ДТЕК продає електроенергію Західній Україні на 75% дорожче, ніж Словаччині
Мешканці Івано-Франківської, Львівської і Закарпатської областей купують енергію ДТЕК значно дорожче від європейських країн
Компанія ДТЕК, що належить олігарху Рінату Ахметову, постачає електроенергію в західні області України за значно вищими цінами, ніж до сусідніх країн. Про це 11 березня повідомив антикорупційний сайт «Наші гроші».
ДТЕК Ріната Ахметова ще з минулого року не постачає дешеву електроенергію з Європи на Бурштинський енергоострів, змушуючи мешканців Івано-Франківської, Львівської і Закарпатської областей купувати енергію на третину дорожче від решти України.
Тепер же журналісти з'ясували, що електроенергія від ДТЕК постачається на Бурштинський енергоострів за ціною на 75% більшою ніж у сусідню Словаччину. А за минулий місяць різниця в цінах з сусідньою країною тільки зросла, оскільки в січні вона складала 24% в Бурштинському острові та 10,5% в ОЕС.
Схожа ситуація і з електроенергією, яку ДТЕК постачає в Румунію. В лютому енергію цій країні ДТЕК продавала за цінами на 33% дешевшими, ніж Бурштинському острову.
Порівняльний графік цін на електроенергію ДТЕК, що продається в Україну та Європу
Окрім того, якщо в лютому ціна електроенергії на «ринку на добу наперед» в об’єднаній енергосистемі України знизилася на 12,4%, то темпи зменшення ціни в Бурштинському енергоострові були в п’ятеро повільнішими і склали 2,4%.
Як ДТЕК змушує Бурштинський острів переплачувати за електроенергію
Бурштинський енергоострів синхронізований з енергосистемою Європи, електроенергію з нього також отримують споживачі Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей. Майже 90% обсягу електроенергії для них виробляють Бурштинська ТЕС, Добротвірська ТЕС та Ладижинська ТЕС, які належать АТ «ДТЕК Західенерго» Ріната Ахметова. Найбільшою з них є Бурштинська ТЕС, в 2018-2019 роках її директором був Денис Шмигаль, якого 4 березня парламент призначив прем’єр-міністром.
У жовтні минулого року, журналісти «Наших грошей» з'ясували, що ДТЕК не постачає дешеву електроенергію з Європи на Бурштинський енергоострів, змушуючи мешканців Івано-Франківської, Львівської і Закарпатської областей купувати енергію на третину дорожче від решти України.
ДТЕК контролює близько 70% усього імпорту з напрямку Словаччини, але імпорт з невідомих причин відбувається далеко не в повному обсязі: у серпні група Ахметова використала квоту на імпорт всього на – 32%, у вересні – на 25%. Хоча решта вісім фірм, що займаються сумарно 30% імпорту, використовують свої квоти на 90-100%.
Пізніше НКРЕКП підтвердила, що ДТЕК «Західенерго» та пов’язані з нею трейдери, використовуючи монопольне становище, блокують можливість імпорту електроенергії, зокрема, з боку Словаччини.
У зв’язку з цим Антимонопольний комітет України (АМКУ) відкрив справу за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції та зловживанням монопольним становищем. На початку березня міжнародна організація «Енергетичне співтовариство заявило про своє приєднання до розслідування.