З четверга, 13 січня, у Львові почала діяти система електронної оплати проїзду у громадському транспорті. Наразі використання е-квитка доступне лише для пільговиків – тобто пасажирів, які не платять за проїзд. У Львові є орієнтовно 250 тисяч пільговиків, і саме вони мають можливість першими випробувати на собі нову систему користування громадським транспортом.
ZAXID.NET пояснює, як правильно користуватись електронним квитком у громадському транспорті.
Що саме змінюється з 13 січня?
Усе дивовижно просто. Якщо ви не пільговик, то продовжуєте платити 10 грн готівкою водію в руки. А якщо ви належите до пільгової категорії, то продовжуєте безкоштовно їздити у транспорті, але сам алгоритм ваших дій дещо змінюється.
Отже, якщо ви вже отримали свою пільгову картку «ЛеоКарт» (адреси пунктів видачі), то тепер не треба казати водію «Посвідчення!», коли заходите у транспорт. Ви просто берете свою картку, притуляєте її до екрану валідатора і коли там зі звуком з’являється зелена галочка – це означає, що справа зроблена, можете спокійно їхати.
Ваша картка – персоналізована, а це означає, що вона містить інформацію про вас та ваші пільги. Позичати свою картку друзям/родичам для безкоштовних поїздок не варто – таку махінацію легко викриє контролер.
Валідатори розташовані на входах у транспорт: біля водія і всередині салону. Їх встановили у транспорті вже давно, тому ви їх точно впізнаєте.
Якщо під час притуляння картки загорівся червоний хрестик – значить є проблема або з системою, або з вашою карткою. Зверніться до водія або повідомте про проблему в ЛКП «Львівавтодор».
Важливо: пільговики, за винятком школярів, мають лише 60 безкоштовних поїздок на місяць.
Як бути тим, хто не встиг отримати картку?
У Львові ще не встигли видати пільгові картки всім, хто подав документи на їхнє виготовлення. Тому принаймні до весни пільговиків, які їздять у транспорті без е-квитка, не будуть штрафувати чи зобов’язувати платити. Але в такому разі треба мати при собі посвідчення пільговика.
Орієнтовно з березня наявність завалідованої картки «ЛеоКарт» буде обов’язкова. Ні посвідчення пільговика, ні інші документи не зможуть її замінити.
А учні, студенти – для них щось зміниться?
Школярі і студенти теж мають пільги на проїзд у громадському транспорті. Батьки чи опікуни школярів можуть подати документи на отримання пільгової картки «ЛеоКарт», прийшовши з документами в один із пунктів видачі карток або ж подати ці документи на електронному порталі мешканця. Також школи можуть централізовано збирати дані своїх учнів для видачі е-квитків.
Студенти можуть самостійно оформити собі транспортну картку, записавшись на подачу документів через електронний портал мешканця чи прийшовши з документами в один з пунктів видачі карток.
Вартість пільгового квитка для школярів і студентів – 60 грн.
А що робити пільговикам з сусідніх міст?
Якщо ви регулярно приїжджаєте до Львова з Пустомитів, Сокаля чи навіть Чернівців, то за пільгову картку доведеться заплатити 60 грн – зате з цією карткою ви зможете користуватися міським траспортом і рік, і десять років; єдине обмеження – не більше 60 поїздок на місяць. Щоб отримати таку картку, необхідно подати документи, і забрати свою картку в одній з точок видачі е-квитка – в принципі алгоритм дій такий ж, як і для львів'ян, тільки за гроші.
А якщо я все проспав, не подав документи і взагалі не розумію, що відбувається?
Ви все ще можете подати свої документи на оформлення пільгового квитка через електронний портал мешканця або у Центрі обслуговування пасажирів (вул. Горбачевського,10). Також у Львові є ще ще п'ять локацій, куди можна прийти з усіма документами і на місці оперативно отримати свій електронний квиток.
Раніше ми детально описували, як саме і де можна оформити пільгову картку для проїзду у громадському транспорті. А ось перелік документів, які треба мати з собою:
- паспорт громадянина або ID-картка;
- ідентифікаційний код (картка платника податків);
- посвідчення пільговика;
- одне кольорове фото 3 х 4;
- студентський/учнівський квиток (за необхідності).
А навіщо взагалі запускати е-квиток суто для пільговиків?
Ну, по-перше, це дасть можливість порахувати точну кількість пільговиків, які користуються громадським транспортом, вивчити маршрути і час користування – тобто дослідити пасажиропотік таких пасажирів.
По-друге, поки електронним квитком будуть користуватись лише пільговики, які не оплачують проїзд, в оператора системи буде можливість перевірити, чи все працює справно і чи готова система до повноцінного запуску.
Для решти пасажирів електронний квиток запрацює не раніше весни 2022 року. Тоді ж у Львові зміниться оплата за проїзд: вартість разового паперового квитка зросте до 15 грн, а електронний залишиться на рівні 10 грн.
Дуже важливо: Якщо у вас виникли питання щодо е-квитка, або щось пішло не так під час оформлення картки, телефонуйте на гарячу лінію за номером 0 800 303 007 або пишіть contact@leocard.com.ua.