Керівництво Ірану визнало, що український літак МАУ, який летів із Тегерана до Києва, був випадково збитий ракетою. Про це йдеться в заяві генштабу збройних сил Ірану, яка була оприлюднена зранку у суботу, 11 січня (близько 6:00 за київським часом). Причиною трагедії за словами іранських військових став людський фактор.
За їхніми словами, літак був помилково сприйнятий як ворожа ціль після того, як він повернув у бік одного з військових об'єктів Революційної гвардії Ірану — Корпусу вартових Ісламської революції.
«Військові були приведені в найвищий рівень готовності, – йдеться у заяві. – У таких умовах, внаслідок людської помилки та ненавмисно, рейс був збитий».
Усі відповідальні за трагедію будуть притягнуті до відповідальності, справи розгляне військовий суд, йдеться в повідомленні, показаному по державному телебаченню, повідомляють ВВС та The Guardian. У ньому іранський уряд також просить вибачення в родин всіх жертв і всім країн, громадяни яких загинули в катастрофі.
Президент Ірану Хасан Рухані заявив, що шкодує про те, що ракети, випущені його армією «помилково», призвели до аварії українського літака в Тегерані. Про це Рухані заявив Twitter.
«Внутрішнє розслідування Збройних сил дійшло висновку, що, на жаль, ракети, випущені через людську помилку, призвели до жахливої катастрофи українського літака і загибелі 176 невинних людей. Мої думки і молитви про всі скорботні сім'ї. Я висловлюю щирі співчуття», – заявив Рухані.
Він назвав «помилку», яка зумовила трагедію, «безвідповідальною», і пообіцяв, що винні будуть встановлені і покарані в судовому порядку.
«Сумний день. Попередні висновки внутрішніх розслідувань збройних сил: людська помилка у часи кризи, спричиненої авантюризмом США, призвела до катастрофи. Наші глибокі вибачення та співчуття нашому народові, сім’ям загиблих та іншим постраждалим країнам», – написав міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф у Twitter.
Іран приніс вибачення за катастрофу і заявив, що оновить свої системи ППО, щоб запобігти подібним помилкам у майбутньому.
Своєю чергою, президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна вимагатиме цілковитого визнання вини з боку Ірану та запевнень від його влади «у готовності до повного й відкритого розслідування, притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій, офіційних вибаченнях по дипломатичних каналах». Про це президент України повідомив у Facebook.
«Ранок сьогодні не був добрим, але приніс правду. Ще до закінчення роботи міжнародної комісії Іран визнав свою провину в збитті українського літака.
Але наполягаємо на цілковитому визнанні вини. Ми очікуємо від Ірану запевнень у готовності до повного й відкритого розслідування, притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій, офіційних вибаченнях по дипломатичних каналах.
Сподіваємося, що розслідування надалі відбуватиметься без штучних затримок і перепон. Наші 45 фахівців мають отримати повний доступ і взаємодію для встановлення справедливості», – йдеться у повідомленні голови держави.
Оновлено: 12:40. Корпус вартових ісламської революції взяв на себе відповідальність за збиття українського літака. Елітне військово-політичне формування Ірану – Корпус вартових ісламської революції, взяв на себе відповідальність за збиття українського літака під Тегераном. Про це заявив командувач ВПС і Військово-космічними військами КВІР, бригадний генерал Амір-Алі Хаджизаде, повідомляє іранський сайт IRNA.
«Ми несемо повну відповідальність за це, і яке б рішення не прийняла влада, ми підкоримося йому», – сказав Хаджизаде.
Генерал заявив, що КВІР визнає відповідальність за аварію українського літака.
Він заявив, що захотів померти, коли дізнався про катастрофу українського літака в околицях Тегерана.
«Коли я почув про катастрофу українського літака, я захотів померти, щоб не бути свідком цієї трагедії», – сказав він.
Корпус вартових ісламської революції, створений після Ісламської революції 1979 року для захисту шиїтської клерикальної правлячої системи, є найпотужнішою організацією в сфері безпеки Ірану. Корпус контролює великі сектора іранської економіки і має великий вплив на політичну систему країни.
Як інформував ZAXID.NET, літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова, розглядається сім версій авіакатастрофи, три з яких не озвучують. Серед названих публічно версій є збиття літака ракетою російського виробництва.
Наступного дня після катастрофи низка американських ЗМІ, зокрема Newsweek, The Associated Press та CBS News, з посиланням на власні джерела в Пентагоні 9 січня повідомили, що в Міноборони США вважають, що український літак помилково збили іранські військові. У мережі також опублікували відео ймовірного збиття українського літака ракетою.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня заявив, що у нього є розвідувальні дані з декількох джерел про те, що Іран випадково збив український літак. Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон також сказав, що він володіє «горою інформації» про те, що іранська ракета збила літак МАУ. 10 січня прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон заявив, що Австралія отримала аналогічну інформацію. Тим часом держсекретар США Майк Помпео не виключає, що до авіакатастрофи в Ірані міг призвести механічний збій у системах лайнера МАУ.
Натомість іранська влада відкидала звинувачення у свій бік. Зокрема, офіційний представник уряду Ірану Алі Рабей назвав брехнею інформацію канадської розвідки та союзників про те, що український літак 8 січня могли збити іранською ракетою. Представник МЗС Ірану Аббас Мусаві сказав, що іранська влада попросила Канаду передати їй дані про можливий ракетний обстріл. Іран також офіційно запросив США та Канаду до розслідування авіакатастрофи.
Президент Ірану Хасан Рухані пообіцяв президенту України Володимиру Зеленському, що Іран надаватиме групі українських експертів оперативний доступ до всіх необхідних даних щодо розслідування авіакатастрофи.