помітити, що це зовсім інші мультфільми, ніж ті, на які посилається Шарій. До слова, експертна комісія вирішила не виділяти гроші на другий сезон «Кузюки».

З 5 години 11 хвилин творці мультферіалу Тарас Боровок та Дмитро Васюк презентують проект

Варто зауважити, що фільми виробництва UM-group не раз критикували і глядачі, і кінокритики. Це стосується насамперед картин «Шляхетні волоцюги» та «Заборонений». Тим не менше звинувачення, які прозвучали у блозі Шарія, ніяк не відповідають дійсності.