ДСНС вибачилась перед 33-річною львів’янкою за відмову у службі через її стать

Жінку погодились прийняти на роботу рятувальницею, якщо вона складе необхідні тести

17:29, 1 лютого 2019

Керівництво Державної служби із надзвичайних ситуацій (ДСНС) Львівщини попросило вибачення у львів’янки, якій попередньо відмовили у бажанні стати рятувальницею через її стать. 33-річну Юлію Яригіну погодились прийняти на роботу пожежницею за умови, що вона складе необхідні тести і здасть нормативи. Про цю історію у четвер, 31 січня, повідомили на Facebook-сторінці ДСНС у Львівській області.

У повідомленні йдеться про те, що у четвер, 31 січня, під час особистої зустрічі начальник ГУ ДСНС Львівщини Юрій Кагітін вибачився перед Юлією. Він визнав, що жінці незаконно відмовили через «непрофесійні дії кадрової служби».

«Юрій Кагітін запевнив, що поважає право кожного громадянина нашої держави на вільний вибір професії, і переконаний, що жінки в Україні мають рівні можливості з чоловіками. Він робитиме усе можливе для втілення гендерної рівності як цінності у колективі львівських рятувальників», – йдеться у повідомленні.

Під час зустрічі Юлії Яригіній також запропонували скласти тести та пройти навчання, яке необхідне, щоб стати пожежницею.

У розмові із ZAXID.NET майбутня рятувальниця розповіла, що за освітою – бухгалтерка. В останні роки працювала продавчинею в інтернет-магазині. Про набір у лави львівських рятувальників вона дізналась із соцмереж.

«Я давно задумувалась, що хотіла б займатись такою справою, однак не випадало нагоди. Коли прочитала про вакансію пожежника, вирішила спробувати. 29 січня зателефонувала в управління. Та, коли у відділі кадрів ДСНС почули, що хочу стати пожежницею, мені навіть не захотіли нічого розповідати. Чому? Бо я жінка. Жінок, мовляв, не беруть», – розповіла ZAXID.NET Юлія Яригіна.

Та отримавши відмову телефоном, вона не здалась. І того ж дня надіслала лист на електронну скриньку рятувальників із проханням обґрунтувати відмову через стать. Наступного дня, 30 січня, отримала відповідь, у якій йшлося, що жінка не може стати рятувальницею, оскільки «працевлаштування на посаду пожежного рятувальника забороняється наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.12.1993 №256 «Про затвердження переліку важких робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок».

Письмова відповідь ДСНС на звернення Юлії Яригіної (клікніть на зображення, щоб збільшити його)

Втім, обмеження, на яке ДСНС посилається у листі, МОЗ скасувало ще у грудні 2017-го. І виходить, що в управлінні помилились, пославшись на нечинний документ.

Тому Юлія повторно звернулась до рятувальників із листом та повідомила, що відмова є незаконною і необґрунтованою. Після повторного листа їй зателефонували і таки запросили на співбесіду до начальника ГУ ДСНС Львівщини Юрія Кагітіна. Жінка стверджує, що у неї справді попросили вибачення та запропонувати їй роботу рятувальниці.

«Мені також розповіли детальніше про будні рятувальника, провели екскурсію. Мене нічого не налякало і я все ще хочу стати рятувальницею. Однак для початку маю заповнити анкету, скласти необхідні тести і нормативи», – зазначила співрозмовниця.

Юлія незаміжня. Виховує двох доньок – 12 і 14 років. Каже, що рідні підтримують її вибір, хоч і розуміють: робота небезпечна і стресова. Вже 5 лютого вона складатиме перший психологічний тест.

Речник ДСНС Львівщини Віталій Туровцев розповів ZAXID.NET, що окрім психологічного тесту, жінці ще доведеться пройти тест на реакцію, медкомісію та здати нормативи із фізичної підготовки. Після цього її чекатиме ще чотири місяці навчання. Якщо Юлія Яригіна пройде усі випробування, вона стане першою жінкою-пожежницею на Львівщині, і другою – в Україні.

«Наразі єдиною пожежницею в Україні є мешканка Черкас Анастасія Клочко. Я захоплююсь витривалістю жінок, які йдуть до нас службу. Адже робота важка, небезпечна і стресова. Потрібно бути у добрій фізичній формі. Лише спорядження пожежника важить понад 20 кг. Із цим вантажем треба працювати на висоті. Як і колеги-чоловіки, жінка-рятувальниця також повинна надавати першу медичну допомогу потерпілим та витягувати їх із вогню», – повідомив Туровцев.

Зарплата рятувальника-початківця, зі слів Туровцева, складає від 8-9 тис. грн. Працюють пожежники позмінно — добу через три. В екстрених випадках – змушені працювати понаднормово.

«Хоч це і непросто, та переконаний, що і жінка може справитись із такою роботою. Ми будемо тільки радіти, якщо Юлія чи інші жінки долучаться до нашої команди», — зазначив речник ДСНС Львівщини.

Нагадаємо, що це не перший випадок дискримінації жінок під час працевлаштування на Львівщині. Торік, у серпні, 24-річній львів’янці Поліні Кравченко відмовили у вступі на офіцерські курси Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного через те, що вона жінка.