Служба безпеки України затримала директора Організації колективного управління авторськими і суміжними правами (ОКУАСП) Олександра Нікіна під час спроби підкупити народного депутата через його помічника. Про це увечері в п’ятницю, 29 жовтня, повідомив у Facebook лідер гурту «Антитіла» та член спілки захисту авторських прав Тарас Тополя.
Нікін також є главою Української ліги авторських та суміжних прав (УЛАСП).
«Директор «ОКУАСП» та «УЛАСП» Нікін Олександр, здійснив завершений підкуп народного депутата з метою відтермінувати або взагалі зняти законопроект 5572 з повістки ВР», – повідомив Тополя.
Сума що передана Нікіним та зафіксована правоохоронцями – 100 тис. доларів.
«Окрім цього, пропонувалося передавати «потрібним особам» ще по 100 тис. доларів щорічно», – написав він.
Згодом про затримання повідомили на сайті СБУ. У відомстві розповіли, що зловмисники обіцяли 100 тис. доларів щороку за внесення «потрібної» до правки законопроекту та відтермінування його ухвалення.
Як встановили співробітники СБУ, чоловік, що пропонував хабар, є керівником організації, яка опікується авторськими правами музичних виконавців на території України. Фактично, ця організація збирає гроші з усіх закладів, де грає музика.
«Передбачалося, що організація передає більшу частину коштів виконавцям – оскільки вони мають авторські права на музику. Втім, користуючись монопольним становищем на ринку, зловмисник створив декілька «компаній-прокладок». Кошти проходили через них і виконавці отримували відсоток не від першої суми, а від «фінальної компанії-прокладки», що зменшувало прибуток музикантів у декілька разів», – йдеться у повідомленні.
У СБУ зазначають: оскільки у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №5572 «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», який фактично ліквідовує вказану організацію, її керівник пішов на підкуп народних депутатів.
Хабар у 100 тис. доларів для «першого внеску» зловмисник вирішив виділити з підконтрольних «фірм-прокладок». Сьогодні, під час спроби підкупу народного депутата України через його помічника, фігуранта було затримано. Вирішується питання щодо повідомлення йому про підозру.
Про який законопроект йдеться?
19 жовтня 2021 року Верховна Рада ухвалила законопроект № 5572 про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав. Його метою є розблокування діяльності організацій колективного управління у сферах публічного виконання та публічного сповіщення музичних недраматичних творів, уникнення негативних наслідків припинення сплати роялті для українських митців та світової авторської спільноти.
Законопроект запускає нові прозорі конкурси з акредитації авторських організацій колективного управління та забезпечує авторам і правовласникам України та світу отримання справедливої винагороди. На підтримку закону № 5572 виступали близько двохсот регіональних радіостанцій зі всієї України, а також всі найбільші радіомережі та фестивалі країни. Також підтримати документ просили організатори гастрольних подій, ресторани та низка українських виконавців.
Кого намагалися підкупити?
За даними джерел сайту «Бабель» у правоохоронних органах, Нікін намагався підкупити народного депутата фракції «Слуга народу» Олександра Санченка через його помічника. Санченко також є главою підкомітету Ради з питань музичної індустрії.
За ці кошти Нікін начебто пропонував відтермінувати або взагалі зняти законопроєкт №5572 про авторські права з повістки парламенту. Його затримали на місці одразу після передачі грошей.
Видання зазначає, що Олександр Санченко був одним із керівників Atlas Weekend, засновником конкурсу краси «СтудМіс України», експертом «Реанімаційного пакету реформ».
Санченко був № 137 у партійному списку «Слуги народу» на позачергових виборах до Ради в 2019 році. До Ради потрапив на місце Ірини Венедіктової, після того, як її призначили генеральним прокурором.
Хто такі УЛАСП та ОКУАСП?
Олександр Нікін є генеральним директором громадської спілки «Організація колективного управління авторськими і суміжними правами» (ОКУАСП), а також громадської спілки «Українська ліга авторських та суміжних прав» (УЛАСП).
УЛАСП та ОКУАСП позиціюють себе як організації зі збору та виплати винагороди за авторські та суміжні права. Водночас у медійному просторі згадки про них почастішали у новинах про присудження величезних штрафів власникам магазинів та кафе за нелегальне використання музики українських виконавців.
Нещодавно представник спілки ОКУАСП зафіксував на відео відтворення пісень співачки Ірини Федишин в одному із магазинів Яремче. Оскільки доказів, які підтверджують легальне використання пісень, власник магазину не надав, у підсумку Господарський суд Івано-Франківської області оштрафував його на 113,5 тис. грн за нелегальне використання пісень «Ти тільки мій» та «Україна колядує».
Схожий випадок теж за участі представників УЛАСП трапився у Хмельницькому, де власника місцевого кафе «Пельмені і вареники» за порушення майнових авторських прав оштрафували на 64 тис. грн.