Національне антикорупційне бюро заявило, що новий законопроект про діяльність відомства позбавить його незалежності. Відповідна заява оприлюднена на сайті бюро.
У відомстві стверджують, що проект закону №5070 за авторством Кабміну, анонсований як такий, що має вирішити проблемні моменти через рішення КСУ щодо НАБУ, насправді відкриває можливості для повного перезавантаження інституції та позбавлення її інституційної незалежності.
Зазначається, що аналіз документу демонструє, що «контрольний пакет» голосів у складі конкурсної комісії з відбору директора НАБУ фактично отримує Кабмін, який, окрім трьох представників від себе, призначає ще трьох зі списку, поданого донорами.
«Однак остаточне рішення буде за Кабінетом міністрів, вищу ланку якого, нагадаємо, становлять особи, підслідні НАБУ», – зауважили в бюро.
У НАБУ звертають увагу, що остаточне рішення щодо складу комісії зовнішнього контролю з проведення щорічного аудиту також повністю віддається Кабінету Міністрів.
«З огляду на реалії останнього часу, є ймовірність, що реорганізацію можуть використати як привід для зміни кадрового складу, який є найціннішим ресурсом у протидії та боротьбі з корупцією на вищих щаблях влади в державі», – вважають у відомстві.
15 лютого у Верховній Раді з’явився текст урядового законопроекту №5070 стосовно приведення статусу НАБУ у відповідність з вимогами Конституції.
Серед іншого, документ передбачає зміну статусу НАБУ на центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, встановлення взаємодії бюро з урядом і центральними органами виконавчої влади з метою унеможливлення втручання у його діяльність, надає Кабміну повноваження призначати і звільняти директора НАБУ, визначає порядок проведення конкурсного відбору директора бюро.
У цій частині йдеться, що добір організовує та проводить відповідна конкурсна комісія, яка формується з дев’яти осіб, із яких три особи визначаються РНБО, три особи визначаються КМУ, та три особи – визначаються урядом на підставі пропозицій донорів, які надавали Україні міжнародну технічну допомогу у запобіганні та протидії корупції.
Також, як йдеться у пояснювальній записці, законопроект визначає, що зовнішню оцінку ефективності діяльності НАБУ проводить комісія у складі трьох осіб, визначених КМУ на підставі пропозицій донорів, які надавали Україні міжнародну технічну допомогу в запобіганні та протидії корупції.