У неділю, 25 лютого, польські фермери повідомили про ще один випадок висипання українського збіжжя із вагонів. Цього разу інцидент трапився на залізниці у селі Котомеж [Kotomierz] Бидґозького повіту Куявсько-Поморського воєводства, де із восьми вагонів уночі висипали на землю кукурудзу. Інформацію про це підтвердило Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Першими про інцидент із кукурудзою о 10:47 повідомила група у Facebook Strajk Rolników Powiat Świecki [Страйк фермерів, Свецький повіт]. Вже об 11:08 це повідомлення підхопила Facebook-сторінка фермерського господарства Ojdana, що належить фермеру Губерту Ойдані [Hubert Ojdana]. Цей фермер балотувався на останніх парламентських виборах від проросійської партії «Конфедерація», відомій своїми українофобськими заявами.
Як писав money.pl: «Статус одного з лідерів аграрних протестів він отримав мимоволі, після того, як 12 лютого опублікував у соцмережах серію записів, на яких видно вагони з пліснявою кукурудзою та ріпаком зі сходу біля Дорогуська».
Пізніше дописи про розсипане збіжжя поширило проросійське польське онлайн-телебачення MIR, опублікувавши коротке відео про це.
Також відео розсипаного зерна зі зйомкою з квадрокоптера вдалось знайти на YouTube, у профілі, який поширює відео з протестів фермерів.
MIR – це антиукраїнський ресурс, до створення і роботи якого причетні проросійські діячі у Польщі. Наприклад, 6 лютого трансляцію MIR з кордону вела Мажанна Гонтарська [Marzanna Gontarska], активістка проросійської партії «Фронт» Кшиштофа Толвінського [Krzysztof Tołwiński]. У вересні 2022 року Гонтарська хвалилася іншим «фронтівцям», що організованими групами нападали на автобуси з біженцями з України.
Зауважимо, що на опублікованих відео можна побачити, що зерно висипане із восьми вагонів.
Після повідомлення пропагандистів із MIR, тему у соцмережах підхопили й самі фермери та ті, хто їм співчуває. Чимало пабліків глузливо написали, що у вагонах «поламався механізм закривання», інші не приховували радості і писали, що розсипана кукурудза має українське походження.
Показово, що у соціальних мережах проросійські активісти, які поширюють відео із розсипаними українським збіжжям, використовують теги, які активно використовуються учасниками блокади українського кордону.
ZAXID.NET звернувся до поліції Бидґозького повіту Куявсько-Поморського воєводства з проханням прокоментувати інцидент і опублікує відповідь, як тільки її отримає. У коментарі Express Bydgoski речниця Бидгощського міського відділу поліції Лідія Ковальська повідомила, що поліція отримала інформацію про інцидент на колії о 9:00 ранку [8:00 за київським часом]. Наразі поліція не знає чи саме українське зерно перебувало у вагонах, ведеться розслідування.
Міністерство підтвердило – кукурудза українська
Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України підтвердило, що розсипана з вагонів біля села Котомеж їхала у порт Ґданська, звідки його мали доставити у інші країни світу.
«Українська сторона сумлінно виконує свої зобов’язання і згідно домовленностям з польським урядом не експортує деякі види агропродукції на територію Польщі. Це підтверджено на офіційному рівні – ані зернові, ані кукурудза, ані рапс – не залишається там. Це четвертий випадок вандалізму на польских залізничних станціях. Четвертий випадок безкарності і безвідповідальності», – прокоментував Олександр Кубраков, міністр розвитку громад, теториторій та інфраструктури. Як йдеться у повідомленні міністерства із 8 вагонів висипали 160 тонн зерна.
Нагадаємо, що польські фермери не вперше висипають українське зерно. Зокрема, 11 лютого у пункті пропуску «Дорогуськ – Ягодин» фермери зупинили три українські вантажівки та висипали з них зерно, яке везли на експорт транзитом через Польщу. Ще один інцидент трапився 23 лютого, на залізничній станції Дорогуськ, де із двох вагонів висипали український ріпак. Третій інцидент також трапився у Дорогуську – 24 лютого фермери висипали з вагона 5 тонн української сої.
Оновлено. 27 лютого представник фірми-перевізника Ecco Rail Каміл Дуда [Kamil Duda] повідомив PAP, що розсипана у Котомєжі кукурудза транспортувалась до Іраландії. За його словами, Ecco Rail відповідає за логістичні операції, пов'язані з перевезенням зерна з України через Польщу в інші країни. Все відбувається в рамках транзитних процедур. Зазвичай товари перевантажують на польсько-українському кордоні, проходять митний контроль, а потім потрапляють до морських портів, звідки транспортуються далі.
«Ecco Rail розцінює інцидент в Котомєжі як гідний осуду акт вандалізму, який не може бути виправданий в жодному контексті. Водночас компанія висловлює сподівання, що винні у цьому злочині будуть спіймані, засуджені та покарані», – сказав Дуда. Поліція розслідує справу як порушення ст. 288 Кримінального кодексу, тобто знищення майна.