Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення на своєму засіданні в четвер, 26 вересня, позбавила телеканал «112 Україна» ліцензій на цифрове мовлення.
Своїм рішенням Нацрада не продовжила ліцензії на цифрове мовлення телекомпаніям, які виходили в ефір під логотипом «112 Україна», хоча відповідні ліцензії вони отримали для виходу в ефір як регіональні мовники з іншими логотипами і програмними концепціями. У Нацраді стверджують, що вони виграли конкурси в багатьох областях, залишивши глядачів без регіональної журналістики.
Йдеться про ТОВ «Аріадна ТВ», ТОВ «Лідер ТВ», ТОВ «ТВ Вибір», ТОВ «Новий формат ТВ» і ТОВ «Партнер ТВ». Ці компанії виграли цифрові ліцензії в регіональних мультиплексах як регіональні компанії, однак згодом вони почали транслювати телеканал «112 Україна».
За період діяльності цих компаній Нацрада застосувала до кожної з них вісім санкцій, які є чинними та не скасованими судом. Нацрада понад рік не розглядала питання щодо продовження строку дії цифрових ліцензій компаній з групи «112 Україна», тому що діяла заборона суду. 16 вересня суд скасував ухвалу, яка забороняла розгляд цього питання, повідомив «Детектор медіа».
Член Нацради Сергій Костинський, зачитуючи проект рішення, заявив, що канал «112 Україна» систематично порушував умови ліцензії та отримав кілька попереджень. Відтак Нацрада відмовила у ліцензії «112 Україна» через те, що телеканал не усунув порушення з 2014 року.
Юрист телеканалу Василь Сметана у коментарі «24 каналу» пояснив, що 5 цифрових мовників, які мовлять під логотипом «112 Україна», покривають всю Україну.
«Це означає, що цифрове мовлення “112 Україна”, всі люди, які приймають на антену “112 Україна”, вони не зможуть дивитися в найближчий час, можливо вже від завтра», – сказав юрист.
Василь Сметана також нагадав, що Нацрада дозволяла змінювати програмну концепцію іншим переможцям цифрового конкурсу – наприклад, канал «Голдберрі» став каналом «Еспресо». Член Нацради Валентин Коваль відповів, що у випадку групи компаній «112 Україна» йдеться про регіональний цифровий конкурс: канал «112 Україна» своїм контентом зайняв у мультиплексі місця, передбачені для регіонального мовлення.
Телеканал «112 Україна» не погодився з рішенням Нацради і планує подавати позов до суду.
Члени Нацради наголосили, що не йдеться про позбавлення ліцензії каналу «112 Україна»: він має супутникову ліцензію та продовжить мовити. А йдеться про регіональні компанії, які зобов’язані були мовити як регіональні канали, а не ретранслювати загальнонаціональний канал (юридично це було створення «спільного продукту», а не ретрансляція).
Телеканал з приводу рішень Нацради опублікував заяву, в якій назвав такі дії регулятора «атакою на свободу слова».
«Дії Нацради є незаконними. У низки членів Нацради з липня 2019 р закінчилися повноваження, що де-факто визнала Верховна Рада, й ухваленням будь-яких рішень вони перевищують свої повноваження, а сама Нацрада не є правочинною. Ми сприймаємо рішення Нацради як незаконне рішення нелегітимного органу влади», – сказано в заяві телеканалу. Водночас про свої порушення в цій заяві менеджмент телеканалу не згадав.
На ситуацію з телеканалом «112 Україна» також відреагував Офіс президента.
Телеканал «112 Україна», разом з телеканалами NewsOne та ZIK, належать бізнес-партнеру кума президента Росії Володимира Путіна Віктора Медведчука Тарасу Козаку. Ці телеканали Козак cкупив протягом 2018-2019 років.
Верховна Рада 4 жовтня 2018 року ухвалила постанову, у якій закликала Раду національної безпеки і оборони (РНБО) України ввести санкції проти «112» і NewsOne (на той час ZIK ще не належав Козаку). Однак РНБО не знайшла підстав для введення санкцій проти цих телеканалів.