«Єврейська ганчірка», «українська к...»

Проти польської письменниці Ольги Токарчук здійнялася хвиля інтернет-цькування

СвітЛюбко Петренко, 15 жовтня 201526491
«Єврейська ганчірка», «українська к...»

Відома польська письменниця Ольга Токарчук отримує останнім часом на свою адресу в соціальних мережах масу образливих коментарів. Інколи надходять повідомлення з брутальними погрозами навіть обіцянками позбавити її життя.

«Єврейська ганчірка», «українська к...», - цитує деякі «послання ненависті» польське видання Gazeta Wyborcza. Вони почали надходити після висловлювань Ольги Токарчук для телеканалу TVP на церемонії її нагородження польською літературною премією «Nike»  за роман «Книги Якубові, або Велика подорож через сім кордонів, п'ять мов і три великі релігії, не рахуючи малих» (Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych).

Це історичний роман про події ХVIII століття на Поділлі, що показує панораму життя Речі Посполитої. У центрі книги – Якуб Лейбович Франк, котрий оголосив себе «єврейським месією» і довів до розколу в іудаїзмі, створивши секту так званих «франкістів».

Цікаво, що Ольга Токарчук стала лауреаткою премії «Nike» вже вдруге. Раніше вона здобула її 2008 року за книгу «Бігуни» («Bieguni»). Її, як і вісім її інших книг, вже перекладено українською мовою.

Але повернімося до телевізійного коментаря літераторки, який спровокував цей весь скандал. Ось що дослівно вона сказала: «Ми собі вигадали історію Польщі як країни толерантної, відкритої, як країни, не оскверненої нічим злим щодо своїх меншин. Тим часом ми робили жахливі речі як колонізатори, як національна більшість, котра пригнічує меншість, як власники рабів чи вбивці євреїв».

І слова ці, розтиражовані національними польськими телеканалами  спричинили вибуховий ефект, котрий вилився у хвилю згаданої інтернет-ненависті. Найпоміркованіші з критичних коментаторів висувають пані Токарчук вимогу, щоб вона вибачилася перед поляками за «образу». Менш помірковані пропонують позбавити її польського громадянства, а то й видворити за межі Польщі. Ну, й найкритичніше налаштовані, як ми вже зазначали, погрожують вбити Ольгу Токарчук за «образу національної честі».

На різних ультра-націоналістичних профілях лунають запевнення, що Токарчук «не відчуватиме себе в Польщі безпечно». «Може б хтось її відвідав?» – пише повідомлення в соціальних мережах один з «шанувальників» літераторки й подає для охочих адресу села, де вона мешкає.  

Такі коментарі явно підпадають під кримінальну статтю, саме тому їх вже почала вивчати прокуратура. «Ми фіксуємо всі ці тексти й вивчаємо їх під кутом зору закликів до ненависті», – розповіла виданню  Gazeta Wyborcza керівник відділу прокуратури в місті Клодзько, поблизу якого мешкає Ольга Токарчук.

Сама письменниця так прокоментувала цю хвилю ненависті: «На телебаченні я сказала те ж, що вже цілий рік повторюю на авторських зустрічах. Траплялося, що мої слова викликали дискусію, значно рідше – що хтось піднімався, залишаючи зал. Але тільки тепер реакція стала такою сильною і ненависною. Був момент, коли я серйозно злякалася. Сьогодні я бачу в цьому явищі підтвердження мого діагнозу – міф мультикультурної Польщі лопається і виявляється ненависть до чужих. Зате лакується історія, а в кожному, хто намагається її єдину правильну версію поставити під сумнів, бачать зрадника. У багатьох коментарях з'явилися натяки, що я – єврейка або українка, а мої діди створювали банди УПА. Вперше в житті мені дорікнули, що я не полька; я відчула, що стала винятком зі спільноти. На щастя, коли я опублікувала заяву у фейсбуці, я отримала також значну підтримку».

Заради справедливості треба зазначити, що Ольга Токарчук дійсно має українське коріння. Вона неодноразово приїздила до України, зокрема до Львова, де її книги користуються великою популярністю.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук