Польський ПЕН-клуб виступив на захист письменниці Ольги Токарчук

Польський ПЕН-клуб виступив на захист письменниці Ольги Токарчук

Польський ПЕН-клуб 17 грудня оприлюднив заяву на захист письменниці Ольги Токарчук.

«Зловживаючи мандатом сенатора, п. Вальдемар Бонковський закликав місцеве самоврядування Нової Руди позбавити Ольгу Токарчук звання почесного громадянина міста. Це спроба офіційно санкціонувати публічне цькування письменниці, поєднане з кримінальними погрозами на її адресу», - йдеться у заяві.

«Приводом для цього цькування стало скептичне висловлювання про етнічні та соціальні стосунки в давній Речі Посполитій. Заклик п. Бонковського покарати за цю заяву ганьбою – це спроба змусити в Польщі до суб'єктивної ідеологічної цензури на захист власних стереотипів. Годі сподіватися чогось доброго, коли межі свободи слова та думки намагається визначати особа, відома переважно завдяки винесеному їй вироку в справі про підбурювання до підробки документів і проявам ярмаркового патріотизму під образливими гаслами», - заявили члени ПЕН-клубу.

Нагадаємо, відома польська письменниця Ольга Токарчук почала отримувати на свою адресу в соціальних мережах масу образливих коментарів. Інколи надходять повідомлення з брутальними погрозами навіть обіцянками позбавити її життя.

Вони почали надходити після висловлювань Ольги Токарчук для телеканалу TVP на церемонії її нагородження польською літературною премією «Nike»  за роман «Книги Якубові, або Велика подорож через сім кордонів, п'ять мов і три великі релігії, не рахуючи малих».

Це історичний роман про події ХVIII століття на Поділлі, що показує панораму життя Речі Посполитої. У центрі книги – Якуб Лейбович Франк, котрий оголосив себе «єврейським месією» і довів до розколу в іудаїзмі, створивши секту так званих «франкістів».

Скандал спровокував коментар літераторки на телебаченні. Ось що дослівно вона сказала: «Ми собі вигадали історію Польщі як країни толерантної, відкритої, як країни, не оскверненої нічим злим щодо своїх меншин. Тим часом ми робили жахливі речі як колонізатори, як національна більшість, котра пригнічує меншість, як власники рабів чи вбивці євреїв».

14 грудня польський сенатор Вальдемар Бонковський закликав місцеве самоврядування Нової Руди позбавити Ольгу Токарчук звання почесного громадянина міста.

Вальдемар Бонковський

Сама письменниця так прокоментувала цю хвилю ненависті: «На телебаченні я сказала те ж, що вже цілий рік повторюю на авторських зустрічах. Траплялося, що мої слова викликали дискусію, значно рідше – що хтось піднімався, залишаючи зал. Але тільки тепер реакція стала такою сильною і ненависною. Був момент, коли я серйозно злякалася. Сьогодні я бачу в цьому явищі підтвердження мого діагнозу – міф мультикультурної Польщі лопається і виявляється ненависть до чужих. Зате лакується історія, а в кожному, хто намагається її єдину правильну версію поставити під сумнів, бачать зрадника».

Ольга Токарчук дійсно має українське коріння. Вона неодноразово приїздила до України, зокрема до Львова, де її книги користуються великою популярністю.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук