Через падіння споживання електроенергії вугільна галузь опинилась на межі колапсу

Економіка7 червня 2016, 19:30 387 0

«Питання зі збутом видобутого вугілля стоїть дуже гостро. Вугілля треба добувати, щоб була можливість платити шахтарям зарплату, але видобувати багато немає сенсу, бо воно не використовується на українських ТЕС», — сказала Наталія Левицька.

Через падіння економіки, яке зафіксовано в Україні впродовж останніх двох років, споживання електроенергії на внутрішньому ринку держави суттєво скоротилось. Відтак, електростанції змушені скорочувати виробіток електроенергії, а, відповідно, шахтарям ніде збувати вже видобуте.

На шахтах Львівщини ситуація близька до катастрофічної. Шість шахт, на яких працює майже 10 тисяч осіб, останнім часом, працюють переважно на склад. Через проблеми зі збутом на складах «Львіввугілля» уже накопичилось майже 100 тисяч тонн вугілля.

«До сьогоднішнього дня на державному рівні не зроблено стратегії про функціонування енергетичного ринку в Україні. Споживання електроенергії, під час спаду економіки в країні, впало. Але цю ж електроенергію можна давати на експорт і в Білорусію, і в Молдову, і в інші країни. Але до сьогоднішнього дня Кабінет Міністрів не вирішив питання як далі жити енергетичному сектору країни. Це біда не тільки наша, а й Павлограда, тобто і Сходу, і Заходу країни. Профспілка вже давно вимагає разом сісти і вирішити як нам далі жити», — таку думку висловив Олег Турчин.

Проблеми зі збутом вугілля мають гірничі підприємства по всій країні. За даними заступника голови Незалежної профспілки гірників Наталії Левицької, з січня по квітень видобуто було 3,5 мільйона тонн вугілля, а спожито — 2,5 мільйона. Тобто майже 1 мільйон вугілля — це профіцит вугілля, яке просто знаходить на складах на шахтах. І це при тому, що шахти і так скоротили обсяги видобутку.

Через профіцит вугілля з 01 по 10 травня був припинений видобуток на шахтах Павлоградаугілля. В цей період проводились тільки невідкладні ремонтні роботи. Зупинили роботу також «Селидіввугілля» та «Красноармійськвугілля» — їм вимкнули електроенергію за несплату. Така ж доля чекає і інші вугледобувні підприємства, оскільки через відсутність збуту вони не мають можливості заробляти на своє існування.

Відтак, проблеми в енергетиці, які виникли через обвал економіки та скорочення споживання електрики з боку промислових підприємств, можуть перерости в величезну соціальну проблему. Адже лише у вугільній сфері, яка через проблеми зі збутом опинилась на межі виживання, працює майже 100 тисяч людей. Уже зараз вони отримують зарплату з затримками, а якщо ситуацію не вдасться врегулювати найближчим часом, то й взагалі можуть втратити роботу.

У НПГУ переконані — оптимальним виходом з критичного становища як для гірників, так і для генерацій, міг би стати експорт електроенергії.

«Якщо ТЕС будуть експортувати вугілля за кордон — у Європейській країни, Білорусь, Литву, — це дасть змогу шахтам працювати і збільшувати видобуток вугілля», — переконана Наталія Левицька.

Такої ж думки дотримується і керівник ДП «Львіввугілля» Андрій Дяченко. «Експорт міг би значно поліпшити ситуацію, тому що з'явиться ринок збуту. Нема ринку збуту, нема споживання електроенергії і, відповідно, вугілля нашої газової групи не є затребуваним. От якраз тут мають бути спільні зусилля і енергетиків, і вугільників, і ДТЕК «Західенерго». Це питання державного значення. Але це, звичайно, має вирішити уряд».

На жаль, урядовці вирішувати проблеми гірників не поспішають. Постанову про скасування дотаційних сертифікатів, яку підготувало Міненерго, і яка могла б зробити ціну на нашу електроенергію конкурентною на зовнішніх ринках, уряд досі не прийняв. І що довше урядовці зволікають, тим більше загострюється ситуація. Адже споживання електроенергії продовжує падати — тепер уже і через сезонний чинник.

Автор Марія Дяків

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук