Антимонопольний комітет України кваліфікував дії «ДТЕК Західенерго» та «Д. Трейдінг» Рината Ахметова в зоні Бурштинського енергоострову, як зловживання монопольним становищем. Про це 2 червня повідомила прес-служба АМКУ.
Можливий штраф за таке порушення складатиме до 10% доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік і може сягнути 2,5 млрд грн. Але представникам компаній дали місяць на формування своєї позиції захисту, після чого АМКУ прийме остаточне рішення.
Розслідування АМКУ розпочалося у жовтні минулого року. Його основні результати такі:
- група ДТЕК у складі «ДТЕК Західенерго» та «Д. Трейдінг» у липні – жовтні 2019 року займала монопольне (домінуюче) становище на регіональному ринку комерційного продажу електричної енергії та балансування в години як мінімального, так і максимального навантаження в торговій зоні острова Бурштинської ТЕС.
- з кінця липня 2019 року «ДТЕК Західенерго» зменшував обсяги пропонованої електроенергії в години мінімального навантаження, що призводило до зростання обсягів продажу на балансуючому ринку за більш високими для споживачів цінами.
- у липні-жовтні 2019 року «ДТЕК Західенерго» встановлював на ринку «на добу наперед» в години максимального навантаження завищені та економічно необґрунтовані ціни на продаж електричної енергії.
Такі дії відповідача у справі були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку, отже, кваліфікуються Антимонопольним комітетом як зловживання монопольним (домінуючим) становищем.
У АМКУ зазначають, що конкуренцію «ДТЕК Західенерго» могла б скласти електроенергія з сусідніх європейських країн, перш за все Словаччини, де в досліджуваний період вона була значно дешевшою.
Однак «Д. Трейдінг», яке входить до тієї ж групи ДТЕК, викуповувало більшу частину пропускної спроможності напрямку Словаччина-Україна, що обмежувало імпорт. Тобто, «ДТЕК Західенерго» міг диктувати свої умови всьому ринку.
Зараз «ДТЕК Західенерго» та «Д. Трейдінг» мають місяць на формування своєї позиції захисту. Потім комітет призначить засідання, на якому справу буде розглянуто за участі відповідачів.
В тому випадку, якщо рішення буде прийнято, то штраф накладуть на виручку 2019 року. Фінансового звіту за 2019 рік на сайті компанії наразі неопубліковано, але за даними ДТЕК, чистий дохід «Західенерго» у 2018 році становив 25,27 млрд грн. Тобто 10% може принести у державний бюджет до 2,5 млрд грн штрафу.
Як ДТЕК змушує Бурштинський острів переплачувати за електроенергію
Бурштинський енергоострів синхронізований з енергосистемою Європи, електроенергію з нього також отримують споживачі Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей. Майже 90% обсягу електроенергії для них виробляють Бурштинська ТЕС, Добротвірська ТЕС та Ладижинська ТЕС, які належать АТ «ДТЕК Західенерго» Ріната Ахметова. Найбільшою з них є Бурштинська ТЕС, в 2018-2019 роках її директором був Денис Шмигаль, якого 4 березня парламент призначив прем’єр-міністром.
У жовтні минулого року, журналісти «Наших грошей» з'ясували, що ДТЕК не постачає дешеву електроенергію з Європи на Бурштинський енергоострів, змушуючи мешканців Івано-Франківської, Львівської і Закарпатської областей купувати енергію на третину дорожче від решти України.
ДТЕК контролює близько 70% усього імпорту з напрямку Словаччини, але імпорт з невідомих причин відбувається далеко не в повному обсязі: у серпні група Ахметова використала квоту на імпорт всього на – 32%, у вересні – на 25%. Хоча решта вісім фірм, що займаються сумарно 30% імпорту, використовують свої квоти на 90-100%.
Пізніше НКРЕКП підтвердила, що ДТЕК «Західенерго» та пов’язані з нею трейдери, використовуючи монопольне становище, блокують можливість імпорту електроенергії, зокрема, з боку Словаччини.
У зв’язку з цим Антимонопольний комітет України (АМКУ) відкрив справу за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції та зловживанням монопольним становищем. На початку березня міжнародна організація «Енергетичне співтовариство заявило про своє приєднання до розслідування.