У мережі опублікували відео ймовірного ракетного удару по літаку МАУ
Низка американських ЗМІ повідомляє, що в Пентагоні переконані, що літак випадково збили іранською ракетою російського виробництва
В інтернеті опублікували відео з можливим потраплянням іранської ракети з український літак зранку 8 січня під Тегераном.
Розслідувачі Bellingcat наразі перевіряють інформацію. За їхньою початковою оцінкою, на відео зафіксований багатоквартирний будинок в західному Паранді (35.489414, 50.906917), неподалік якого і сталася катастрофа.
The buildings to the left of the camera were constructed after the most recent Google Earth satellite image (September 2019), and are visible in a Terraserver satellite image. You can see our approximate geolocation on Google Maps here:https://t.co/667LS2KWd7 pic.twitter.com/hFVeIHHxJQ
— Bellingcat (@bellingcat) January 9, 2020
Те ж відео опублікувало The New York Times, зазначаючи, що перевірило його. Видання зауважує, що літак після ураження ракетою не вибухнув відразу, а намагався повернутися в аеропорт.
Тим часом 9 січня низка американських ЗМІ, зокрема Newsweek, The Associated Press та CBS News, з посиланням на власні джерела в Пентагоні повідомили, що в Міноборони США вважають, що український літак помилково збили іранські військові.
Зазначається, що після атаки Ірану на військові бази США в Іраку іранські військові очікували удар у відповідь, через що і збили помилково літак МАУ. За даними джерел Newsweek, літак збили ракетою, випущеною із зенітно-ракетного комплексу «Тор» російського виробництва.
Також про це повідомляє британська The Guardian, що посилається на джерела в західних спецслужбах, які заявляють, що виявили характерні ознаки використання іранської зенітної батареї незадовго до падіння літака. Крім того, вони нібито зафіксували інфрачервоні сліди від запуску двох ракет.
Президент США Дональд Трамп також вважає, що причиною авіакатастрофи не є технічна несправність і в нього є «підозри», як це трапилося. Озвучувати він їх не став, проте сказав, що «хтось міг помилитися з іншого боку».
Як повідомляє CNN, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що у нього є розвідувальні дані з декількох джерел про те, що Іран випадково збив український літак. Пізніше прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон також сказав, що він володіє «горою інформації» про те, що іранська ракета збила літак МАУ.
У свою чергу Управління цивільної авіації Ірану сумнівається у версії збиття українського літака МАУ ракетою, про яку повідомили ЗМІ з посиланням на Пентагон, повідомляє CNN.
Як інформував ZAXID.NET, літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи – 11 українців. Також серед загиблих було 82 громадян Ірану, 63 – Канади, 10 – Швеції, 4 – Афганістану, а також по 3 громадян Німеччини та Великої Британії.
Західні спецслужби вважали попередньою причиною катастрофи Boeing-737-800 української компанії МАУ в Ірані технічну несправність. У МАУ заявили, що літак Boeing 737-800, який зазнав аварії, отримали у 2016 році, останнє планове технічне обслуговування відбувся 6 січня 2020 року. В авіакомпанії запевняють, що судно було справне, а команда пілотів – високопрофесійною.
За кілька годин до катастрофи іранські війська обстріляли військові бази США в Іраку, після чого США заборонили польоти цивільної авіації над Іраном та Іраком. Через це з'явились версії про обстріл українського літака. За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова, розглядається сім версій авіакатастрофи, три з яких не озвучують. Серед названих публічно версій є збиття літака ракетою російського виробництва.
Іранські слідчі заявили, що бортові самописці літака пошкоджені, а частину записів на них втрачено. Тим часом президент Ірану Хасан Рухані пообіцяв президенту України Володимиру Зеленському, що Іран надаватиме групі українських експертів оперативний доступ до всіх необхідних даних щодо розслідування авіакатастрофи.