На Берлінському кінофестивалі переміг дебютний фільм з Румунії
Таке рішення уже назвали одним із найрадикальніших в історії Берлінале
0У Берліні завершився 68-й міжнародний кінофестиваль. «Золотого ведмедя», головний приз Берлінського кінофестивалю, отримала румунсько-болгарська стрічка «Не чіпай мене» Адіни Пінтіліе. Цікаво, що саме цей фільм отримав і приз за найкращий дебют.
Таке рішення уже назвали одним із найрадикальніших в історії Берлінале.
Головна героїня фільму, Лаура, не переносить будь-яких дотиків. Вона намагається позбутися цих страхів, консультується з чоловіками-повіями, відвідує підпільні борделі.
Режисерка поєднує в картині документальні та постановочні кадри. Сексуальні сцени та відверті зізнання зняті тут без купюр, крупним планом.
«Не чіпай мене»
Гран-прі журі вручили стрічці «Обличчя» польської режисерки Малгожати Шумовської.
Головний герой, Яцек, любит важкий рок, свою собаку та машину. Він будує найвищу статую Ісуса в світі. Одного разу його спотворює нещасний випадок. Яцек стає першим пацієнтом у Польщі, якому роблять трансплантацію шкіри обличчя... З гумором режисерка говорить про ті проблеми, що відбуваються зараз у польському суспільстві.
«Срібний ведмідь» за найкращу режисуру отримав «Острів собак» Веса Андерсона (фільм відкривав цьогорічне Берлінале).
Історія про те, як правитель вирішує вислати на острів усіх псів, і хатніх улюбленців, і безпритульних волоцюг, аби вони не розносили інфекцію, є ляльковою анімацією. Проте у ній режисер зашифровує серйозні меседжі про відповідальність, диктатуру, екологію тощо. Для режисера «Готелю “Будапешт”» та «Королівства повного Місяця» «Острів собак» став другою роботою у якості аніматора. Після справді чарівного «Чарівного містера Фокса».
«Острів собак»
Найкращим актором був визнаний Антоні Байон за фільм «Молитва» Седріка Кана. Тома 22 роки. Щоб позбутися наркотичної залежності він приєднується до ізольованої в горах спільноти, що об'єднує колишніх наркоманів, які видужують завдяки молитві і роботі. Там Тома відкриває для себе дружбу, порядок, любов і віру...
Найкращою актрисою - Ана Брюн з парагвайських «Спадкоємиць» Марчелло Мартинессі про складні двох жінок, які живуть за рахунок того, що продають родинні цінності. Одну з них беруть під варту за борги. Друга залишається зовсім сама. Це тонкий, делікатний фільм, говорить про самотність героїні, про усі зміни її внутрішнього стану.
«Спадкоємиці»
Приз імені Альфреда Бауера за нові перспективи в кіно також отримали «Спадкоємиці».
Стрічка з Мексики «Музей» отримала «Срібного ведмедя» за найкращий сценарій. Дотепна та сумна історія про двох друзів, які пограбували музей антропології у Мехіко. Проте тепер вони не знають, що робити зі скарбами вартістю у мільйони доларів.
«Музей»
Приз за художнє вирішення фільму (його вручають операторові чи художнику) - у художниці Єлєни Окопної за «Довлатова» Алєксєя Германа мол. Картина розповідає про опального радянського письменника. Художниця дуже точно відтворила дух епохи, радянські 70-ті.
Нагадаємо, журі основного конкурсу очолює німецький режисер, сценарист, композитор і продюсер Том Тиквер. Режисер шість разів брав участь у Берлінале в різних програмах, уперше - у 1992 році. Його найпомітнішими роботами є фільми «Біжи, Лола, біжи» (1998), «Парфумер» (2006), «Хмарний атлас» (2012). Остання робота Тиквера - серіал «Вавилон Берлін», сценарій якого ґрунтується на книгах німецького автора Фолькера Кутчера.
Разом з ним оцінювали конкурсні роботи: фотограф і колишній директор Filmoteca Española Чемо Прадо (Іспанія), актриса Сесіль де Франс (Бельгія), композитор Рюіті Сакамото (Японія), продюсер Адель Романські (США) і кінокритик Стефані Захарек (США).
Teddy Award як найкращий фільм на ЛГБТ-тему дістала бразильська «Крута фарба» Філіпе Матзембахера та Марціо Реолона про сексуальність та комунікацію у віртуальному та реальному світах.
До слова, одним із членів журі цієї програми був куратор програми «Сонячний зайчик» київського кінофестивалю «Молодість» Богдан Жук.
Призи журі кінопреси ФІПРЕССІ у головному конкурсі нагородив парагвайську картику «Спадкоємиці» (фільм отримав нагороду і за найкращу акторську роботу та приз імені Альфреда Бауера).
У програмі «Форум» переміг 4-годинний китайський фільм «Слон сидить нерухомо». Нагороду отримала мати режисера Ху Бо. Сам він не дочекався прем’єри: 29-річний режисер якого наклав на себе руки минулого року. Дуже складна та депресивна картина розповідає чотири історії, які об’єднані місцем проживання героїв. Їх долі не перетинаються, проте дотичні одна до одної. Один із найсильніших філмьів усього фестивалю.
«Слон сидить нерухомо»
Японський фільм «На березі річки» Ісао Юкісада журі кінокритиків назвали найкращим у програмі «Панорама». Він також складається з декількох паралельних ліній.
Приз екуменічного журі отримала картина Еріка Поппе «Утойя. 22 липня». Картина розповідає про трагедію 22 липня 2011 року на норвезькому острові Утойя, коли Андерс Брейвік розстріляв 77 осіб і поранив понад 150. Його жертвами стали підлітки, які відпочивали в місцевому таборі. Фільм триває стільки, скільки тривала бійня на острові - півтори години. Проте ми її не бачимо: камера весь час стежить за 17-річною Каєю, яка під час розстрілу шукає свою молодшу сестру. У фільмі - жодної монтажної склейки, все знято одним кадром, камера невідривно слідує за героями.
«Утойя. 22 липня»
У конкурсі фільмів для дітей і підлітків «Генерація 14+», нагороди за рішенням обох журі, і дитячого, і дорослого, дісталися швейцарсько-бельгійській стрічці «Фортуна» Герміні Роуакс, дія якої відбувається у католицькому монастирі у горах Швейцарії. Там знаходить тимчасовий притулок 14-річна біженка з Ефіопії.
Також стали відомі переможці конкурсної програми «Панорама». Найкращим ігровим фільмом (переможець визначається за підсумками глдацького голосування) став фільм Тимура Бекмамбетова «Профіль». Картина розповідає історію британської журналістки, яка створює фейковий аккаунт в Facebook щоб дослідити процес вербування молодих європейських жінок терористичним угрупуванням «Ісламська держава». Вся дія відбувається на екрані комп'ютера та телефону.
«Профіль»
Найкращим документальним фільмом у цьому конкурсі стала картина «Мовчання інших» Альмудена Карраседо та Роберта Бахара.
Нагадаємо, що у програмі «Панорама» брала участь українська стрічка Марисі Нікітюк «Коли падають дерева».