Акції протесту на кордоні не припиняються, частина мешканців прикордоння продовжують протестувати проти запровадження нових митних правил. У вівторок заблокували дорогу у Раві-Руській. Тим часом з’явилися припущення, що протести на кордоні координуються самими митниками – зокрема, про це заявив вчора голова Львівської ОДА Олег Синютка. Чи можливе таке? У прямому ефірі ZAXID.NET LIVE – начальник Львівської митниці ДФС Левко Прокіпчук.
Доброго вечора, пане Левку.
Доброго вечора.
Для початку пропоную переглянути коротенький сюжет нашої журналістки Вікторії Іваськевич.
***
Мешканці прикордоння продовжують вимагати зміни митних правил – вони вже двічі перекривали дороги до пунктів пропуску в Шегинях, Краковці та Раві-Руській. Обурюють «човників» зміни до Податкового кодексу, які почали діяти із січня. Тепер українці можуть раз на добу без сплати мита ввезти товару на 50 євро. Якщо людина була відсутня в Україні 72 години – може, не сплачуючи мита, ввезти товару на 500 євро і вагою до 50 кг. При в’їзді в країну авіатранспортом не сплачується мито на покупки до тисячі євро.
10 січня мешканці прикордонних сіл влаштували попереджувальну акцію на трьох пунктах пропуску. Не минуло і трьох тижнів – дорогу до кордону знову заблокували. Ввечері 30 січня в Раві-Руській кілька десятків людей безперервно ходили пішохідним переходом. І так майже на чотири години паралізували рух до кордону. Кажуть, що так протестували проти повільної роботи митників.
Натомість голова облдержадміністрації Олег Синютка в останньому блокуванні побачив руку самих митників. Каже, не випадково люди вийшли після початку антикорупційної операції СБУ на митниці.
І це не останній протест – мешканці прикордоння вже попередили, що планують перекрити дороги до пунктів пропуску в суботу, 3 лютого. Дату обрали не випадково – так хочуть нагадати про свої вимоги парламенту, який збереться на засідання 6 лютого. Адже у Верховній Раді зареєстровано законопроект, який пропонує скасувати норму про «24 години». Після його появи «човники» пішли на поступки і відмовилися від масового перекриття 27 січня.
***
Отже, давайте почнемо з найсвіжішого – зі звинувачень голови Львівської ОДА Олега Синютки в тому, наче те, що виглядало спочатку як стихійні протести, якимось чином координується чи навіть організовується самими ж митниками.
Я коли прочитав цю інформацію в нього на Фейсбуці, трошки здивувався. Чому? Бо якось немає логіки, якби так дійсно було, на мою думку. Бо з однієї сторони кажуть, що нічого не помінялося, а ті зміни призвели тільки до збільшення корупції на митниці – а з другого боку кажуть, що самі митники організовують блокування для скасування цієї норми, яка передбачає необхідність перебування 24 години за межами України.
Це просто говорять різні люди – Синютка не казав про збільшення корупції.
Я це розумію. В себе на Фейсбуці я також розмістив детальний аналіз тієї ситуації, яка відбулася на Раві-Руській. Вперше про те, що ці заходи координують митники, було сказано насправді не вчора, а ще 10 січня.
Так, але ви там написали, що це було на закритій нараді – а тут важливо, коли це публічна заява.
Так, публічно… Власне, я, коли отримав цю інформацію від Олега Михайловича на закритій нараді, зібрав керівництво митних постів і повідомив їм: є така інформація; на даний момент вона, скажімо, не містить формальних доказів. Але попередив: якщо докази будуть надані – з такими людьми ми будемо прощатися. Відповідно, і працівники митниці, і керівництво попереджені, що у разі одержання будь-якої документованої інформації правоохоронних органів про те, що такі дії координуються ними – будемо звільняти таких працівників.
Тобто ви чекаєте, поки поліція чи СБУ надасть ці докази?
Хочу уточнити: десятого числа теж було у відкритих засобах масової інформації (якщо не помиляюся, на «Львівському порталі»), була інформація знову ж від Олега Михайловича, що ці блокування організовуються контрабандистами і митниками-хабарниками. В той же день я скерував листи у всі правоохоронні органи Львівської області з проханням повідомити, чи є така інформація – і якщо є, то просимо дати, щоби ми могли зреагувати у межах нашої компетенції. Три правоохоронні органи дали відповідь, що у них такої інформації немає.
Я звик реагувати на речі, які документально доводяться. Тобто якщо доведено, що хтось із працівників брав участь – то давайте їх притягувати до відповідальності.
А ви дзвонили до Синютки? Він вчора це написав…
До Олега Михайловича я не дзвонив. Він знає мою позицію стосовно того, що коли в правоохоронних органів є інформація, що хтось із працівників митниці координує, бере участь, стимулює чи іншим чином помагає блокувати дороги – ми будемо жорстко реагувати. На жаль, поки що жоден правоохоронний орган такої інформації не надав.
Як загалом оці нові правила митні відбилися безпосередньо на митниках? Позицію «човників» ми більш-менш знаємо.
Поки що на даний момент ці зміни призвели насправді до збільшення роботи. Бо в нас станом на сьогоднішній день поки що немає обміну інформацією з прикордонниками...
Які сидять у сусідніх будках…
Ну, фактично, так. І робимо двічі одну й ту саму роботу: ми вносимо інформацію в базу даних про громадян, які перетинають кордон (правда, ми це робимо вручну) – а після нас це роблять прикордонники (в них, на щастя, є зчитувачі закордонних паспортів). Відповідно, державна фіскальна служба анонсувала, що до 15 лютого вже буде забезпечено обмін цією інформацією. Тоді можна сказати, що для митниці буде трошки полегшення з точки зору невиконання якоїсь механічної непотрібної роботи.
Чи виникають конфлікти з людьми, які якось порушують оці нові правила?
Звісно. Знаєте, коли відбуваються зміни, які зачіпають людей, їхні інтереси, то вони в тому не задоволені. Єдине – окремі люди розуміють, що не вихід виходити на дорогу і блокувати, бо, як на мене, це тільки більшість настроює проти них. Інший вихід – є багато інших законних способів пробувати довести чи спробувати змінити ці правила, в тому числі й через зміни до прийнятого закону, через петиції тощо.
Про петиції ми ще поговоримо. Але ви самі згадали – поширена думка, що в результаті оцих змін насправді нічого на кордоні кардинально не поміняється, окрім того, що зростуть хабарі митникам. А вони зростуть?
Я взагалі вважаю, що не зовсім коректно говорити, зростуть хабарі митникам чи зменшаться. Наше завдання – щоби їх не було в цілому.
Але вони є.
Ми живемо не в якомусь казковому світі, щоби я міг сказати, що на митниці хабарництва нема. На жаль, є. І з ним треба боротися.
Фактично боротьба проводиться. В тому числі, і коли працівники інших правоохоронних органів перебувають у пунктах пропуску. Водночас якщо ми забезпечимо просте адміністрування, щоби люди могли легко сплатити податки і бачили, що ризик від несплати податків є значно більший – то втратиться економічна доцільність цих хабарів і контрабанди.
Але який ризик для людей? Відомо, що затримують переважно митників. Чи затримують осіб, які пропонують хабарі?
Доволі поширена практика в прикордонній службі – в них, у тому числі, затримують і людей, які дають хабарі. На митниці в нас, якщо не помиляюся, за 2017 рік два випадки такі були, коли затримали осіб, які пропонували хабарі митникам. Мені хотілося б, щоби таких випадків було більше.
Розумію, але це ж основне: якщо я хочу провести надмір товару і не платити податок – мені ж дешевше заплатити митникові.
Це за умови, якщо людина буде розуміти, що таким чином вона вирішить питання. Якщо ж вона усвідомлюватиме – є ризик того, що її затримають, то буде оцінювати…
Пане Левку, але ж вирішують питання… Я спеціально, готуючись до цієї програми, говорив з кількома дрібними підприємцями, які напівлегально возять. І після нового року бусик товару – будь-якого, чи це продукти, чи якісь сувеніри – це справді вдвічі дорожче стало. Вони не називають сум, але от що так…
Єдине, що треба розуміти – кому вони платять: тим «човникам», яких тепер треба добу тримати, чи митникові.
Ні, платять митникові – щоби пропустив без огляду.
То я закликаю в таких випадках давати інформацію в правоохоронні органи, щоби притягувати до відповідальності тих працівників.
Але ви очолюєте митницю, ви знаєте людей, які там працюють, у вас там повсюди є камери чи мали би бути. Яким чином взагалі відбувається процес передачі хабара?
Мені важко сказати, яким чином він відбувається. Але, знову ж, зовсім недавно на одному з ефірів людина поставила питання: «Чому я маю платити таку суму податків від незначної кількості товарів?» Я в прямому ефірі почав рахувати і кажу: «У вас зовсім інша сума». І я розумію, що десь цих людей хтось вводить в оману. Їм кажуть, що «ти маєш заплатити 200 доларів податку», а реально там 30 доларів. Власне з цією метою нещодавно, зокрема у вас на ресурсі, було розміщено калькулятор митних платежів.
Я вам дуже вдячний за цей калькулятор, але не розумію, чому ви це з власної ініціативи розробляєте. Бо це мало би бути відразу: з 1 січня ми готуємося до нових правил – митниця б офіційно це опублікувала, щоби легше було розраховувати, десь у себе на офіційному сайті.
Я не можу коментувати за позицію Фіскальної служби в цілому, але можу сказати, чому не з 1 січня. Насправді, якщо не помиляюся, 30 грудня президент підписав ці зміни до закону.
В нас також було дуже мало часу для підготовки до цих змін. Плюс, я знаю, що айтішники, які є у Фіскальній службі, в останній період часу були надзвичайно завантажені таким заходом, як «єдине вікно», яке з сьогоднішнього дня обов’язково застосовується до всіх.
А воно застосовується, почало діяти?
Так, власне з 1 лютого почало діяти. А там проблем не менше (якщо не більше), ніж з «човниками». І всю свою увагу, чи зусилля, чи час вони приділяли забезпеченню функціонування «єдиного вікна».
Це «єдине вікно» стосується лише великих підприємців?
Об’єктів зовнішньоекономічної діяльності, яка здійснюють оформлення з застосуванням…
Зрозуміло. Тобто приватним особам воно фактично ні до чого. До речі, а яка офіційна зарплата в українських митників? Бо це ж дуже бажана робота.
У 2017 році по львівській митниці середня заробітна плата була в районі 11-12 тис. грн. Причому основна частка цієї заробітної плати – то була премія. Вона пов’язана з тим, що 2017 року в законі України «Про бюджет» діяла норма, яка передбачала, що 10% від перевиконання митницею доведених індикативів ішло на матеріально-технічне забезпечення і, в тому числі, на премії. 50% ішло на будівництво доріг, а 10% від перевиконання – на премії. На жаль, в 2018 р. цієї норми про 10% перевиконання, які б ішли на оплату праці, немає.
Я так розумію, якщо ви кажете, що 11 тис. – це середня, то рядовий співробітник, який там перевіряє, має менше?
Так, десь у районі 8 тисяч.
І ви вважаєте, що за такі гроші вони справді не будуть брати хабарі?
Ні, я так не вважаю. На жаль, не маю можливості своїм рішенням підняти їм заробітну плату. Я недавно читав інтерв’ю керівника Патрульної служби в області. Він там таку цікаву річ казав – що в нас кожен українець як хоче, щоби не було корупції, так і хоче мати кума, який все вирішить.
Коли приходять на прийом батьки і просять: «От візьміть нашого сина, він так добре вчиться», – я кажу: «Добре, а як ви ставитеся до корупції?» Всі відповідають, що негативно, звісно. «Добре, а скільки, ви вважаєте, він має заробляти?» Називають суму. Я кажу: «Ви знаєте, яка заробітна плата в митника, якщо він піде на роботу?» Називаю цифру і кажу: «А тепер мені поясніть, як воно співвідноситься з тим, що ви починали, і з тим, як ви закінчили?»
Очевидно, що той рівень заробітної плати, який є, – він недостатній. На жаль, поки що, на мою думку, ми фінансуємося за залишковим принципом. Але, можливо, це пов’язано з тим, що в нас в країні війна. Тобто десь основна маса йде на підтримку тих прикордонників, військовослужбовців і т.д.
Скажіть, будь ласка, що робить СБУ на кордоні? Бо ніби оця акція протесту в Раві-Руській була, зокрема, і з цим пов’язана.
У вашому сюжеті десь прозвучало, мовляв, заблокували дорогу у зв’язку із тим, що митниця повільно працює. Хотів уточнити: насправді не в зв’язку з тим було блокування. Наше керівництво виходило до них спілкуватися. Десь люди були незадоволені, як ви кажете, тим, що там знаходилися працівники СБУ. Я не вважаю, що щось погане від того, що там знаходяться працівники, якщо ви не порушуєте закону.
Питання – що вони там роблять? Я не кажу, погано це чи не погано, ми не обговорюємо цього питання.
Вони здійснюють заходи, спрямовані на протидію хабарництву і спрямовані на протидію ухиленню від сплати податків.
І це дає якийсь ефект? У вас зросли митні платежі? З нового року, до речі, почали більше розмитнювати?
Не можу вам поки дати статистику по громадянах, б ті партії, які ввозилися, роздрібнювалися, вони на даний момент, якщо не роздроблюються, то ввозяться вже суб’єктом зовнішньої економічної діяльності як юридичної особи. Відповідно, поки що трошки важко оцінити економічний ефект від того, що от зросли настільки економічні платежі в порівнянні з попереднім періодом.
Але є інший ефект, який дуже легко прослідкувати. Це – навантаження на пункти пропуску, кількість транспортних засобів, які перетнули кордон. І тут ми бачимо позитивну динаміку.
В цифрах це виглядає наступним чином: кількість транспортних засобів зменшилася – при тому, що в нас, фактично, в січні попереднього року не було безвізу, а зараз є. Тобто логіка підказує, що мало би зрости. Мало того, тенденція, яку ми аналізували за попередні роки: кожен рік відбувалося зростання десь на 5–6%. Тепер ми маємо зменшення на 8% в порівнянні з попереднім роком: в районі 274 тис. транспортних засобів з 1 січня перетнули кордон у межах Львівської області. І це менше, ніж чотири роки тому.
Скажіть, будь ласка, лаконічно – ви знаєте про існування таких черг, які формуються поза камерами, що є на кордоні, фактично ще за кілька сотень метрів до нього? Формують чергу, якісь талончики роздають, а коли людина їде, дивиться по камері – ніби кордон вільний, все нормально. Що це таке?
Давайте я спробую пояснити… Митниця не відповідає за формування черги поза пунктами пропуску.
Хто відповідає?
Прикордонна служба і поліція. Але поясню, як так відбувається і чому так є.
Там, де стоять камери, і де черги не в межах зони їхньої діяльності – це, фактично, два пункти пропуску: Шегині-Медика і Грушів-Будомєж. В Краковці, в Раві і в Смільниці там є камери і вони, фактично, захоплюють початок перед пунктом пропуску.
Чому в Шегинях так? Бо відносно вивели чергу за межі населеного пункту. Було дуже багато зауважень від проживаючих в селі Шегині, що коли там стоять транспортні засоби, створюються аварійні ситуації і дуже екологічно шкодять. В Грушеві ситуація трошки інша: там пункт пропуску розташований на польській стороні, і десь ту чергу розбивають на дві частини. Ми ще раніше спільно з облдержадміністрацією запланували такий сервіс, коли ми на сайт ОДА даємо не тільки камери, а й цифрові значення, й оновлюємо, щоби людина могла перед поїздкою подивитися і вибрати собі той пункт пропуску, який необхідний, де легше буде добратися.
У мене останнє питання. Ви, коли говорили про корупцію, згадували про те, як влаштовуються на митницю… Вас особисто теж звинувачували в корупції – як мінімум. Як із цим справа? Бо ви фігурували в таких звинуваченнях, де існує розгалужена схема: коли чесний хлопець з села прийшов влаштувався – ні, він не хоче брати хабарів, але повинен передавати по ланцюжку «нагору»… Ви фігурували в цій справі – чим це закінчилося?
В справі я був опитаний два рази як свідок. Жодних звинувачень, обвинувачень чи підозр мені не висували. Відповідно, скажімо, щось інше коментувати я…
Але підсудний зараз ваш заступник.
Насправді ні – його звільнили з митних органів улітку 2017 року.
Звільнили за що?
Звільнили за заявою за угодою сторін.
Тобто факт його причетності до корупції так і не був доведений?
Я не кажу, доведений чи не доведений. Ви запитали, за що звільнили. Насправді ця практика доволі поширена, коли, не чекаючи закінчення службового розслідування чи вироку в кримінальній справі, посадову особу звільнять за угодою, щоби зменшити витрати, пов’язані з із заробітною платою, з вихідною допомогою і т.д.
Скількох митників із Львівської митниці за минулий рік посадили?
Я не маю такої інформації.
На жаль, наш час вичерпався. Нагадаю, що сьогодні в прямому ефірі нашої програми ZAXID.NET LIVE був Левко Прокіпчук, начальник Львівської митниці ДФС. Мене звати Олег Онисько, побачимося через тиждень. Дякую.
Вам дякую.