Лінія102 – чому поїзди не їдуть?

Міжнародні поїзди на цьому маршруті, як і на відбудованій минулого року євроколії Рава-Руська-Гребенне, поїдуть ще не скоро

13:49, 13 березня 2023

Відбудована нова євроколія, на яку витратили 40 мільйонів злотих у Польщі та приблизно 500 мільйонів гривень (за довоєнними розцінками) в Україні, залишається без руху, тоді як черги вантажівок на кордоні сягають 20 кілометрів.

Звичайно, я в курсі, що 17 лютого 2023 року Укрзалізниця урочисто відкрила відбудовану «Лінію102» – ділянку колії європейського стандарту Нижанковичі-Хирів-Старява-Смільниця. За кілька місяців залізничні будівельники завдяки величезним внутрішнім інвестиціям і зусиллям відбудували колію, яка мала б створити зручне і швидке пасажирське сполучення з Польщею та вкрай потрібні додаткові можливості для транспортування через українсько-польський кордон вантажів. Але міжнародні поїзди на цьому маршруті, як і на відбудованій минулого року євроколії Рава-Руська-Гребенне, поїдуть ще не скоро.

Причиною цього, як на мене, на сьогодні є повна відсутність діалогу між компетентними органами України та Польщі. З початку відбудови #linia102 улітку минулого року я свідомо не публікував жодної інформації про стан справ на цьому маршруті, аби під час війни лінія була добудована в умовах інформаційної тиші. Та проведеної залізничниками титанічної роботи з відбудови недостатньо, щоб ця лінія почала служити Україні та Польщі.

Про відсутність результативного українсько-польського діалогу у справі запуску відбудованих залізничних шляхів свідчить не тільки відсутність офіційної делегації з Польщі на церемонії відкриття «Лінії102». За даними від поінформованого джерела у Міністерстві інфраструктури Польщі, станом на кінець 2022 року міністерство не отримувало жодної офіційної інформації від України щодо планів та пропозицій використання євроколій Нижанковичі-Хирів-Смільниця та Рава-Руська-Гребенне.

Більше того, дізнавшись про відбудову цих євроколій з відкритих джерел, польське Ministerstwo Infrastruktury в особі державного секретаря Анджея Біттеля ще 9 вересня 2022 року скерувало до тодішнього першого заступника міністра інфраструктури України Василя Шкуракова лист-запит на плани щодо колії Гребенне-Рава-Руська, але жодної відповіді української сторони не отримала.

Аналогічний запит Анджей Біттель надіслав українській стороні 15 грудня 2022 року щодо маршруту Смільниця-Хирів-Нижанковичі. Про реакцію на цей лист наразі невідомо.

На сьогодні головними проблемами, що блокують міжнародний залізничний рух на «Лінії102» та маршруті Рава-Руська-Гребенне, є:

  • Відсутність міжнародного залізничного пункту пропуску на ділянці Перемишль-Нижанковичі;
  • Обмежена пропускна здатність колії Смільниця-Кросьценко-Устрики Долішні-Санок через її технічний стан;
  • Неможливість використання колій Перемишль-Нижанковичі та Рава-Руська-Гребенне для вантажних перевезень відповідно до поточної нормативно-правової бази Республіки Польща.

Вирішити ці проблеми буде не менш складно, ніж збудувати євроколії. Хоча б тому, що Міністерство інфраструктури Польщі не має коштів на облаштування залізничних пунктів пропуску на українсько-польському кордоні, про що чесно заявило 6 вересня 2022 року у відповідь на пропозицію залізничного перевізника Polregio запустити пасажирське сполучення колією 1435 мм за маршрутом Рава-Руська-Варшава.

Але навіть при досягненні консенсусу, перш ніж регулярний польський поїзд з'явиться на цих лініях, потрібно буде виконати низку організаційних моментів, серед яких:

  • обмін деклараціями про готовність колії,
  • сертифікація в Україні пасажирських вагонів та
  • страхування рухомого складу від ризиків в умовах війни.

І справді дивно, що українська сторона не ініціювала вирішення цих проблем паралельно із початком відбудови колій євростандарту на території Львівщини, особливо якщо врахувати те, що польська залізнична компанія PKP PLK здала в експлуатацію відбудовану «з нуля» ділянку Перемишль-Держкордон (Нижанковичі) ще восени 2022 року.

Свого часу громадська ініціатива організацій linia102.pl та Linia102.ua витягнула «Лінію102» з небуття у 2016 році та врятувала її українську дільницю від повного закриття у 2021 році. У 2023 році в умовах війни порозумітися потрібно швидко, і ми готові у цьому допомогти. Перші кроки для цього буде зроблено найближчим часом, і я дуже сподіваюсь, що ця брама на фото, яка наразі є нездоланним бар'єром, відчиниться для регулярного руху поїздів та економічного розвитку українсько-польського прикордоння. Принаймні у 2016-2019 роках це вдавалось так, як на фото.

Фото Віктора Гальчинського

Оригінал