Львівський Моцарт
Культура

Львівський Моцарт

26 липня виповнюється 226 років від дня його народження

Катерина Сліпченко, 26 липня 2017 1276 0
Портрет Франца Ксавера Моцарта роботи Олександра Войтовича

Львів має все. Навіть власного Моцарта. Протягом 30-ти років у Львові жив та працював Франц Ксавер Моцарт, молодший син геніального Вольфганга Амадея. 26 липня виповнюється 226 років від дня його народження. А вже 18 серпня у Львові стартує 1-й фестиваль Міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt, натхненний саме «львівським Моцартом».

Також команда міжнародного фестивалю спільно з командою Radio Skovoroda оголосила про запуск Radio Mozart – інтернет-радіо для всіх шанувальників класичної музики.

18 серпня у Львові стартує LvivMozArt, натхненний «львівським Моцартом».

Попри те, що Франц Ксавер є поважною фігурою у музичній історії Галичини, його життя та творчість все ще потребують вивчення та популяризації. З нагоди його дня народження нагадаємо найцікавіші факти та легенди з його біографії.

У тіні геніального батька

Поза всяким сумнівом, Франц Ксавер був талановитим піаністом - вже нового стилю (романтизму), але не став таким славетним, як батько, що дуже його гнітило.

«Серед усіх австрійських композиторів, котрі творили в перших десятиліттях XIX сторіччя у придворному, церковному та салонному середовищі Галичини, саме Франц Ксавер Моцарт є найбільш помітною особистістю як у творчому, так і в культурно-просвітницькому плані.

Сини Вольфганга Амадея Моцарта Карл Томас та Франц Ксавер

Його творчість не сприймалась ніколи надто серйозно в тіні неперевершених здобутків батька, але якщо абстрагуватись від його походження і від порівняння з шедеврами Вольфганга Амадея Моцарта-старшого, то Франц Ксавер писав цілком професійну музику, що і сьогодні заслуговує більшої уваги», - вважає музикознавець Любов Кияновська.

Учень Сальєрі

Франц Ксавер Вольфганг Амадей Моцарт народився усього за чотири місяці до смерті батька, що неодноразово ставало грунтом для пліток і припущень, що насправді він був сином учня Вольфганга Амадея Франца Ксавера Зюсмайєра. Матір задалася метою зробити з молодшого сина копію батька. Невипадково згодом він навіть називався виключно батьковими іменами. Так написано й на його надгробку в Карлових Варах: Вольфганг Амадей Моцарт.

Хлопчик дуже багато займається музикою. Серед його вчителів - піаніст Йоганн Гуммель, композитори Зігмунт фон Нойкомм, Йоганн Георг Альбрехтсбергер. Цікаво, що серед наставників маленького Моцарта був і славнозвісний Антоніо Сальєрі, якого романтична уява перетворила на вбивцю геніального композитора.

Надгробок Франца Ксавера у Карлових Варах

Хлопчик дуже багато займається музикою. Серед його вчителів - піаніст Йоганн Гуммель, композитори Зігмунт фон Нойкомм, Йоганн Георг Альбрехтсбергер. Цікаво, що серед наставників маленького Моцарта був і славнозвісний Антоніо Сальєрі. А вже у п’ять років Франц Ксавер дав свій перший концерт у Віденській опері.

Моцарт з Галичини

Франц Ксавер провів у Галичині більшу частину свого життя – від 1808 року, коли прибув сюди на запрошення графа Віктора Баворовського у село Підкамінь коло Рогатина як вчитель музики графських дітей. Він прожив тут до 1838 року. Помер Моцарт у Карлових Варах у 1844 році. У Галичині він працював здебільшого як приватний вчитель музики у родинах місцевої аристократії.

Товариство святої Цецилії

Для музичної історії Львова Франц Ксавер Моцарт важливий не лише як педагог, а й насамперед організатор музичного життя.

Так, однією з найвидатніших подій, що залишилася в історії музичної культури міста став вечір пам’яті Вольфганга Амадея Моцарта 2 грудня 1826 p., у якому, зокрема, взяв участь в хор новозаснованого товариства св. Цецилії.

Пам'ятна дошка у соборі Святого Юра

Це був перший захід нового товариства, яке відіграло роль попередника професійних музичних освітніх осередків.

Баронеса ді Кавалькабо

Мабуть, найщасливішим і доленосним для Моцарта-молодшого стало його тривале знайомство з родиною губернського радника італійського походження Людвіга Каетана Бароні Кавалькабо, дружина якого - графиня Йозефіна ді Кастільоне - була співачкою, меценаткою, співвласницею хору Товариства св. Цецилії, а може, як припускають дослідники, коханої Франца Ксавера.

Донька подружжя Кавалькабо Юлія була ученицею Моцарта і згодом виступала в концертах зі своїм наставником. Її твори видавались у Європі, про них схвально відгукувався навіть Роберт Шуман.

Франц Ксавер багато років жив у Львові в особняку Кавалькабо (на жаль, будинок не зберігся) - в колишньому Єзуїтському провулку (тепер вул. Гнатюка на перетині з вулицею Наливайка).

Франц Ксавер Моцарт

Саме коханням до баронеси деякі дослідники пояснюють те, що Моцарт так надовго затримався у нашому місті.

Музика «львівського Моцарта»

Творчість Франца Kсавера Моцарта досить численна кількісно і включає твори різних жанрів. Він, як і його батько, досить рано почав компонувати та імпровізувати на концертних естрадах. Його перший фортепіанний концерт написаний у 1805 p., тобто у чотирнадцятилітньому віці. Найбільша кількість опусів була створена, природно, в Галичині. Більша їх частина писалась або з присвятою титулованим патронам, або до якоїсь події. Особливий інтерес представляють його камерно-інструментальні опуси і кантата «Перший весняний день». Є в нього і фортепіанні варіації на тему української пісні «У сусіда хата біла».

Найкращі твори «львівського Моцарта» можна буде почути під час численних концертів фестивалю LvivMozArt.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук