На Нацбанк подали до суду за порушення прав середніх та малих банків
Асоціація українських банків (АУБ) і 10 комерційних банків подали позов до Окружного адміністративного суду м. Києва на Національний банк України (НБУ) з вимогою скасувати постанову «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України», як таку, що порушує права середніх та малих банків.
АУБ спільно з групою комерційних банків підготувала та подала до Окружного адміністративного суду м. Києва позовну заяву про визнання незаконними та нечинними окремих пунктів вищезгаданої Постанови НБУ, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі АУБ.
Цією постановою Національний банк України зобов’язав банки, які на дату набрання чинності Постанови мають регулятивний капітал менший, ніж 120 млн грн, збільшити його до цього розміру до 1 січня 2012 року. Також НБУ заборонив банкам, у яких розмір регулятивного капіталу менший, ніж 120 млн грн, до часу приведення розміру регулятивного капіталу у відповідність до вимог Постанови №273 залучати вклади (депозити) від фізичних осіб більше обсягу залучених вкладів фізичних осіб на дату набрання чинності Постанови. Окрім того, НБУ зобов’язав банки, які отримали письмовий дозвіл на здійснення окремих операцій до набрання чинності Постановою №273 та мають регулятивний капітал менший, ніж установлений Постановою, для збереження права на здійснення цих операцій до 1 січня 2012 привести розмір свого регулятивного капіталу у відповідність до вимог Постанови, а це 120, 180 та 240 млн грн.
Наразі під зазначеною позовною заявою до суду поставили свої підписи більше 10 банків, інтереси яких зачіпає Постанова НБУ № 273. Наразі проходить процес приєднання і інших банків до підписання позову.
Асоціація українських банків переконана у потребі скасувати дискримінаційні положення Постанови НБУ № 273, як таких, що порушують права групи середніх та малих банків. За словами Президента АУБ Олександра Сугоняка, Нацбанк застосував адміністративні методи управління, що не відповідають міжнародним стандартам. Так, у всьому світі рівень капіталізації банку вимірюється через достатність його капіталу для покриття ризиків від банківської діяльності, тобто через дотримання нормативу адекватності капіталу. Мінімальні ж вимоги для отримання дозволу на банківську діяльність, встановлені Європейською банківською директивою №2006/48/ЕС, - 5 млн євро, що значно менше, ніж 120 млн грн.
Як наголошує Президент АУБ, ця постанова НБУ обмежує права малих та середніх банків на ринку депозитів фізичних осіб, обмежує їх доступ до ресурсів. "З одного боку держава наголошує на необхідності розвитку малого та середнього бізнесу, а з іншого - Нацбанк Постановою №273 стримує розвиток малих та середніх банків. Зрозуміло, що обмеження у ресурсній базі призведе до відповідного обмеження активних операцій, тобто введення "депозитної стелі" означає, по-суті, "кредитну стелю" на період до нарощення регулятивного капіталу до необхідного розміру. І це при тому, що саме малі та середні банки показували приріст кредитування протягом минулого кризового року на відміну від тенденції, що склалася у цілому по системі. Тобто саме ці банки продовжували кредитну підтримку економіки", - наголошує Олександр Сугоняк.