Львівська міська рада не може дійти згоди із приватними перевізниками щодо підвищення вартості проїзду у маршрутках. Позиція мерії така: місто готове розглянути підвищення тарифу, якщо приватні перевізники своєю чергою знову розпочнуть возити пенсіонерів безкоштовно. Натомість перевізники вважають, що мерія повинна погодити підвищення вартості проїзду у маршрутках і ще додатково виділити субвенцію із міського бюджету за перевезення пільговиків. В іншому випадку перевізники не погодяться відновити безкоштовний проїзд для пенсіонерів.
Свої позиції мерія і перевізники озвучили у п’ятницю, 23 листопада, під час брифінгу щодо результатів зустрічі з перевізниками, які обслуговують автобусні маршрути загального користування у Львові.
«Вартість проїзду у маршрутках вже зросла в інших великих містах України. У середньому до 7-8 грн. Ми розуміємо, що відкоригувати тариф у львівських маршрутках потрібно, адже за останні кілька місяців ціна на паливо суттєво підвищилась. Місто готове погодити підвищення тарифу, однак за умови, що перевізники після цього будуть возити пенсіонерів безкоштовно. В іншому випадку місто не готове підвищити тариф», — повідомив заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради з питань транспорту Андрій Білий.
Однак перевізники на такі умови не готові йти і вимагають, щоби місто відшкодовувало їм перевезення пенсіонерів.
«Корегування тарифу і пільгові перевезення — цілком різні речі. Тому ми й надалі вимагаємо підвищити вартість проїзду у маршрутках. Що стосується пенсіонерів, то міські перевізники готові їх возити безкоштовно, але за умови, якщо з міського бюджету їм компенсовуватимуть за перевезення пільговиків. Загальні збитки за перевезення пільговиків складають близько 200 млн грн. Перевізники готові возити пенсіонерів безкоштовно, якщо з міського бюджету їм компенсовуватимуть щонайменше 40% від цієї суми, тобто 85 млн грн», — заявив Іван Велійка, голова Асоціації перевізників Львівщини.
Андрій Білий наголосив, що умови перевізників наразі непосильні для міського бюджету. З його слів, цього року перевізникам передбачили 22 млн грн компенсацій, а на 2019 рік суму субвенції планують переглянути.
У результаті зустрічі мерія із перевізниками не дійшла згоди щодо підвищення тарифу. Андрій Білий на завершення розмови зазначив, якщо все-таки перевізники змінять свою позицію, то тариф на проїзд у львівських маршрутках не зросте до 9 грн, як вимагають власники приватних АТП. Щоправда, назвати конкретну суму, яку може погодити мерія, він відмовився.
Нагадаємо, тариф на проїзд у міських автобусах у Львові востаннє змінювався в грудні 2017 року. Тоді перевізники подали розрахунки на тариф 6,8 грн, проте виконавчий комітет Львівської міськради вирішив підвищити вартість проїзду лише на гривню – з 4 до 5 грн. У листопаді цього року перевізники Львова заявили, що економічно обґрунтований тариф на проїзд становить 9,2 грн. Мерія запропонувала встановити тариф на рівні 8 гривень і опублікувало до обговорення відповідний проект рішення виконавчого комітету. Проте згодом міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що мова про подорожчання проїзду у маршрутках наразі не ведеться. Нещодавно у Львові відбувся конкурс на міські перевезення, переможцями якого стали ті ж самі перевізники, що працювали у Львові раніше.
Із 20 січня 2018 року львівські приватні перевізники вирішили зробити платним проїзд у маршрутках для пенсіонерів. Безкоштовно пенсіонери можуть сьогодні їздити лише в автобусах КП «АТП-1».