У 2024 році у Львівські області планують розпочати реставрацію архаїчних дерев’яних храмів. Церкви у Кугаєві та Кліцько в аварійному стані і потребують негайних робіт. Окрім того, продовжать відновлювати стінопис ще однієї дерев’яної церкви в селі Ісаї, яку торік відреставрували зовні. На ці роботи обласний департамент архітектури та розвитку містобудування просить виділити 13,5 млн грн фінансування.
«Зараз є обмежені видатки на реставраційні роботи. Але ці два об’єкти – в Кугаєві та Кліцько – в аварійному стані, це пам’ятки сакральної архітектури XVII ст., вони вартують, щоб ми їх зберегли і передали наступним поколінням. На цей рік ми запропонували виділити 13,5 млн грн фінансування для того, щоб можна було продовжити реставраційні роботи. Але ця сума ще не погоджена і не виділена», – розповіла на брифінгу 14 лютого керівниця департамент архітектури ЛОВА Олена Василько.
Для відновлення аварійної церкви у Кугаєві вже обрали підрядника і є дозвіл на початок робіт. Кошторис – близько 5 млн грн. Дерев’яна церква Богоявлення Господнього збудована 1693 року і є пам’яткою архітектури національного значення. Багато років нею опікувалися волонтери, проводили толоки і першочергові протиаварійні заходи.
Церква Успіння Пресвятої Богородиці у селі Кліцько ще давніша – 1603 року будівництва. Вона теж є пам’яткою архітектури національного значення, але в аварійному стані. 2004 року у церкві відремонтували дах і ґонтове покриття та відреставрували чотири образи іконостаса. Однак у 2008 році пожежа серйозно пошкодила храм, найбільше постраждав бабинець. З того часу громада частково відновила його та сама збирала гроші на реставрацію. ЛОДА виготовила проектно-кошторисну документацію.
Також у 2024 році у селі Ісаї продовжать реставрацію внутрішніх розписів дерев’яної церкви Св. Михаїла (1663 рік). Впродовж минулого року у ній відновили конструктивні частини і розписи бабинця. На цей рік заплановано відреставрувати стінопис основної частини храму.
«Торік ми майже відновили бабинець, відреставрували 90 м2 розписів. Цього року будемо відновлювати наву, там роботи значно більше і стан стінопису там гірший», – зазначив реставратор Олег Рішняк.
Окрім того, як зазначає керівниця депатаменту, громади сіл Гостинцеве і Нижнє Синовидне звернулися з проханням виділити гроші на співфінансування відновлення храмів.
«Проводимо комунікацію з територіальними громадами щодо формування уповноважених органів з охорони культурної спадщини чи відповідальної особи. Активно підтримує це Стрийська РДА, вона вже інвентаризує об’єкти району. Коли є повна інвентаризація, можна напрацьовувати концепцію подальшого використання об’єктів, їхню ревіталізацію і включення в економічне і культурне життя громад. Кожен власник чи користувач повинен укладати охоронні договори, нести відповідальність і зберігати об’єкт культурної спадщини», – пояснила Олена Василько.
Загалом на Львівщині є близько 2500 об’єктів культурної спадщини. Торік реставраційні роботи проводили на шістьох з них. На ці роботи виділили 16 млн грн:
- реставрація дерев’яної церкви Св. Михаїла в Ісаях – 2 796,98 тис. грн;
- реставрація дерев’яної церкви Собор Пресвятої Богородиці (1746) у с. Заболотці Золочівського району – 5 461 тис. грн (з них 200 тис. грн з місцевого бюджету);
- відновлення пам’ятника Маркіяну Шашкевичу у с. Підлисся Золочівського району – 433 тис. грн;
- продовжили роботи на дзвіниці дерев’яної церкви Воздвиження Чесного Хреста у Дрогобичі (1661 рік) – 998 89 тис. грн (з них 200 тис. грн з місцевого бюджету);
- продовжили роботи на дерев’яній церкві Св. Юра у Дрогобичі (1678 рік), пам’ятки архітектури національного значення зі спадщини ЮНЕСКО – 2300 тис. грн (з них 300 тис. грн з місцевого бюджету);
- виділили субвенцію на реставрацію будівлі Празького банку у Бродах (1909-1911 роки), пам’ятки архітектури місцевого значення – 4000 тис. грн, профінансовано – 2715,1 тис. грн;
- встановили пожежну сигналізацію та блискавкозахист на церкві Собору Пресвятої Богородиці у с. Пикуловичі (1792 рік), пам’ятці архітектури національного значення – 155,5 тис. грн.