Почесний патріарх Київський Філарет міг стати главою Російської православної церкви (РПЦ), але через його підпис під звільненням голови ради у справах релігій Костянтина Харчева, КДБ вибрав «свого ставленика» Алексія. Про це сам Філарет розповів у інтерв’ю «ТСН.Тиждень».
За його словами, члени синоду РПЦ дізналися через КДБ, що Харчев хоче їх всіх, крім самого Філарета, виключити з синоду. Відповідно, вони звернулися до Філарета з проханням написати прохання тодішньому генеральному секретареві ЦК КПРС Михайлу Горбачову про звільнення Харчева.
Зрештою, Харчева звільнили, і коли він запитав у Філарета, чому той підписав прохання про його звільнення, нинішній почесний патріарх відповів, мовляв, Харчев «порушує церковні канони, а він не може піти проти церковної традиції». Тоді Харчев розповів Філарету, що політбюро готувало Філарета на патріаршество, але через його прохання Горбачову довелося стати на бік КДБ, який пропонував Алексія.
Також Філарет зазначив, що після смерті патріарха Пимена, він став патріаршим місцеблюстителем, а це значить, що він міг «автоматично стати патріархом РПЦ».
«Але сталося так, що мене не обрали, тому що був уже підготовлений інший. Я спокійно це сприйняв, без жодного хвилювання», – сказав Філарет.
Як відомо, Філарет розпочав своє церковне служіння у РПЦ. Зокрема, в 1962-1964 рр був єпископом Віденським і Австрійським. З 1966 і до 1990 року керував українським екзархатом РПЦ. З 1990 до 1992 був митрополитом Київським і всієї України в Українській православній церкві Московського патріархату. Після цього, в 1992 році, перейшов до невизнаної тоді Української православної церкви Київського патріархату, якою керував з 1995 року і до утворення в грудні 2018 року Православної церкви України.
Раніше Патріарх Філарет розповів про вплив КДБ на православну церкву в СРСР.