Всі переможці «Оскара»-2018

Найкращим фільмом стала «Форма води»

07:11, 5 березня 2018
У Лос-Анджелесі оголосили переможців премії Американської кіноакадемії. У головній номінації переміг фільм Ґільєрмо Дель Торо «Форма води». Він також отримав нагороди за найкращу режисуру, музику та роботу художника. Загалом картина мала 13 номінацій.

Для оформлення сцени організатори шостий рік поспіль запросили дизайнера Дерека Маклейна. Цьогоріч він вирішив створити арку з використанням 45 мільйонів кристалів Swarovski. Про це пише Architectural Digest. «Натхненний світлом і його віддзеркаленням, дизайнер вирішив створити арку з використанням 45 мільйонів кристалів Swarovski перед кулісою, щоб створити приголомшливий фон. Крім того, Маклейн додав дзеркала, кришталеві люстри та інші деталі», — пише видання. За словами автора декорації, вона виглядає «як мінерал або своєрідна скульптура з подрібненого скла».

Декорація виглядала «як мінерал або своєрідна скульптура з подрібненого скла»

Ведучим шоу вдруге поспіль став популярний комік Джиммі Кіммел. Цього року «Оскар» вручали у 90-й раз. Справжньою зіркою ювілейної церемонії стала 86-річна актриса Рита Морена. Вона прийшла у сукні, в якій отримувала «Оскар» у 1962 році за «Вестсайдську історію».

Переможці премії «Оскар»

Найкращий фільм року - «Форма води»

В усіх попередніх преміях основне змагання велося між «Формою води» та «Трьома білбордами...». Дивним чином такі «монстри» як фільми Спілберга та Джо Райта виступили у цих змаганнях статистами. «Оскар» поставив крапку у цьому протистоянні. Чи справедливо, важко сказати. Обидві картини мають свої переваги. Зрештою, як і їх конкуренти.

Події «Форми води» відбуваються у секретній лабораторії. Німа прибиральниця Елайза (чудова Саллі Гокінс, також була номінована на «Оскар») бачить, як туди привозять дивне створіння. Істота живе у воді, і досліджують її як тварину. Коли ця дивна істота опиняється у небезпеці Елайза вирішує допомагає йому втекти.

Ця казкова лав сторі відбувається на тлі холодної війни: шпигунські заколоти, інтриги та зради, таємні агенти та тортури. Це дивний фільм. Фільм, до якого важко знайти аналоги. Це казка з політичним забарвленням, чудовими акторами та блискучою режисурою.

Фільм не має тонкості та життєвості свого головного конкурента, проте має інші переваги.

Найкраща режисура - «Форма води», Ґільєрмо Дель Торо

фото Kevin Winter, Getty Images

За цей фільм мексиканський режисер уже має «Золотий глобус». Ґільєрмо Дель Торо останнім часом успішно дає собі раду з великими голлівудськими проектами. Проте час від часу знімає кіно, у якому повертає глядачів та і себе самого до витоків. Тобто до того кіно, яке зробило його знаменитим. «Форма води» набрала своєї форми, звичайно і від раннього «Хребта диявола», і від титулованого «Лабіринту Фавна». Режисер перемішує фестивальне кіно та Голлівуд і робить це так органічно, що має успіх і там, і там.

Найкраща чоловіча роль - Гері Олдмен, «Темні часи»

Гері Олдмен у ролі британського прем’єра Вінстона Черчилля відразу вважався фаворитом. Це неймовірне перевтілення уже принесло акторові чимало нагород. Події фільму британця Джо Райта відбуваються на початку II Світової війни. Уряди європейських країн, приголомшені неочікуваною агресією, вони не в змозі чинити гідний спротив. 10 травня 1940 року король Георг VI призначає прем’єр-міністром Вінстона Черчилля. Це призначення змінило хід історії. Призначення Олдмена на цю роль було найбільшим режисерським ризиком Райта, а у підсумку стало його найбільшим виграшем. Британський актор не боїться показувати культового політика смішним, не надто приємним диваком. Що аж ніяк не зменшує масштабів його особистості. Це друга номінація та перша перемога актора.

Найкраща чоловіча роль другого плану - Сем Рокуел, «Три білборди на кордоні Еббінг, Міссурі»

Сем Рокуел, який має за цю роль і «Золотий глобус», і нагороду Ґільдії акторів. Роль поліцейського з провінційного містечка стала для актора справжнім тріумфом. Хоча успіхів йому і раніше не бракувало: актор та продюсер у 2003 році на Берлінському кінофестивалі отримав приз за найкращу чоловічу роль у фільмі «Зізнання небезпечної людини». Є також лауреатом премії BAFTA.

Найкраща жіноча роль - Френсіс Макдорманд, «Три білборди на кордоні Еббінга, Міссурі»

Цього року жодна конкурентка не змогла перервати переможну ходу Френсіс Макдорманд. Справді, її роль матері, яка намагається помститись за смерть доньки, є неперевершеною. Для актриси, яка є музою братів Коенів (та дружиною одного з них) це другий «Оскар». Перший вона отримала за роль у їх фільмі «Фарго». Після вбивства доньки Мілдред Гейз (Френсіс Макдорманд) знаходить незвичний спосіб тиску на поліцію, яка так і не змогла впіймати вбивць. Жінка орендує білборди, щоб змусити правоохоронців діяти. Прекрасне кіно та прекрасна акторська робота. Не єдина до того ж у цьому фільмі.

Найкраща жіноча роль другого плану - Елісон Дженні, «Я, Тоня»

Елісон Дженні за блискуче гротескне виконання ролі матері найскандальнішої в історії фігуристки Тоні Гардінг уже має «Золотий глобус». Її робота яскрава та влучна. Вона зіграла реальну жінку, але не надто цим переймалась. Дженні зіграла понад 70 ролей, переважно другого плану. Наразі це її найуспішніша за кількістю нагород робота.

Найкращий оригінальний сценарій - «Геть»

Дуже цікава та дотепна суміш класичного трилера та авторського кіно. Чорношкірий хлопець Кріс їде в гості до батьків своєї білої дівчини Роуз. Вони - лікарі, які живуть у великому заміському особняку. Проте за його стінами кояться дуже дивні речі... Чорношкірий режисер Джордан Пів з одного боку знімає гостросоціальну стрічку, проте максимально далеку від викривального пафосу. Він насичує абсурдними ситуаціями та чорним гумором. Так про расові стереотипи ще ніхто не висловлювався.

Найкращий адаптований сценарій - «Назви мене своїм ім'ям»

Фільм режисера Луки Гуаданьїно, знятий за сценарієм Луки Гуаданьїно, Джеймса Айворі та Волтера Фазано, основаним на однойменному романі Андре Асімана. Стрічка розповідає про любовну історію між молодим хлопцем Еліо та помічником його батька Олівером. Все це відбувається влітку, на відпочинку сім‘ї у заміській віллі. Гарно знята картина, утім, не відкриває в кіно нічого нового та несподіваного. До слова, Джеймс Айворі є найстаршим лауреатом, йому 89 років.

Найкраща операторська робота - «Той, що біжить по лезу 2049»

Несподівана перемога Роджера Дікінса. У його роботи режисера Дені Вільньова про полювання на реплікантів та порятунок світу Раяном Гослінгом була напрочуд сильні конкуренти: «Темні часи», «Дюнкерк», «Ферма Мудбаунд» та «Форма води». Проте сам Дікінс є справжньою зіркою. Оператор 13 разів номінувався на «Оскар» та інші престижні нагороди. Усього в його кар’єрі близько 70 фільмів. Він зняв «Ігри розуму», «Втечу з Шоушенка», працював з Вільньовом над «Вбивцею», а зараз зніматиме екранізацію роману Донни Тартт «Щиголь».

Найкраща музика - «Форма води»

Александр Деспла уже має рекордну кількість нагород, зокрема і за цей фільм. Крім рідного французького кіно, Деспла працював над різними голлівудськими фільмами, наприклад над такими незалежними або комерційно-успішними фільмами останнього десятиріччя як «Королева», «Золотий компас», «Загадкова історія Бенджаміна Баттона», «Незрівнянний містер Фокс», «Гаррі Поттер і смертельні реліквії: частина 1 та частина 2», «Король говорить», «Королівство повного місяця», «Арго», «Ґодзілла» тощо. Він має 9 номінацій на «Оскар» та тепер вже другу статуетку. У 2014 році Деспла був головою журі 71-го Венеційського кінофестивалю.

Найкраща пісня - Remember me, «Коко»

З цим мультфільмом, мабуть, була лише одна проблема – вибрати найкращу пісню. Кіноакадеміки дали собі раду, обравши справжній хіт. Виконує її каліфорнійський співак Мігель.

Найкращий монтаж - «Дюнкерк»
Воєнна драма Крістофера Нолана розповідає про один із найдраматичніших епізодів Другої світової війни – евакуацію британських військ, заблокованих гітлерівцями у місті Дюнкерк після битви в 1940 році. Нолан писав сценарій, щоб показати історію з трьох ракурсів: земля, море, повітря. Вийшло дивовижно. Камера, раз захопивши, не відпускає глядача ні на секунду. Сцени в трюмі есмінця, на відкритому з усіх боків пляжі, у небі над ним підтримують на доповнюють одна одну, створюючи загальне багатовимірне враження.
Найкращі візуальні ефекти - «Той, що біжить по лезу 2049»

Фантастичний трилер День Вільньова є продовженням фільму Рідлі Скотта «Той, хто біжить по лезу» (1982). Фільм розповідає про агента Кея, офіцера поліції, який займається пошуком решти реплікантів (штучно створених людей) застарілої версії. Він дізнається інформацію, яка може поставити під загрозу існування всього людства. Ефекти, звичайно, ефектні. А от загалом сиквел сильно поступається оригіналу. Деякі шанувальники фантастики назвали кіно багатомільйонним артхаузом.
Найкраща робота художника-постановника - «Форма води»
У фільмі художнику вдалося створити химерний світ, одночасно не позбавляючи його переконливості. Саме художник поєднав ретро з фантастикою, а реальний світ із казковим. Пол Д. Остерберрі тонує фільм у зелений колір так, ніби уся дія відбувається під водою.
Найкращий дизайн костюмів - «Примарна нитка»
Фільм про дизайнера одягу справедливо отримав цю нагороду. Фільм, де одяг є одним із героїв, розповідає про британського кутюр’є. Дія відбувається у 50-х. Крім стильних костюмів, зрештою, картина має ще багато переваг.
Найкращий грим - «Темні часи»
Справедлива перемога для гримерів, які перетворили актора Гері Олдмена на Черчилля. Актор провів у їх руках понад 200 годин, щоб стати схожим на всім відомий навіть із підручників історії оригінал.
Найкращий звук та найкраще зведення звуку - «Дюнкерк»
Перемогу фільму Крістофера Нолана в цих двох номінаціях можуть оцінити ті, хто бачив фільм у кінотеатрі: звук є однією із надважливих складових у створенні ефекту присутності. Дія відбувається на суші, у морі та в повітрі. Така багатовимірність дії підкреслена, зокрема, і звуковим рядом.
Найкращий неангломовний - «Фантастична жінка» (Чілі)

Досить несподівана перемога у номінації, де фаворитами вважались російська «Нелюбов» та німецька стрічки «На межі». Фільм режисера Себастьяна Леліо став лауреатом минулорічного Берлінале. В основі сюжету фільму історія офіціантки Марини, заради якої її коханий Орландо, старший від неї на 20 років, пішов від дружини. Після смерті Орландо родина не пускає Марину навіть на похорон. Вона - транссексуал, і як колись виборювала право жити, як жінка, тепер вона відстоює право на скорботу. Дуже тонко зроблена стрічка, яка далеко не відразу відкриває перед глядачем усі деталі історії. «Фантастична жінка» - це кіно про любов і внутрішню силу. Це не сентиментальна притча про те, як важко живеться людям, що не вписуються в загальноприйняті рамки, а історія впевненої людини, знята стримано та надзвичайно переконливо.
Найкращий анімаційний фільм - «Коко»

Одна із найпрогнозованіших перемог. Чудова робота непереможної студії Pixar. Фільм розповідає про 12-річного хлопчика Мігеля, який мріє стати музикантом. У День мертвих в Мексиці він намагається отримати благословення померлих родичів. Дотепна історія про родину, зраду, музику, замішана на мексиканському фольклорі. Тривалий час фільм був лідером українського кінопрокату. В оригіналі одну із ролей озвучив знаменитий мексиканець Гаель Гарсія Берналь, а в українському дубляжі взяли участь учасниці гурту Dakh Daughters.
Найкращий короткометражний анімаційний фільм - «Дорогий баскетбол»
Автором сценарію фільму є знаменитий американський баскетболіст Кобі Браян, який і отримав статуетку.
Найкращий документальний фільм - «Ікар»

Фільм розповідає про найгучніший допінговий скандал, у центрі якого – російський уряд та ФСБ. Фільм зняв режисер Браян Фогель. «Ікар» докладно розповідає про схеми допінгових шахрайств, у яких активну участь брало ФСБ Росії, а керував усім цим особисто Путін. За повідомленням New York Times, Росія намагалася вплинути на голосування кіноакадеміків, щоб нагороду не отримав ані «Ікар», ані фільм «Останні люди в Алеппо» сирійського режисера Ферас Файяда.
Найкращий ігровий короткометражний фільм - «Мовчазна дитина»
Фільм Кріса Овертона розповідає про німу дівчинку.

Найкращий короткометражний документальний фільм - Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Режисер Франк Стефлер розповідає про Мінді Альпер, 56-річну художницю, яка переживала психічні розлади та депресії. Її творчість стала для неї дорогою з самотності та ізоляції у зовнішній світ.

За внесок у кінематограф

Чарльз Бернетт - американський режисер, сценарист, оператор,
Оуен Ройзман - американський кінооператор,
Дональд Сазерленд - актор з Канади,

Аньес Варде - французька режисерка. Її фільм «Обличчя, села» змагався також у номінації «найкращий документальний фільм».

Фото: Oscar.com