До побачення, «Мєнти»
Що саме може заборонити законопроект про захист інформаційного простору України
0До теми
- Рада підтримала законопроект про заборону пропагандистських російських фільмів ZAXID.NET
-
Потрійний провал.
Верховна Рада не прийняла відразу три законопроекти про обмеження російського контенту на телебаченні ZAXID.NET - На українському телебаченні збільшилася кількість російського контенту ZAXID.NET
-
Рейтинги проти патріотизму.
Чи зможе українське телебачення обійтися без російських серіалів ZAXID.NET
13 січня Верховна Рада України ухвалила у першому читанні проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України». Законопроект внесли депутати Микола Княжицький та Вадим Денисенко.
У разі остаточного ухвалення, цей закон дозволить заборонити російські фільми та серіали про російських силовиків та бандитів.
Проте депутати наголосили, що законопроект потребує вдосконалення і планують доопрацювати його за тиждень.
Отже, трохи докладніше про те, яким чином законопроект дозволить коригувати контент в інформаційному просторі України.
Він передбачає заборону на будь-яке розповсюдження (тобто і на телебачення, і в кінопрокаті) фільмів та серіалів, «в яких міститься популяризація, агітація, пропаганда тощо будь-яких дій правоохоронних органів, збройних сил, інших збройних, військових чи силових формувань держави-окупанта та популяризуються цінності кримінальної субкультури». Цей законопроект передбачає штрафи за кожен випадок такого розповсюдження в розмірі від 10 до 50 мінімальних заробітних плат.
Під розповсюдженням (показом) фільмів розуміється будь-яке оприлюднення художніх чи документальних фільмів та серіалів, зокрема трансляція, ретрансляція, а також демонстрація фільмів в кінотеатрах та в мережі Інтернет.
Законопроект також визначив певні критерії того, що можна вважати популяризацію та пропагандою дій силових формувань держави-окупанта. Ознаками цього є:
- головними героями або персонажами другого плану є співробітники (в тому числі колишні або нештатні) правоохоронних органів, збройних сил, інших збройних, військових чи силових формувань держави-окупанта, включаючи міліцію, поліцію, військово-морський флот, військово-повітряні війська, внутрішні війська, прикордонні війська, органи, служби державної (федеральної) безпеки тощо;
- сюжет фільму прямо або опосередковано пов’язаний з будь-якими діями правоохоронних органів, збройних сил, інших збройних, військових чи силових формувань держави-окупанта, включаючи міліцію, поліцію, військово-морський флот, військово-повітряні війська, внутрішні війська, прикордонні війська, органи, служби державної (федеральної) безпеки тощо.
Визначати наявність таких ознак мають центральні органи виконавчої влади, які займаються державною політикою у сфері кінематографії.
Прокоментувати законопроект ZAXID.NET попросив Сергія Оснача, члена Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно та учасника громадського руху «Відсіч», який послідовно займається зокрема і бойкотом російського кіно.
На думку пана Оснача, законопроєкт є дуже сирим і містить чимало недоліків та "дірок". «Принциповими, на мою думку, є такі:
1. Треба заборонити не лише фільми про російських силовиків чи бандитів, а й фільми за участю осіб, що підтримали окупацію Криму, терористів на Донбасі, відзначилися іншими антиукраїнськими заявами чи діями. Зокрема це особи, що підписали листа на підтримку окупації Криму та путінської політики щодо України, персони нон ґрата тощо.
2. Під заборону мають потрапляти фільми не тільки про силові, а й фільми про будь-які владні органи держави-окупанта.
3. Під заборону мають потрапити фільми, які популяризують радянський режим, радянську героїку, заперечують злочини радянського режиму (зокрема злочини НКВД, Голодомор тощо). Те саме стосується фільмів, що популяризують Російську імперію. Взагалі, будь-які фільми, що популяризують ідеї відновлення Радянського союзу, Російської імперії, а також ідеї «російського світу».
Критеріїв заборони фільмів можна назвати ще чимало, вважає Сергій Оснач.
Також, на його думку, дія закону обов’язково має поширюватись не лише на фільми, а на будь-який аудіовізуальний контент, зокрема на теле- та радіопередачі. Інакше за цим законом навіть не можна буде заборонити новорічний вогник із Кобзоном.
Також Сергій Оснач вважає, що штраф - невиправдано м’яка норма. «Якщо цього не виправити, то телеканали чи радіостанції зможуть транслювати будь-який ворожий до України контент, а потім відкуплятися, наприклад, за кремлівські гроші».
До слова, активісти громадського руху «Бойкот російського кіно» пропонують також особливу увагу звернути на «російські мультики, що пропагують «російський світ» та змалечку привчають до нього наших дітей».
Нагадаємо, що у грудні 2014 року Верховна Рада не змогла навіть внести до порядку денного відразу три законопроекти, серед яких був і цей.
Інші законопроекти так само насамперед говорили про фільми та серіали, які стосуються російських силовиків. Так законопроект В'ячеслава Кириленка і Миколи Томенка передбачав тимчасово (до 31 березня 2015 року) заборонити мовникам «розповсюджувати аудіовізуальні твори, серед головних героїв яких є працівник правоохоронних органів, збройних сил, спеціальних служб Російської Федерації та/або СРСР та/або Російської імперії (окрім аудіовізуальних творів радянського виробництва, що були вироблені до серпня 1991 року)».
Законопроект від ВО «Свобода» передбачав встановити квоти на програми виробництва країн, що підписали Європейську конвенцію про транскордонне телебачення (не менше 80%) та на національні аудіовізуальні продукти (тобто вироблені в Україні програми українською мовою - не менше 50%).
Зауважимо, що жоден не передбачав тотальної заборони російськіх фільмів чи серіалів.
Яким стане новий законопроект - побачимо вже за тиждень.