Китайські інвестори «Мотор Січі» пообіцяли «зганьбити Україну в суді»

На думку інвесторів, можлива націоналізація «Мотор Січі» є незаконною і суперечить базовим принципам ринкової економіки

11:15, 9 березня 2021

Китайські компанії-інвестори «Мотор Січі» готують нові позови проти України і обіцяють «зганьбити її в суді». Про це йдеться у заяві інвесторів.

Китайські інвестори заявили, що за останні чотири роки навколо «Мотор Січі» склалася дуже складна ситуація, яку їх сторона планує розв'язувати в судовому порядку.

«Ми вже подали і готуємося подати ще низку судових позовів як в Україні й Китаї, так і на міжнародному рівні. Ми будемо рішуче захищати й охороняти законні права китайських інвесторів», – йдеться в заяві власника китайської компанії Skyrizon Aircraft Holdings Ван Цзіна.

На думку інвесторів, можлива націоналізація «Мотор Січі» є незаконною і суперечить базовим принципам ринкової економіки.

«Спроба насильницької націоналізації "Мотор Січі", що належить китайським інвесторам, вкотре порушує закон, а також суперечить базовим принципам ринкової економіки. Зазначені дії тільки допоможуть китайським інвесторам виграти міжнародний інвестиційний арбітраж і відшкодувати всі капіталовкладення і понесені збитки. За що держава Україна буде зганьблена перед усією світовою громадськістю», – сказано в заяві.

Інвестиційна суперечка розглядатиметься арбітражним трибуналом у форматі ad hoc (створеним для конкретного випадку), який наразі формується сторонами.

Навіщо Китаю «Мотор Січ» і до чого тут США

Будівництво двигунів для літаків та гелікоптерів є однією з критичних потреб для армії Китаю. Ще в 2017 році тодішній віцепрем'єр-міністр економічного розвитку Степан Кубів заявив, що «Мотор Січі» та Skyrizon створили спільне підприємство і вже розбудовують виробництво в китайському Чунціні.

Невдовзі Генпрокуратура оголосила початок розслідування про незаконну передачу у власність акцій українського авіапідприємства. У вересні 2017 року суд арештував ці акції за клопотанням СБУ.

Те, що Китай може отримати підприємство української «оборонки», стривожило Сполучені Штати Америки, в яких саме у цей час погіршились відносини з КНР. Тодішній радник президента США Джон Болтон під час свого візиту до Києва у серпні 2019 року визнає, що він стривожений намаганнями Китаю «отримати економічні важелі в різних країнах світу, щоб отримати зиск від оборонних технологій, що їх розробили інші країни».

Такі погляди США на ситуацію довкола «Мотор Січі» підтвердив і тодішній держсекретар Майк Помео, який заявив про згубні інвестиції КНР в Україну.

У 2019 році почесний президент «Мотор Січі», екс-регіонал В'ячеслав Богуслаєв підтвердив продаж акцій компанії китайським компаніям Skyrizon й Xinwei Technology. Вони мали отримати понад 50%, тобто контрольний пакет.

Формально українські власники підприємства вже продали свої акції китайському інвестору, але це створило ситуацію, яка може нашкодити інтересам ключового союзника України – США. Відмова інвестору може зіпсувати відносини України з Китаєм.

У серпні 2020-го китайська Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd повідомила на Шанхайській біржі, що її «дочка» Beijing Skyrizon разом з фінансово-промисловою групою DCH Group Олександра Ярославського подали заявку до АМКУ щодо придбання «Мотор Січі».

Тоді ж АМКУ повідомив, що розглядають чотири справи про концентрацію прав на «Мотор Січ», зокрема досліджують продаж акцій китайським компаніям без дозволу регулятора. За даними «Інтерфакс-Україна», групі китайських компаній належать вже близько 75% акцій «Мотор Січі».

У відповідь китайські інвестори «Мотор Січі» почали міжнародний арбітраж з метою стягнення з держави Україна 3,5 млрд доларів, оскільки кваліфікують дії української влади як експропріацію їхніх інвестицій у це підприємство.

29 січня 2021 року президент Володимир Зеленський своїм указом увів у дію рішення РНБО від 28 січня 2021 року, яке передбачає застосування економічних санкцій проти китайських інвесторів «Мотор Січі».

4 березня стало відомо, що у Верховну Раду внесуть законопроект про націоналізацію заводу «Мотор Січ».