Незламно закодовані

Все про кодування супутникового сигналу українських телеканалів простою мовою

13:09, 25 січня 2020

Із вівторка, 28 січня 2020 року, в багатьох телеглядачів із супутниковими антенами зникнуть 23 найрейтинговіші українські телеканали. Відтак за їхній перегляд через супутник щомісяця доведеться платити. Що і чому відбувається і як дивитися телебачення далі – коротко розповідаємо нижче.

***

Чому українські телеканали на супутнику вирішили закодувати?

  • Через тиск на телеканали з боку провайдерів платного телебачення (інтернет-платформ та кабельних операторів). Бо відкритий супутник відбирає у них потенційний прибуток.
  • Через тиск правовласників. Оскільки українські телеканали купують за кордоном фільми, серіали, формати шоу та права на спортивні трансляції, то вони гарантують правовласникам, що показуватимуть їх лише на території свого розповсюдження. А через відкритий супутниковий сигнал виконати ці гарантії неможливо.
  • Через бажання заробити. Керівники телеканалів, які, в основному, належать олігархам, вважають, що ринок платного телебачення дозволить закуповувати ще більше нового контенту, а також зробити телебачення цікавішим.

***

Які телеканали закодують?

Закодують лише найрейтинговіші телеканали з розважальним контентом. Інформаційні телеканали не кодуватимуть.

Список телеканалів, які буде закодовано:

  • СТБ, ICTV, «Новий канал», М1, М2, «Оце»;
  • «1+1», «2+2», ТЕТ, «ПлюсПлюс», «УНІАН ТБ», «Бігуді»;
  • «Україна», НЛО TV, «Індиго TV»;
  • «Інтер», НТН, К1, К2, «Мега», «Піксель», Zoom, «Enter-фільм».

Список українських інформаційних телеканалів, супутниковий сигнал яких не кодуватимуть:

  • «Прямий» і «5 канал»;
  • «112 Україна», NewsOne, ZIK;
  • «Україна 24»;
  • «24 канал»;
  • «Еспресо»;
  • 4 канал;
  • «Наш» та інші.

Список розважальних українських телеканалів, які не кодуватимуться на супутнику:

  • «Сонце»;
  • Music Box;
  • «Малятко» та інші.

Суспільні канали «UA: Перший», «UA: Культура», «UA: Крим», державний канал «Рада» і деякі регіональні канали, які мовили через супутник теж залишаться у вільному доступі.

***

«Віднесу тюнер хлопцям на радіоринок, вони розкодують канали і я платити не буду». Це спрацює?

Ні, оскільки телеканали використовують кодування Verimatrix, яке, як вони стверджують, ще нікому «хакнути» не вдалося. Крім того, телеканали зробили все для того, аби у відкритий доступ не потрапляв і технічний сигнал телеканалів. Цим зазвичай користувалися пірати, які перехоплювали технічний сигнал і доставляли його глядачам.

***

То що, тепер «тарілку» можна викидати?

Саму антену («тарілку») кодування ніяк не зачіпає. А от тюнер доведеться замінити на новий, бо старий тюнер не можна «прошити» так, щоб він підтримував нове кодування. До речі, популярна технологія «картшерінгу» теж припинить існування, бо українські супутникові оператори через запровадження нового кодування відмовилися від карткової системи.

***

Де купити новий супутниковий тюнер і скільки він коштує?

Тюнер можна придбати у магазинах з продажу електроніки або в операторів супутникового телебачення. Зауважте, що на пристрої обов’язково повинне бути маркування УТБ. Найдешевший такий тюнер коштує 1099 грн. Також тюнер можна орендувати в провайдера супутникового телебачення, до якого ви будете підключатися. В такому разі ви щомісяця платитимете за його оренду. Вартість оренди дізнавайтеся в операторів. Ще є CAM-модулі, які можна підключати до телевізорів та супутникових тюнерів, вони коштують дешевше, але сумісні не з усім обладнанням. Наразі такі модулі пропонує лише XTRA TV.

***

Скільки коштує перегляд закодованих телеканалів?

За умови підключення до 1 лютого оператор Viasat пропонує своїм новим абонентам перші три місяці користування обраними тарифами за зниженою абонплатою: «Національний» – 69 грн/міс., «Сімейний» – 59 грн/міс., «Престижний» – 149 грн/міc., «Престижний HD» – 199 грн/міс., «Преміум HD» – 249 грн/міс. Після завершення дії акції абоненти сплачуватимуть стандартну вартість пакетів: «Національний» – 89 грн/міс., «Сімейний» – 109 грн/міс., «Престижний» – 179 грн/міс., «Престижний HD» – 249 грн/міс., «Преміум HD» – 299 грн/міс.

При підключенні до сервісу Xtra TV до 31 січня користувач отримує пакет «Xtra Комфорт» за 54,5 грн на три місяці, а після цього пакет коштуватиме 109 грн/міс. Ціни на інші пакети дізнавайтеся на сайті оператора.

***

А як мені тепер дивитися телевізор, якщо я не хочу купувати новий тюнер?

  • Користуватися старим тюнером. Тоді вам будуть доступні лише незакодовані українські, деякі міжнародні та низка російських пропагандистських телеканалів. Утім, експерти переконують, що російська пропаганда невдовзі теж зникне з відкритого доступу на супутнику.
  • Через ефірне цифрове мовлення T2, якщо у вашій місцевості є покриття. Розташування передавачів Т2 та перелік каналів можна переглянути на сайті Нацради телебачення і радіомовлення. Ціна приймача – від 300 грн.
  • Через інтернет, замовивши послугу телебачення у свого інтернет-провайдера або купивши підписку на відповідній інтернет-платформі. Із запровадженням в Україні LTE-900 швидкісний інтернет стане доступним навіть у селах чи гірських районах, де зосереджено найбільшу кількість супутникових антен.
  • Підключитися до кабельного телебачення.
  • Не дивитися телевізор взагалі.

***

Я вже користуюся платним супутниковим телебаченням. Для мене щось змінюється?

Зазвичай ні. Ви, як і раніше, матимете доступ до телеканалів, передбачених вашим тарифним пакетом. Утім, якщо маєте якісь сумніви – то зверніться для уточнення до свого оператора.

***

Як підключити новий тюнер до супутникової антени?

Це можна зробити самостійно, купивши тюнер у оператора, а можна покликати майстра. Останній варіант буде дорожчим. Але найдорожче коштуватиме встановлення майстром оператора повного комплекту, тобто тюнера і антени. Деталі з’ясовуйте в операторів.

***

Я дивлюся телебачення не через супутник. Для мене щось зміниться?

Ні, адже кодування стосується лише сигналів телеканалів на супутнику.