Державна компанія «Нафтогаз України» заявила, що виграла Стокгольмський арбітраж проти «Газпрому» за контрактом. Про це повідомили у прес-службі компанії.
Як зазначається, Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги «Нафтогазу» щодо компенсації за недопоставлені «Газпромом» обсяги газу для транзиту. За рішенням Стокгольмського арбітражу «Нафтогаз» домігся компенсації у сумі $4,63 млрд за недопоставку «Газпромом» погоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі «Газпром» має сплатити $2,56 млрд на користь «Нафтогазу».
Арбітражний суд також відхилив вимоги «Газпрому» щодо штрафів за начебто незаконно відібрані «Нафтогазом» обсяги транзитного газу.
Контракт на транзит між «Нафтогазом» і «Газпромом» діє на період 2009-2019 рр. Згідно з документом «Газпром» повинен щорічно передавати не менше 110 млрд м3 газу для його транзиту територією України, в той же час діюча версія контракту не передбачає будь-яких штрафів за менші обсяги.
У разі програшу «Нафтогазу», збитки у перерахунку на кожну українську родину могли скласти 146 тис. грн. Зважаючи на перемогу в арбітражі, сума в перерахунку на кожну сім'ю в Україні - плюс 5 тис. грн, підрахували в прес-службі компанії.
Нагадаємо, «Нафтогаз» виграв Стокгольмський арбітраж проти «Газпрому» за контрактом на поставку газу практично з усіх спірних питань. Про це у компанії заявили 22 грудня 2017 року. Судові розгляди між компаніями почалися ще в червні 2014 року. Зокрема, українська сторона домоглася скасування вимог «Газпрому» «бери або плати» на $56 млрд. Крім того, Стокгольмський арбітраж знизив ціну газу для України, що купується у «Газпрому».
Суд також відмовив «Газпрому» у вимозі покласти на Україну обов'язок платити за газ, який РФ самовільно поставляє на неконтрольовані території Донбасу. Втім, рішенням арбітражу за контрактом про постачання газу, «Нафтогаз» повинен виплатити «Газпрому» близько $2 млрд заборгованості за поставлений газ у попередні періоди.
У листопаді 2017 року, «Газпром» подав апеляцію про оскарження і часткове скасування рішення Стокгольмського арбітражу щодо продажу-купівлі газу. У січні 2018 року українська сторона запропонувала російському монополісту провести взаємозалік штрафних санкцій. Остаточні суми розрахунків між компаніями стануть відомі після другого рішення суду - за контрактом про транзит газу.
У свою чергу Європейський Союз має намір провести з Україною і Росією тристоронні переговори щодо продовження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему після фінального рішення Стокгольмського арбітражу.