Музей  історичних коштовностей перевірятиме СБУ
Культура

Музей історичних коштовностей перевірятиме СБУ

Музейники вважають, що через дії Мінкульту унікальна колекція опинилась у небезпеці

Катерина Сліпченко, 18 листопада 2015 704 1

Сьогодні, 18 листопада, музейники планують пікетувати міністерство культури України через зміну статусу Музею історичних коштовностей. Мінкульт назвав збереження колекції музею питанням національної безпеки, наголосив на необхідності перевірок, у яких будуть задіяні СБУ, Державна пробірна служба України та інші правоохоронні органи.

Нагадаємо, що конфлікт довкола музеї виник із затвердженням міністерством культури нової структури Національного музею історії України. За словами музейників, таким чином було знищено статус філіалу НМІУ – Музею історичних коштовностей України – як повноцінного музею, а також статус колекції філіалу, як колекції Музею історичних коштовностей. Тобто колекція історичних коштовностей має увійти до загальної колекції НМІУ.

Музейники вказують на те, що колекція історичних коштовностей потребує спеціального підходу та зберігання. Зміна статусу може поставити її у небезпечне становище «Безумовно, що колекція такого рівня вимагає особливих умов зберігання, експонування та обліку, а також підвищеної відповідальності. Саме тому від перших років існування МІКУ було створено й специфічну структуру музею, що удосконалювалася протягом всього часу його існування», - йдеться у відкритому листі, оприлюдненому працівниками музею.

Міністерство культури 18 листопада виступило з роз’ясненням ситуації, яка склалась у музеї. У своєму зверненні Мінкульт наголосив, що збереженість фондів Музею історичних коштовностей України - питання національної безпеки. «Колекція Музею історичних коштовностей України (МІКУ), філії Національного музею історії України (НМІУ), є стратегічно-важливою частиною державного музейного фонду України. Адже, це понад 56 тисяч унікальних предметів із дорогоцінних металів та коштовного каміння. Її збереженість - питання національної безпеки. Згідно з чинним законодавством відповідальність за зберігання цієї колекції несе генеральний директор Національного музею історії України», - йдеться у роз’ясненні міністерства.

Також у відомстві наголошують, що ані Мінкультури, ані керівництво НМІУ не мають інформації про фактичний стан збереження колекції філії НМІУ. Така ситуація виникла у тому числі у зв’язку з існуючою недосконалою практикою обліку фондів та їх закритістю. Крім того, зовнішніх перевірок стану збереження та неушкодженості цієї важливої колекції не проводилось майже 20 років і на сьогодні держава фактично усунута від отримання повної інформації про колекцію, яка перебуває на зберіганні МІКУ.

Тому, Мінкульт вважає доцільним адміністративне підпорядкування посадових осіб, відповідальних за зберігання предметів, безпосередньо головному зберігачу та директору Національного музею історії України. Також мін культ наголошує на тому, що для музею збережено статус філії та гарантовано всі наукові і соціальні права кожному із співробітників.

ZAXID.NET вирішив нагадати, що ж саме зберігається у МІКУ і чому саме довкола цього музею точиться така запекла боротьба.

Музей історичних коштовностей України було відкрито для відвідувачів у січні 1969 р. Більшу частину зібрання Музею складають матеріали археологічних досліджень.

Саме тут зберігається скіфське золото з курганів, а також прикраси зброї, вуздечок, вбрання, ритуальних речей, які відбивають культуру кіммерійців, скіфів, сарматів. Саме у цьому музеї знаходиться знаменита золота пектораль з кургану Товста Могила. Саме вона, мабуть, є найвідомішим експонатом МІКУ, особливо зараз, у зв’язку із конфліктом довкола повернення скіфського золота.

Великий розділ експозиції розповідає про епоху середньовіччя. Це історія багатьох племен і народів, що змінювали один одного в степовій зоні України з IV до XIV ст. У вітринах музею можна побачити коштовні оздоби, притаманні тюркомовним народам – гунам, аварам, печенігам, половцям, а також монголо-татарам. Неабиякий інтерес становлять вироби східнослов’янських ювелірів VI-VIII ст. та майстрів Київської Русі ІХ-ХІІІ ст.

Значна частина зібрання Музею – вироби декоративно-ужиткового мистецтва XVI-XX ст.: твори українських, російських, середньоазіатських, закавказьких і західноєвропейських ювелірів.

Є також унікальна колекція єврейського культового срібла початку XVIII – 20-х рр. XX ст.

Крім того в музеї є й роботи сучасних українських майстрів-ювелірів.

Міністерство культури пообіцяло згідно чинного законодавства провести повну перевірку наявності музейних предметів, що перебувають на зберіганні у музеї. Так само Мінкульт звернувся до Служби безпеки України, Державної пробірної служби України та інших правоохоронних органів щодо участі у проведенні зовнішньої перевірки фондів Музею історичних коштовностей України.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук