Космічна музика від пастора
Культура

Космічна музика від пастора

До Львова їде органіст, священик, професор і медіа-бізнесмен Йоганн Труммер

Діана Коломоєць, 12 березня 2018 443 0

Концерт відомого австрійського органіста Йоганна Труммера відбудеться 15 березня в Органному залі в рамках ІІІ Міжнародного фестивалю органної та камерної музики.

У програмі прозвучать твори Йоганна Себастьяна Баха, Яна Ван Любліна, Джозефа Фрідріха Доппельбауера та Франца Шмідта. Концерт відбудеться у межах ІІІ Міжнародного фестивалю камерної та органної музики, який пройде у нашому місті з 15 по 29 березня 2018 року. Участь у фестивалі візьмуть відомі майстри органу: Бернар Струбер (Франція), Ґедимін Ґрубба (Польща), Станіслав Калінін (Україна, Харків), а також органіст і дириґент Юрій Бервецький (Україна, Львів), сопрано Ірина Ключковська (Україна, Івано-Франківськ) та інші.

Дитинство під час війни

Йоганн Труммер народився 1940 року поблизу Граца в Австрії, коли вже почалася Друга світова війна.

«Я на власні очі бачив, як відправляли у табори смерті ешелони з євреями. Деяких євреїв, дуже літніх або хворих, які не могли пересуватися самостійно, розстрілювали на місці. І мій тато збирав їхні тіла і ховав їх на кладовищі, хоч це і було заборонено нацистським урядом», – в одному з недавніх інтерв’ю згадував Труммер жахливі картини дитинства.

Йоганн Труммер. Фото Сибірської католицької газети

Батько Йоганна був солдатом Першої світової та дивом вижив у двох війнах. Родина майбутнього органіста жила дуже бідно. Восьмеро людей, враховуючи п’ятьох дітей, були змушені тулитися в одній кімнатці з маленькою кухнею. З ранніх років Йоганн працював на будівництві, щоб допомогти рідним.

Тож коли десятирічного хлопця прийняли до «Малої семінарії» в Граці, це було справжнім щастям. «Там давали хорошу освіту в обсязі повного гімназичного курсу. На той момент це був один із найкращих гуманітарних навчальних закладів у нашій окрузі. Там мені запропонували серйозно вивчати музику, і я з радістю погодився», – розповідав Труммер.

Музика, церква, медіа

Музикою Йоганн Труммер займається з 11-ти років, освоїв кілька музичних інструментів, у тому числі – флейту і фортепіано. Труммер вивчав теологію, музикознавство та історію в університеті Граца, а також орган та клавесин в Академії музики.

У 1964 році він отримав докторський ступінь з теології і був рукопокладений у священики. Вже 37 років поспіль Труммер є настоятелем Катедрального собору Граца. Майже кожної неділі він править службу і грає на органі.

Труммер є членом правління Міжнародної організації Баха (Ляйпціґ). Він автор численних праць в області літургійної музики, історії австрійської церковної музики і виконавського мистецтва. Свою викладацьку кар’єру він розпочав 1966-го, і 42 роки викладав в Універститеті музики та виконавського мистецтва рідного міста, став його професором і навіть керівником та пішов на пенсію лише 2008 року.

Але це ще не всі іпостасі Труммера. З 1983 року він був одним із засновників «Католицької медіа-асоціації», з якої потім виросла приватна Styria Media Group – третя за розміром медіа-компанія Австрії.

Пастир і суддя

Труммер вже багато років із задоволенням їздить країнами Східної Європи, де проводить органні концерти та майстер-класи. Кажуть, що навіть у його австрійській квартирі час від часу живуть бідні студенти зі Сходу.

Як член журі, Труммер судить багато органних фестивалів, на яких залюбки спілкується… з аутсайдерами: «Цим музикантам теж потрібно допомогти знайти себе, набути впевненості в своїх силах. Можу сказати, що у цьому плані моя робота експерта-музиканта перетинається зі служінням пастиря. Адже я – і той, і інший в одній особі».

Божественне звучання

Про орган Труммер говорить так: «Орган має абсолютно божественне звучання. Люди схильні асоціювати органну музику з космосом».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук