На переговорах про транзит газу, що відбулися в Мінську 20 грудня, російська сторона погодилася виплатити Україні 3 мільярди доларів боргу за рішеннями Стокгольмського арбітражу.
«Ми повертаємось додому з дуже хорошими новинами, і матимемо транзитний контракт на вигідних для України умовах. Завдяки цим домовленостям Україна отримає 3 мільярди доларів згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу», – розповів «Громадському» помічник президента України Андрій Єрмак, який брав участь у переговорах.
За його словами, «Газпром» виплатить борг грошима, хоч раніше обговорювалися варіанти погашення боргу газом, а також активами компанії, які арештували на вимогу «Нафтогазу» у Європі.
Додамо, що погашення заборгованості «Газпрому» було одним із ключових питань на переговорах про транзит. Раніше Росія наполягала, щоб «Нафтогаз» відмовився від своїх вимог за рішеннями арбітражів заради початку переговорів про продовження контракту. На прес-конференції 19 грудня президент Росії Володимир Путін визнав наявність 3-мільярдного боргу перед Україною.
«Рішення є (Стокгольмського арбітражу, — ред), і це правда, і ми повинні з цього виходити», — сказав він, додавши, що, на його думку, таке рішення було «політичним».
Нагадаємо, 20 грудня 2019 року у Мінську продовжилися тристоронні переговори про транзит російського газу через газотранспортну систему України за участю представників Росії та України, які розпочалися 19 грудня в Берліні. За їхніми підсумками Україна та Росія підписали протокол, деталі якого поки що не розголошують. Як пишуть російські ЗМІ з посиланням на заступника міністра енергетики Росії Дмитра Козака, новий контракт на транзит російського газу через газотранспортну систему України укладуть терміном на 5 років. Натомість Україна на переговорах вимагала 10-річного контракту.
1 січня 2020 року спливає 10-річний транзитний контракт між НАК «Нафтогаз України» і російським «Газпромом». Україна за участю Єврокомісії намагалася домогтися від Росії підписання нового 10-річного договору щодо транзиту газу в обсягах до 90 млрд кубометрів на рік. Щороку транзит приносить Україні 3 мільярди доларів.
За наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг «Нафтогазу», який передбачає створення незалежного від «Нафтогазу» Оператора ГТС. Тим часом дочірня компанія «Газпрому» Nord Stream 2 AG будує «Північний потік-2», за допомогою якого Росія зможе транспортувати газ до Європи в обхід України, унеможлививши отримання державою транзитних доходів. Натомість у США затвердили санкції, які можуть заморозити будівництво цього газопроводу.