Парламент Македонії двома третинами голосів схвалив початок процедури перейменування країни на Республіку Північна Македонія. За відповідне рішення увечері в п'ятницю, 19 жовтня, проголосували мінімально необхідні 80 зі 120-ти депутатів парламенту.
Як повідомила «Німецька хвиля», ухвалене рішення відкриває шлях для внесення змін до конституції країни. Парламентарі у підсумку повинні будуть ще затвердити двома третинами запропоновані зміни.
Прем'єр-міністр країни Зоран Заєв, який був ініціатором змін, подякував парламентарям, і, передусім, кільком представникам опозиційної націоналістичної партії, які «поставили інтереси держави над своїми власними». Уряд у парламенті може спиратися лише на 71 голос, а тому йому необхідна була підтримка частини опозиції, яка раніше категорично відкидала зміну назви. Аби заручитися її підтримкою, прем'єр Заєв навіть запропонував опозиції значні поступки.
Привітали рішення македонського парламенту і в Греції. Речник грецького уряду назвав його «першим великим кроком до набуття чинності історичної угоди». Парламент Греції теж повинен буде схвалити угоду – після завершення процедури в Македонії. Очікується, що знайти необхідну більшість в Афінах теж буде непросто.
Нагадаємо, що після розпаду Югославії Македонія увійшла в ООН під офіційною назвою Колишня Югославська Республіка Македонія, незважаючи на те, що в конституції країни назву країни було зазначено як Республіка Македонія. Проти такої назви виступала Греція, один з північних регіонів якої також називається Македонією. Позиція Греції протягом багатьох років перешкоджала інтеграції Македонії до НАТО і Євросоюзу.
12 червня очільники урядів Греції та Македонії врешті домовилися щодо нової назви балканської країни, а 17 червня дві країни підписали історичну угоду, в якій визначили, що Колишня Югославська Республіка Македонія називатиметься в майбутньому Республіка Північна Македонія.
На референдумі 30 вересня, який не мав зобов'язувального характеру, македонці підтримали зміну назви країни, утім активність виборців становила лише 35% через бойкот голосування опозицією. Відтак референдум визнали таким, що не відбувся.