Польща повністю заборонила ввезення зерна та сільгосппродукції з України

Збіжжя та десятки інших сільгосппродуктів більше не можна ввозити у Польщу навіть транзитом

15:50, 15 квітня 2023

Польща заборонила ввозити з України зерно та інші продукти харчування. Про постанову, ухвалену урядом, заявив у суботу, 15 квітня, голова правлячої консервативної партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський, передає RMF24.

Качинський оголосив, що Польща проведе загальний закуп зерна у сховищах з доплатою та збереже субсидії для польських аграріїв. Крім того, країна забороняє ввозити українське зерно та інші продукти. Варто зауважити, що заборона на ввезення збіжжя та іншої сільгосппродукції з України була оголошена під час партійного з’їзду партії «Право і Справедливість», який відбувся у селі Лисе біля Остроленки.

«Ми є і залишаємося друзями та союзниками України без найменших змін. Ми будемо її підтримувати і робимо це зараз. Незважаючи на це, обов'язок кожної доброї влади захищати інтереси власних громадян», – наголосив Качинський, додавши, що криза в польському селі вплине на становище всіх поляків.

Лідер правлячої партії визнав, що якщо не заборонити ввезення збіжжя з-за кордону, то польські аграрії отримуватимуть збитки і це можуть використати політичні опоненти на майбутніх виборах.

«І саме через це, знаючи, що це в інтересах польського села, що це в інтересах поляків, але також, що це в інтересах України – бо не в інтересах наших друзів, щоб Польща занурювалась в кризу і щоб тут прийшли до влади люди, які змінять цю політику радикальної підтримки України, тут при владі, прийнято рішуче, важке рішення», – сказав Ярослав Качинський.

Він також додав, що повний перелік заборонених для ввезення продуктів уже є у урядовому розпорядженні.

«Тому сьогодні уряд прийняв постанову, яка забороняє ввезення до Польщі зерна, а також десятків інших видів продуктів харчування, я не можу їх назвати. Вони перераховані в додатку до цього розпорядження (...), від уже згаданого зерна до медової продукції, дуже-дуже багато чого», – додав він.

Ярослав Качинський також анонсував викуп українського зерна, який зараз лежить на складах у Польщі.

«Буде загальний закуп зерна, що зберігається в силосах. Мінімальна ціна понад 1400 злотих за тонну», — сказав президент PiS Ярослав Качинський.

Нагадаємо, через протести у Польщі Україна призупинила експорт зерна без припинення транзиту. Експорт українського зерна до Польщі зупинили щонайменше до липня.

Які продукти з України заборонила ввозити Польща

Міністр розвитку і технологій Польщі Вальдемар Буда оприлюднив перелік заборонених до експорту українських сільгосппродуктів продуктів. До цього переліку увійшли:

  • крупи,
  • цукор,
  • сухі корми,
  • насіння,
  • хміль,
  • льон і коноплі,
  • фрукти та овочі,
  • продукти переробки фруктів і овочів,
  • вина,
  • яловичина і телятина,
  • молоко та молочні продукти,
  • свинина,
  • баранина і козлятина,
  • яйця,
  • м'ясо птиці,
  • спирт етиловий,
  • продукти бджільництва та інші продукти.

Заборона починає діяти від суботи, 15 квітня до 30 червня 2023 року.

«Уряд уповноважив міністра сільського господарства та міністра розвитку видати відповідні правові акти для захисту польського аграрного ринку від дестабілізації, включно з тимчасовою забороною імпорту агропродовольчої продукції з України», — йдеться в повідомленні польського уряду.

Реакція України: будуть перемовини

Міністерство аграрної політики та продовольства України оприлюднило заяву у якій шкодує про рішення польських колег тимчасово обмежити експорт у Польщу та транзит територією цієї країни сільськогосподарських товарів з України. Мінагропром також додав, що рішення Польщі суперечать двостороннім домовленостям.

«Рішення польської сторони протирічать нашим домовленостям. Мінагрополітики зі свого боку завжди з розумінням ставилось до ситуацій в польському агросекторі й оперативно реагувало на різного роду виклики. Тиждень тому ми погодили, що 4 культури: пшениця, кукурудза, насіння соняшника та ріпаку до 1 липня 2023 року йтимуть через Польщу лише транзитом. Цього тижня ми досягли низки домовленостей для розвитку взаємовигідного співробітництва в галузі сільського господарства та вирішення проблем логістики і погодили текст Меморандуму про взаєморозуміння», – йдеться у заяві українського міністерства.

Міністерство аграрної політики України заявляє, що розуміє важку ситуацію польських фермерів, але наголошує, що сьогодні «найскладніша ситуація у фермерів України. Саме на території України йде війна, саме українські фермери зазнають колосальних збитків від війни росії проти України, і саме українські фермери гинуть на своїх полях від російських мін».

«Зі свого боку пропонуємо: найближчими днями узгодити з польською стороною новий Меморандум про взаєморозуміння, який враховуватиме інтереси України та Польщі в дусі конструктивного надійного ефективного співробітництва для обох країн і належним чином врегулює питання транзиту сільськогосподарської продукції територією Польщі», – додали в українському Мінагропромі.

Реакція Єврокомісії: держава-член ЄС не може в односторонньому порядку приймати торгові рішення

На односторонню заборону Польщею експортувати українські сільгосппродукти та збіжжя відреагувала Єврокомісія. Речниця ЄК Міріам Гарсіа Феррер (Miriam Garcia Ferrer) у розмові із журналістом польської радіостанції RMF FM зазначила, що про рішення Польщі дізналась із медіа.

«Ми дізналися про заборону зі ЗМІ. Ми не знаємо деталей, тому не можемо коментувати на цьому етапі. Ми просимо польську владу надати додаткову інформацію, щоб мати можливість оцінити цей захід. Нагадуємо, що торгова політика є виключною компетенцією ЄС», – прокоментувала речниця ЄК.

Європейська комісія нагадала, що держава-член ЄС не може в односторонньому порядку приймати торгові рішення, оскільки вони впливають на весь ринок ЄС. Це може означати, що це рішення не відповідає законодавству ЄС. Після детального аналізу рішення Варшави, у Брюсселі оприлюднять офіційну реакцію щодо цієї заборони.

Варто нагадати, що регламент ЄС про безмитну торгівлю з Україною не передбачає таких раптових, односторонніх рішень про призупинення імпорту. Тим більше заборона транзиту суперечить принципам Союзу. Такі дії можуть застосовуватись лише тоді, коли йдеться про загрозу здоров’ю чи життю споживачів. Наприклад, якби фітосанітарні дослідження показали, що в сільгосппродукції, імпортованій з України, виявлено шкідливі для здоров’я пестициди, заборонені в Євросоюзі.

Протести польських фермерів продовжуються попри ухвалу постанови

Фермери польського прикордонного міста Грубешів, яке межує з Україною, попри заборону українського експорту, у неділю, 16 квітня, продовжили протестувати. Наслідків ухвали уряду досі не видно, заявили протестувальники, повідомило RMF24.

Приблизно 40 фермерів з різних регіонів Польщі провели ніч у Грубешові, протестуючи проти ввезення української агропродукції. За їхніми словами, вночі на переїзд прибули українські потяги. Учасники протесту заявили, що рахуватимуть, скільки українських потягів з товарами прибуде після ухвали постанови. За даними RMF24, останній український зерновоз прибув до Польщі о 6:20 ранку.