Львів починає і виграє
Спорт

Львів починає і виграє

Як Львів зумів зберегти проведення чемпіонату світу з шахів серед жінок

17 лютого 2016 1903 0

Ще місяць тому Львівська дирекція з підготовки та проведення чемпіонату світу з шахів серед жінок не могла б впевнено відповісти, чи відбудеться турнір у Львові. Адже виділення коштів затягували, а офіційний Київ немовби зовсім забув, що Україна прийматиме матч за звання шахової чемпіонки світу.

Більше того, на підготовку української чемпіонки впродовж 2015 року виділили мізерну суму, тому Марія Музичук повинна була проводити збори і тренування за власні кошти.

Чим ближче до турніру, тим сильніше складалось враження, що цей матч потрібен лише Львову. Місто та область покривають витрати на проведення матчу та призовий фонд, місцеві бізнесмени і міська рада виділяють кошти на підготовку Марії Музичук, у той час, як Міністерство молоді та спорту та Адміністрація президента України немовби забули про цей матч.

ZAXID.NET розповідає, яким чином Львову вдалося зберегти у місті проведення турніру і як триває підготовка української чемпіонки Марії Музичук.

Довга дорога до грошей

Загальний бюджет проведення матчу за звання чемпіонки світу з шахів між Марією Музичук та Хоу Іфань становить €605 тис. У масштабах міжнародних спортивних подій ця сума не вважається великою, і навіть для держави під час кризи – теж. Фінансові зобов’язання на себе взяли три сторони: Львівська міська рада, Львівська обласна державна адміністрація та Київ (Міністерство молоді та спорту, Федерація шахів України, Адміністрація президента).

У липні 2015 року, коли до Львова завітав президент ФІДЕ Кірсан Ілюмжинов та президент України Петро Порошенко, відбулася зустріч за участю мера Львова Андрія Садового, міністра молоді та спорту Ігоря Жданова та президента Федерації шахів України Віктора Капустіна. Тоді сторони домовились, що українська чемпіонка світу з шахів Марія Музичук захищатиме свій титул у Львові. Матч, до слова, могли також провести в Арабських Еміратах або Китаї.

Ігор Жданов, Петро Порошенко, Кірсан Ілюмжинов, Андрій Садовий та Віктор Капустін. Фото: сайт Президента України.

Під час тієї ж зустрічі президент України заявив про повну підтримку турніру зі свого боку та боку уряду, наголошуючи, що подія такого масштабу популяризуватиме шахи в Україні. Варто додати, що на проведення матчу за звання чемпіонки світу також претендував Київ, однак делегація ФІДЕ вирішила, що Львів є набагато привабливішим з точки зору промоції турніру.

У свою чергу, для Марії Музичук та її родини рішення проводити матч у Львові означало, що не доведеться летіти далеко від дому, звикати до різниці часу, та й рідні стіни із психологічної точки зору повинні допомогти чемпіонці захистити титул.

Отож, в липні 2015 року сторони домовились, що турнір відбудеться в Україні, а дирекція з підготовки та проведення чемпіонату світу з шахів серед жінок у Львові запрацювала лише з листопада 2015-го. Тоді ж міська рада виділила перші кошти на роботу дирекції – ₴750 тис., які організатори не змогли освоїти повністю, оскільки за українським законодавством кошти із бюджету можна використовувати не раніше, аніж за три місяці до запланованої події.

Тому до кінця січня 2016 року Львівська дирекція співпрацювала зі своїми партнерами за усною домовленістю, поки на початку лютого 2016-го ЛМР не виділила ₴6,4 млн на проведення чемпіонату. Тоді ж приблизно ₴5 млн виділила Львівська обласна рада з умовою про те, що Київ поверне ці гроші до обласного бюджету. Разом ця сума повинна покрити усі організаційні витрати, призовий фонд, а також частково – підготовку Марії Музичук.

Зі свого боку, Київ, який також взяв на себе фінансові зобов’язання, заплатив лише €100 тис. ліцензійного внеску на рахунки ФІДЕ. Таким чином Україна гарантувала, що зможе провести турнір. Ще €100 тис. українська сторона повинна перерахувати на рахунки ФІДЕ, однак про ці гроші взагалі ніхто не згадує.

«Забули внести підготовку Марії Музичук у бюджет»

Як розповів ZAXID.NET виконавчий директор дирекції з підготовки та проведення чемпіонату світу з шахів серед жінок Назар Фірман, загальний кошторис підготовки Марії Музичук становить ₴1 млн 750 тис. З цієї суми Міністерство молоді та спорту виділило чемпіонці лише ₴66 тис.

З квітня 2015 року, коли Марічка завоювала титул у Сочі, до лютого 2016-го спортсменка тренувалась за свої кошти. Як розповіла мама чемпіонки Наталя Музичук, родина витратила майже усі свої заощадження, а також призові, які Марічка заробила за перемогу на чемпіонаті світу. Один тренувальний збір спортсменки коштував щонайменше €3 тис.

«Тільки з листопада почала працювати дирекція, тільки тоді почали шукати кошти. Але ми не могли чекати до листопада, бо за три місяці до турніру не підготуєшся. Одразу після перемоги у Сочі ми склали детальний план підготовки Марічки, проводили збори та тренування за власні кошти. На усі запити до Міністерства молоді та спорту не отримували конкретних відповідей. Тільки зараз, за кілька тижнів до старту матчу, нас почали питати «Чим вам допомогти?», - прокоментувала Наталя Музичук.

Андрій Москаленко, Назар Фірман, Олег та Наталя Музичук, Володимир Шнайдер. Фото: ZAXID.NET.

Назар Фірман додає, що проведення матчу рятує місто Львів і область, а також спонсори. Підготовка Марії Музичук відбувається за спонсорські гроші та одноразову допомогу від міської ради у розмірі ₴400 тис. До речі, ₴230 тис. з цієї суми підуть на закупівлю комп’ютерного обладнання.

«На будь-які запити від Федерації шахів Львівщини, яку представляю я, а також на запити від батьків Марії Музичук представники міністерства адекватної відповіді не надали. Ми зверталися разів десять. Також зверталися з листом від Львівської облдержадміністрації – таке враження, що міністерство просто забуло про цей матч. Казали навіть, що бюджет-2016 приймали вночі, тому забули вписати рядок про виділення коштів на підготовку Марії Музичук», - зазначив Назар Фірман.

Поки що кошти на підготовку шахової чемпіонки виділила міська рада Львова - ₴400 тис., а також надав генеральний директор компанії «Львівхолод» Богдан Козак - ₴250 тис. Ще ₴200 тис. надасть президент Львівської обласної шахової федерації Тарас Керницький, ще ₴200 тис. – компанія «Галицька здоба». Однак цього недостатньо і сім'ї Музичук потрібно ще ₴600 тис., аби провести турнір. Зокрема, робота тренерів чемпіонки під час матчу коштуватиме €25-30 тис.

Свято для себе

Сім’я Музичук не хоче негативних новин перед стартом матчу. Батьки та рідні оберігають свою чемпіонку від будь-якої негативної інформації та клопотів, тим більше таких, де взяти гроші на підготовку. Однак не приховують, що процес підготовки забрав чимало нервів. «Я собі казала: поки не побачу, як починається перша партія, не повірю, що матч відбудеться», - розповіла Наталя Музичук.

Наталя Музичук. Фото: ZAXID.NET.

Після виділення коштів з обласного бюджету організатори змагань видихнули – разом усієї суми вистачить на проведення турніру та на виплату призових, з яких переможниця отримає €120 тис., а переможена – €80 тис. Залишається тільки знайти кошти, за які чемпіонка зможе працювати з тренерами під час турніру. Батьки та організатори сподіваються, що отямиться міністерство, або ж вдасться залучити ще кілька спонсорів.

Попри гучні заяви українських політиків після перемоги Марії Музичук у Сочі матч за звання шахової чемпіонки обіцяє бути доволі камерною подією. Реклама турніру не гримить на цілу Україну, а столичні зірки не рвуться стати гостями змагань.

Серед запрошених гостей, які матимуть право на перший хід, - також львів’яни. Це музикант Святослав Вакарчук, ректор НУ «Львівська політехніка» Юрій Бобало і футболісти львівських «Карпат». З іншими львівськими знаменитостями дирекція турніру ще домовляється.

Також тривають перемовини про те, аби сукні в українському стилі для церемонії відкриття турніру сестри Музичук одягнули від відомої львівської дизайнерки Оксани Караванської. Церемонія відкриття відбудеться 1 березня у львівській Опері.

Зараз Марія Музичук посилено готується до матчу у готельному комплексі «Edem Resort» неподалік Львова. Як розповіла Наталя Музичук, чемпіонка живе і тренується там безкоштовно, а з готелем домовились представники міської ради.

Одразу після сніданку спортсменка приступає до тренувань, робить перерву на обід і потім знову тренується до 18 год. Після цього разом зі сестрою Анею Марічка йде у тренажерний зал та басейн. Потім – вечеря, прогулянка і сон. До Львова чемпіонка повернеться через тиждень, де продовжить тренування в готелі «Леополіс».

«Чи є у нас сімейні ритуали перед важливими матчами?, - перепитує Наталя Музичук. – Та ніби ні. Є шахісти, які беруть одну і ту саму ручку, якщо виграли партію, є такі, що в одному светрі можуть відіграти весь турнір, бо вірять, що він щасливий. Але Марічка – ні. Якщо дорогою перед важливим поєдинком побачить подругу на іншому боці вулиці, то перейде дорогу і піде з нею разом. У шаховому світі забобони вирішують мало».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук