Щодо озер в селі Лисиничі та потенційної забудови на території агрофірма «Провесінь». Моя позиція.
На фото фрагмент мапи з Австрійського військового архіву 1783 року, на якій чітко позначено два озера поблизу села Лисиничі. Це є найкращим доказом природного походження цих озер. І такими вони мають стати в майбутньому!
Треба розуміти, що в час радянської окупації ці озера були долучені до радгоспу «Львівська овочева фабрика», який входив вже в межі міста Львова. Саме тому і сучасна межа міста проходить по території цих водойм. Більше того, було змінено їх юридичний статус на «ставки», тобто технічні водойми. Зрештою, як і функція із рекреації та відпочинку на резервуари води для поливу теплиць. В часи здобуття Україною незалежності радгосп був перетворений на ПАТ «Агрофірма «Провесінь», у власність та користування якого перейшли споруди та територія, в тому числі «ставки».
Станом на зараз ПАТ «Агрофірма «Провесінь», де-факто припинила будь-яку діяльність і, як стало відомо із публічних джерел, продала свою власність іншій компанії, яка спеціалізується на житловому будівництві. Детально це описали в статті журналісти ZAXID.NET.
Зрозуміло, що в такому стані ця територія приносить мало користі для громади, тож сам факт туди інвестувати та щось збудувати не є ні добрим, ні поганим. Все залежить від деталей, бо, з однієї сторони, це може бути можливістю розвинути інфраструктуру мікрорайону та села, з іншої сторони, – загрозою ще більше навантажити те, що і зараз є неідеальним.
Для того, щоб щось збудувати на цій території, забудовнику треба буде отримати цілий ряд дозволів від Львівської міської ради, і цілком логічно, що місто може ставити свої вимоги щодо майбутньої забудови.
Не буду вдаватися в деталі, але вважаю, що забудовник перед тим, як отримати будь-які дозволи від міста, мав би дати публічну відповідь на кілька важливих для мешканців Лисиничів та Тракту Глинянського питань:
1. Чи буде збережено озера як загальнодоступні громадські простори та місця рекреації та відпочинку?
Це питання принципове, адже стосується відновлення історичної справедливості!
2. Як буде забезпечено освітніми закладами нове будівництво (ДНЗ та школа) і чи будуть вони доступні не лише для мешканців новобудов?
Нагадаю, на території Лисиничів відсутній ДНЗ та повноцінна школа, а на території мікрорайону «Провесінь» школа «тріщить по швам», а недобудований корпус всім своїм виглядом просто «кричить», щоб його нарешті завершили.
3. Яким чином буде вирішено питання водопостачання та водовідведення?
Нагадаю, с. Лисиничі та с. Підбірці не каналізовані, місто передбачило кошти на розроблення ТЕО, і цілком логічно, щоб інфраструктура, яку буде змушений збудувати забудовник, передбачала можливість підключення цих сіл. Насамперед йде мова про діаметр труб та потужності КНС, щоб так не вийшло, що місту доведеться в майбутньому паралельно прокладати якісь труби, бо збудоване забудовником не передбачатиме підключення додаткових потужностей.
4. Чи будуть дотримані сучасні вимоги до нормальної забудови: мова йде про укриття, паркомісця, щільність та висотність забудови, озеленення території, а також будівництво не лише житла, а й достатньо високий відсоток комерції та соціальної забудови.
Тож як підсумок. Без публічної презентації забудовником своїх намірів перед громадою (особисто, а не лише через ЗМІ) та чітких та позитивних відповідей на ці та, можливо, ще й інші запитання від мешканців для мене ця забудова буде швидше загрозою для нашої громади, ніж можливістю!