Національна комісія з питань регулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) оштрафувала «ДТЕК Західенерго», «ДТЕК Дніпроенерго» та «ДТЕК Східенерго» Ріната Ахметова за недотримання норм щодо запасів вугілля на складах ТЕС. Компанії отримали максимальний штраф по 1,7 млн грн кожна.
Під час перевірки комісія встановила, що в грудні-лютому компанії не забезпечили гарантованих запасів вугілля, а також своєчасно не інформували про ситуацію із запасами. Голова комісії Валерій Тарасюк назвав порушення «кричущими». НКРЕКП скерує матеріали про порушення в Антимонопольний комітет України, Раду нацбезпеки й оборони та Міністерство енергетики, пише LIGA.net.
Членкиня НКРЕКП Ольга Бабій заявила, що в жовтні ТЕС мали достатні запаси вугілля для проходження опалювального сезону. За її словами, в грудні 2020 року низка компаній – «ДТЕК Трейдинг», «Д.Трейдінг», «ДТЕК Павлоградвугілля» і ТДВ «Шахта Білозерська» – припиняли постачати вугілля на ТЕС.
«Чомусь саме в грудні компанії-постачальники вугілля на ці ТЕС припинили поставки їм вугілля. У цей період зменшили поставки вугілля компанії, афілійовані з даними виробниками. Через дефіцит вугілля ціни на ринку на добу вперед у січні досягли найвищих показників за 2019-2020 роки», – заявила Ольга Бабій.
НКРЕКП також зауважила нетипове зростання аварійних відключень енергоблоків під час опалювального сезону.
Під час засідання НКРЕКП звинуватила у лобізмі «інтересів компанії ДТЕК» народних депутатів Людмилу Буймістер, Олексія Кучеренка, Михайла Волинця, Валентина Наливайченка та Олексія Гончаренка, які «брали участь в інформаційних кампаніях проти органів державної влади до та під час проведення перевірок згаданих підприємств».
Опісля прес-служба «ДТЕК Енерго» звинуватила комісію у некомпетентності і необ'єктивності. Компанія заявила, що вони не могли збільшити вугільні запаси через зміну «прогнозного балансу на грудень 2020».
«За листопад-грудень 2020 року теплові електростанції «ДТЕК Енерго» спалили на 1 млн тонн більше вугілля, ніж зазначено в прогнозному балансі. Це стало ключовою причиною значного зниження складів вугілля на ТЕС у січні 2021 року», – йдеться в повідомленні. Також прес-служба зазначила, що що на ситуацію із запасами вугілля вплинув і тимчасовий простій шахт у 2020 році.
Згідно з проектом постанови НКРЕКП, за грудень-січень компанії поставили на Бурштинську, Добротвірську і Ладижинську ТЕС на 27,2% менше вугілля, ніж було законтрактовано. Постачання вугілля на Курахівську і Луганську ТЕС у січні було на 18,6% менше від законтрактованого. Постачання вугілля на Криворізьку, Придніпровську і Запорізьку ТЕС у грудні-січні було на 41,8% менше від законтрактованого обсягу.
Нагадаємо, 12 січня 2021 року Міненерго повідомило, що на складах українських ТЕС 621 800 тонн вугілля. Це на 324 000 тонни менше від необхідної норми і в 2,5 рази менше, ніж за аналогічний період минулого року. Запаси вугілля продовжували стрімко скорочуватися.
3 лютого в НКРЕКП повідомили, що Україні загрожує загальносистемна аварія в енергосистемі через низькі запаси вугілля на ТЕЦ і ТЕС. Зростати запаси вугілля почали 2 березня.
На 11 лютого 2021 року в аварійному ремонті перебувало 13 блоків теплових електростанцій, з них 12 блоків на ТЕС ДТЕК Енерго. Згідно з даними Укренерго, в лютому енергоблоки відключали або через ремонт, або через відсутність палива. 12 енергоблоків вивели з ремонту за останній тиждень лютого.