Лілія Гриневич планує переписати закон «Про вищу освіту»

17:30, 26 січня 2018

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич заявила, що закон про вищу освіту застаріває, і в 2020 році міністерство розпочне розробку нової його редакції. Про це вона сказала під час засідання колегії Міносвіти в п'ятницю, 26 січня, у Києві.

«У 2018 році ми видамо прогноз розвитку освіти в Україні в частині професійної передвищої, вищої освіти та освіти дорослих. У 2019 році - розробка стратегії розвитку вищої освіти до 2025 року. І в 2020 році - підготовка проекту нової редакції закону України про вищу освіту», - сказала вона і пояснила, що, на відміну від законодавства США та інших старих демократій, нормативно-правові акти в Україні занадто деталізовані, а Закон про вищу освіту 2014 року драматично старіє.

Водночас міністр зазначила, що не всі університети були готові перейти від прямого контролю держави до практики незалежної експертної оцінки їхньої діяльності, як це передбачає закон про вищу освіту. «Сьогодні, коли Міністерство освіти скасувало низку своїх наказів для дебюрократизації вищої освіти, що зробили багато університетів рішеннями своїх вчених рад? Бюрократизують процес у своєму університеті, вимагаючи від викладачів кіпи паперів, які давно вже нікому не потрібні в європейських та інших провідних університетах світу», - сказала вона.

Лілія Гриневич заявила, що три роки імплементації закону про вищу освіту засвідчили, що фінансова автономія університетів залишається заручником бюджетного законодавства. Широка автономія університетів посилила розрив між провідними вишами й «іншими». «Перші скористалися нагодою – запровадили нові освітні програми, залучили роботодавців, увійшли в міжнародні проекти, навчилися розумно планувати освітній процес, зайнялися комерціалізацією власних наукових досліджень, намагаючись створювати конкуренцію на ринку освітніх послуг. «Інші» – капсулювалися у своїй неспроможності ефективного управління», - зазначила міністр.

Очільниця МОН пообіцяла, що для подальшої дебюрократизації відомство продовжить роботу зі скорочення кількості обов’язкових документів, зокрема, у новій редакції Ліцензійних умов.

Раніше Лілія Гриневич також заявляла, що дискусія щодо мовної статті «Закону про освіту» не завершена.

Нагадаємо, 25 вересня Петро Порошенко підписав закон «Про освіту», яким вводиться 12-річна середня освіта, мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова - українська.