Експорт фруктів та овочів з України впав через пандемію коронавірусу

Найбільше постраждали експортери українських яблук

Попри те, що в Україні офіційно зафіксовано лише три випадки інфікування коронавірусом, пандемія вже відчутно вплинула на експорт плодоовочевої продукції. Низка постачальників та імпортерів має проблеми із транспортуванням продукції та зазнає збитків.

Як повідомили аналітики Української плодоовочевої асоціації (УПОА), експортери, постачали українські яблука до Гонконгу та Сінгапуру, вимушені були тимчасово припинити продаж продукції в цей регіон ще в січні та лютому, оскільки ситуація в цих країнах була досить складною і не було впевненості в тому, який буде попит під час прибуття яблука на ринок і чи можна буде забезпечити якісну логістику.

Приклад Китаю, де в портах протягом кількох тижнів не розвантажували вантажі з свіжою плодоовочевою продукцією під час піку епідемії коронавірусу, змусив місцевих імпортерів бути обережними. Відповідно були втрачені кілька тижнів торгівлі. Нині, за інформацією компаній, торгівля з Азією починає поступово відновлюватися.

Щодо українських експортерів фруктів та овочів до країн ЄС, то останнього часу більшість компаній особливих проблем з експортом не відчували. Попит залишається досить високим, автомобілі пропускають і туди й назад без особливих проблем. Водночас компанії мають певні застереження щодо вільного пересування автотранспорту в майбутньому, адже різні країни починають запроваджувати 14-денний карантин або взагалі заборону на в’їзд для тих, хто нещодавно відвідував Італію, Німеччину, Іспанію, Францію та інші країни, де швидко поширюється вірус.

Один з великих експортерів яблук зазначив, що він має великі проблеми з продажами. Оскільки Італія, Норвегія, Іспанія, Кувейт і ще кілька важливих для експорту яблука країн перестали приймати вантажі, тож частина товару «зависла» в портах.

Також деякі з опитаних УПОА виробників плодоовочевої продукції зазначили, що вже протягом декількох тижнів не можуть завезти в Україну куплені в ЄС саджанці та добрива. І це може стати проблемою для багатьох компаній в найближчі тижні, адже сезон польових робіт розпочався, а більшість засобів захисту рослин постачають в Україну саме з тих країн ЄС, де найбільші проблеми з коронавірусом: Італії, Іспанії, Франції, Німеччини та Нідерландів.

Роздрібні мережі наголосили, що особливих проблем з поставками плодоовочевої продукції українського виробництва, а також імпортної, поки що не відчувають, а попит оцінюють як стабільно високий.

Щодо перспектив, то більшість компаній визнали, що оцінити їх самостійно не можуть, оскільки ситуація є непередбачуваною за багатьма факторами. Серед найбільших ризиків для плодоовочевого бізнесу є нестабільність курсу гривні і неможливість передбачити його перспективи, глобальна економічна криза, що може різко знизити попит на плодоовочеву продукцію і подальше розповсюдження коронавірусу в ЄС та Україні. Враховуючи невизначеність, українські садівники та овочівники просто діють відповідно до обставин і наразі не розробляють жодних антикризових планів.

Представники гуртового сегменту торгівлі, які не мають власного виробництва, визнали, що зважають на варіант тимчасового припинення бізнес-діяльності, якщо торгівля суттєво ускладниться, бо вже нині ризики є занадто великими.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук