Науковці звернулися до Медведчука через Біблію Гутенберга у його колекції

Біблія Гутенберга вважається першою друкованою книгою в історії людства

Народний депутат від «Опозиційної платформи – За життя», кум президента Росії Володимира Путіна Віктор Медведчук вказав у своїй електронній декларації, що має у домашній колекції фрагмент Біблії Гутенберга, яка вийшла в 1455 році. Після появи цієї інформації, німецькі науковці звернулися до Медведчука із закликом надати інформацію про нього.

Як зазначає «Німецька хвиля», кожна сторінка Біблії Гутенберга коштує «дорожче, ніж будь-який з 18 автомобілів українського депутата».

«Як перша друкована книга – це віха в історії комунікацій. Ця книга стала надзвичайно важливою для всіх народів світу», – зазначив у розмові з DW професор Штефан Фюссель, керівник Інституту світової літератури і друкованих медіа при університеті імені Гутенберга у Майнці.

Він також висловив надію, що Віктор Медведчук оприлюднить інформацію про свій фрагмент Біблії Гутенберга і надасть фото міжнародним дослідникам, аби вони могли ідентифікувати, до якої саме книги належить цей фрагмент. Річ у тім, що кожна книга – унікальна. Після виходу з типографії її оздоблювали у спеціалізованих майстернях кольоровими малюнками, гербами або ініціалами.

Науці дотепер відомі 15 окремих фрагментів по всьому світу. Частина з них перебуває у бібліотеках, частина – у приватних колекціях. Дослідники не мають гадки, який саме фрагмент може бути у Медведчука.

«Є чимало варіантів. Ми поки що не можемо говорити нічого про можливе походження. Але однієї фотографії буде достатньо, аби ми отримали всі відповіді», – сказав DW один з провідних дослідників стародруків Гутенберга Ерік Вайт з Принстонського університету.

Вайт спільно з групою дослідників з різних країн склав каталог всіх віднайдених дотепер книг і фрагментів Біблії Гутенберга з цілого світу з фотографіями і детальним описом історії віднайдення кожної сторінки. Фрагменту Медведчука у цьому переліку немає. Це може бути один з відомих фрагментів, який був проданий непублічно, але й один з досі невідомих, наприклад, з числа тих, які зникли між двома світовими війнами або після Другої світової війни, припускають дослідники.

«Ризик для науки у тому, що може йтися про екземпляр, фото якого немає у вчених і який не був досліджений. Тому я дуже сподіваюся, що власник цього фрагменту співпрацюватиме з науковцями», – наголосив професор Вайт.

Зі 180 перших в історії людства друкованих книжок збереглися лише 49. Майже всі Біблії Гутенберга сьогодні перебувають у провідних бібліотеках світу. Востаннє 20 років тому Біблію Гутенберга продали на аукціоні в Японії, ціна, за оцінками фахівців, сягнула кількох десятків мільйонів доларів.

Крім того, два екземпляри першої в історії друкованої книги декілька років тому знайшлися у Москві, куди вони були вивезені з Лейпцига після Другої світової війни разом з трьома тисячами інших німецьких стародруків. Росія 70 років мовчала про долю цих унікальних екземплярів.

Торік Штефану Фюсселю вдалося вперше на власні очі побачити один з них. Чи вдасться повернути її до Німеччини – питання до політиків, каже професор. Для дослідника головне, що одна з цих книг вже оцифрована і доступна вченим з усього світу.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук