Більшу частину дотацій від держави на підтримку аграріїв отримають підприємства олігархів

Економікабізнес-конфлікт, 19 грудня 20163110

Програма Мінагрополітики щодо розподілу дотацій аграріям пропорційно сплаченому ПДВ призведе до того, що четверта частина всіх дотацій дістанеться компанії МХП Юрія Косюка, близького друга президента Петра Порошенка.

Про це Андрій Бондаренко пише в статті «Хто отримає дотації від держави на підтримку аграріїв» на «БізнесЦензор».

Як відомо, спеціальний режим оподаткування аграрних підприємств, що дозволяє їм не платити ПДВ, або платити його частково, в 2017 році буде скасований. У держбюджеті будуть виділені кошти для підтримки сільгосппідприємств, тобто компенсації ПДВ сільгоспвиробникам з бюджетних коштів.

У найближчі п'ять років на ці виплати планується направляти більше 1% ВВП сільського господарства країни.

Таку програму підтримки фермерів запропонував міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий, а Бюджетний комітет її вже схвалив. В цілому на це планується виділити 4 мільярди гривень прямих бюджетних дотацій. Додатково, півтора мільярда гривень, буде виділено на підтримку вітчизняних виробників сільгосптехніки, компенсацію кредитів і створення аграрного Фонду гарантування.

Але важливим моментом є те, що кошти розподіляються по підприємствах відповідно сплаченому ними ПДВ: скільки ПДВ сплатив – стільки отримав дотацій.

Отже – найбільше дотацій отримають великі агрохолдинги, чиє становище на внутрішньому і зовнішньому ринку вже багато років відрізняється завидною стабільністю, підкреслює автор статті. Тобто, значна частина грошей в разі прийняття запропонованої методики компенсації піде підприємствам олігархів.

Як показує досвід, у важкі часи населення, по-перше, скорочує споживання м'яса, а по-друге, замінює свинину і яловичину в своєму раціоні на більш дешеву – птицю. За статистикою 2014 року, більше половини пільг з ПДВ отримали виробники м'яса птиці. І в наступному році два мільярди гривень з чотирьох буде виділено на їх підтримку.

Якщо уважно поглянути на розподіл гравців на ринку м'яса птиці, то можна побачити, що 70% ринку поділено між двома виробниками – компаніями «Миронівський хлібопродукт» Юрія Косюка (ТМ «Наша Ряба») з 55% ринку і «Агромарс» Євгена Сігала (ТМ «Гаврилівські курчата») з 15% ринку. 1,1 мільярда отримає перша компанія, близько 300 млн грн – друга. Тобто, 35% всіх коштів підуть на підтримку компаній, які в підтримці не особливо потребують. «Миронівський хлібопродукт» (МХП) з 2013 по 2015 роки виплатив акціонерам $ 250 млн дивідендів, а чистий прибуток компанії за перші дев'ять місяців 2016 року склала 86 млн доларів.

«У компанії більш ніж достатньо коштів і на поточну діяльність, і на інвестиції, і на виплату дивідендів. При цьому податки з дивідендів не сплачуються в Україні. Самі дивіденди осідають в офшорах. 60% цих коштів йде безпосередньо власнику холдингу Юрію Косюку – близького друга президента Петра Порошенка», – йдеться в статті.

Слід зазначити, що з липня по грудень 2014 року Косюк обіймав посаду першого заступника глави Адміністрації президента.

Головне питання, яке виникає в даному випадку – навіщо дотувати високоприбуткові підприємства, які найменше цього потребують.

«Що це? Проста недалекоглядність розробників програми підтримки? Лобіювання інтересів великих компаній? Корупція? Спроба збільшити прибуток і так досить прибуткових підприємств? Хочеться вірити, що це недоробка, а не корупційна схема. Те, що проект підтриманий депутатами Комітету з питань аграрної політики, ще не означає, що проект однозначно хороший», – зазначав автор статті.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук