Гарнізонний храм Петра і Павла у Львові відзначає свій ювілей

Головні новини Львова 06.11Ірина Папірник, 6 грудня 2016, 19:33 745 0
дивіться також

Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла у Львові збудували 1630 року. З ним пов’язно десятки легенд. Його відвідував Богдан Хмельницький і навіть Петро І. Тут поховані найвизначніші захисники міста. Понад 150 років він був військовим, а далі з храму зробили бібліотечний фонд. І лише п’ять років тому відкрили заново – і він став серцем Революції Гідності у Львові, а пізніше об’єднав усі військові родини.

Двері цього храму були зачинені до грудня 2011 року. Тоді ідею військових капеланів створити окремий гарнізонний храм дуже скептично сприйняли в місті. А через рік львів’яни вже не уявляли без нього Революції Гідності. Адже саме тут був тил Майдану.

«Лягали спати о 2-й ночі, вставали о 6-й ранку. У храмі ночували ті, які від’їджали на Майдан до Києва. Я пригадую, аби якось підтримати хлопців, які тримали дерев’яні щити і пластикові каски, які використовують на будові, я як військовий капелан дивився на них і казав, що вони є нова армія», – розповідає настоятель храму отець Степан Сус.

Храм став не тільки місцем для молитви, але й пунктом збору теплих речей і медикаментів. Впродовж усієї Революції Гідності сюди приходила і Христина.

«Коли почалися події на Майдані, ми не могли поїхати, бо в нас була 8-місячна дитина, а храм був місцем, де відчувалася потреба допомоги тим хлопцям і дівчатам, які за сотні кілометрів, у Києві. Тож ми сюди приносили медикаменти, теплі речі», – згадує Хритина Лебедь.

Майдан для капеланів був лише репетицією. Після Революції Гідності тут за короткий час довелося швидко акумулювати сили. Почалася війна. І за 2 місяці тут між іконами і свічками створили маленький арсенал. Сюди вдень і вночі йшли батьки і майбутні оборонці.

«Ми купували ті речі, які захищали життя людини, тому що прибігали мами і плакали «дайте бронежилет моєму сину, бо він ось сьогодні вночі їде. Повірте, що ми це з-під землі діставали», – розповідає отець Степан Сус.

За місяць львів’яни зібрали рекордну суму для вояків – 22 млн грн. Звідси військові з молитвою досі виїжджають на схід. Настоятель храму пам’ятає на ім’я кожного, з ким у цьому храмі прощалися.

Сьогодні гарнізонний для військових як дім – тут вінчаються, тут хрестять немовлят. Військові штандарти далі стоять на почесному місці, як і 150 років тому, але інші – українські. Адже тут за традицією ховали найвідоміших оборонців Львова.

«Серед найвидатніших людей, які тут поховані, – гетьман Станіслав Яблуновський, який захищав Львів від татар, такий собі військовий герой», – зазначає історик Ілько Лемко.

Цей храм не є найстарший у Львові, але найбільший. Його вберегли і міжвоєнні часи, але стіни храму руйнує час. Аби вберегти старовинний гарнізонний храм, військові капелани щомісяця витрачають понад 130 тис. грн на реставрацію.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук