Через війну на Донбасі українські теплоелектростанції можуть зупинитись

ЕкономікаВолодимир Пиріг, 29 серпня 20149661

Через російську агресію на Донбасі за останні два місяці видобуток вугілля скоротився на 30%, що може загрожувати зупинкою українських теплоелектростанцій.

Про це пише ЛІГАБізнесІнформ.

З другої половини цього місяця через військові дії і зупинку вугільних підприємств в Україні почав різко падати видобуток вугілля. У липні, за даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, видобуток вугілля впав відразу на 21,6%. За серпень точних даних поки немає, але нескладно припустити, що показники видобутку перевищать липневе падіння.

Наслідком такої роботи вугільної галузі стало зниження запасів вугілля на складах теплоелектростанцій (входять до складу енергогенеруючих компаній), які в сукупності виробляють 40% усієї електроенергії в країні. Замінити цю електроенергію просто нічим.

За даними Міненерговугілля, на перше серпня на ТЕС знаходилося 2,8 млн тонн вугілля, що на 2 млн менше ніж торік. До 26 серпня ці запаси скоротилися до 2,1 млн тонн. Такої кількості вугілля на ТЕС мало для роботи станцій в зимовий період.

Щорічно до початку опалювального періоду Україна на складах накопичувала до 4 млн тонн вугілля.

«З таким рівнем видобутку і запасами на ТЕС ми протримаємося максимум до середини листопада. Якщо не буде вугілля, доведеться зупиняти енергоблоки і підприємства просто залишаться без електроенергії», – розповів голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець.

Навіть те вугілля, що видобувається, доставити на ТЕС складно через руйнування залізничного полотна на Донбасі, де сконцентровано понад 80% всіх вугільних потужностей країни.

«Доставку вугілля на підприємства теплової генерації ускладнено через порушення залізничного сполучення з причини військових дій. Компанія ДТЕК опрацьовує альтернативні маршрути доставки вугілля для забезпечення надійного електропостачання», – повідомила прес-служба компанії, у підпорядкуванні яких є низка шахт та обленерго.

У свою чергу в Міненерго розраховують, що найближчим часом Україна почне імпорт вугілля, яке можна постачати з Нової Зеландії, Австралії і навіть США.

У незалежній профспілці гірників припускають, що Україні потрібно буде імпортувати до 10 млн тонн, а це додатково 13 млрд грн.

Голова профспілки додав, що Міненерговугілля замість нарощування видобутку закриває навіть ті шахти, які не перебувають в зоні АТО. Зараз, за його словами, тільки у Волинській області для закриття готуються сім шахт, а на звільнених територіях нічого не робиться для відновлення роботи тих підприємств, які були зупинені під час військових дій.

Україна і в мирний час стикалася з дефіцитом вугілля для теплової генерації. У 2008 році через падіння видобутку на вугільних підприємствах ТЕС не зуміли накопичити достатнього вугілля на складах. Тоді для економії вугілля було запущено п'ять газомазутних блоків: на Вуглегірській ТЕС потужністю 800 МВт, Запорізькій ТЕС – 800 МВт, 2 енергоблоки на Трипільській ТЕС по 300 МВт і один блок на Ладижинській ТЕС – 300 МВт. Але в умовах відсутності поставок газу з Росії перейти на такий режим роботи просто неможливо.

«Якщо не буде газу, а дефіцит вугілля збережеться, то вугільним блокам ТЕС доведеться працювати на межі технічних можливостей. В такому випадку можливе перевантаження енергосистеми і автоматичне відключення блоків ТЕС, запускати які потрібно буде місяцями», – застеріг голова Незалежної профспілки гірників.

Міненерговугілля вже почало вживати заходів для економії вугілля. Як повідомив чиновник з міністерства, в серпні державна Укрінтеренерго вже почала знижувати постачання електроенергії до Криму, який на 80% залежить від материкової України.

«Зараз розглядаються різні варіанти. Україна вже почала знижувати продажу електроенергії до Криму, а також запроваджувати ліміти для великих підприємств, зокрема комбінату «АрселорМіталл Кривий Ріг». Якщо ситуація буде критичною, то поставки електроенергії на півострів будуть зведені до мінімуму», – повідомив чиновник.

Для економії вугілля міністерство також планує запровадити обмежувальні заходи щодо експорту електроенергії в Європу, а також призупинити експорт енергетичного вугілля, яке може бути паливом на українських ТЕС.

«Кабмін на засіданні вже розглядав ці варіанти за пропозицією Міненерговугілля. Якщо ситуація з дефіцитом вугілля не буде вирішена, то уряд може прийняти відповідне рішення», – заявив чиновник.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук