Проект відновлення залізничного сполучення між Хировом та Перемишлем отримав ґрант ЄС

16:23, 18 квітня 2019

Спільний українсько-польський проект «Лінія 102» отримав ґрант Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна у розмірі 53,8 тис. євро. Про це ZAXID.NET повідомив член правління ГО «Лінія 102.ua» Віктор Гальчинський.

«Лінія 102» – це українсько-польська громадська організація, яка працює для відновлення залізничної гілки, що сполучає українське містечко Хирів Старосамбірського району Львівської області із Перемишлем у Польщі та проходить через села Добромиль, Нижанковичі, Мальховіце і Заґуж. На усій протяжності цієї гілки прокладена колія європейського стандарту – 1435 мм. До 1945 року цим маршрутом курсували пасажирські поїзди, але згодом через контрабандистів та складні економічні обставини сполучення закрили. До 1994 року їздив транзитний поїзд Варшава-Загуж, а до 2010 року курсував поїзд Хирів-Загуж, який закрили через контрабанду. Із 2016 року українські та польські активісти працюють над відновленням залізничного сполученням між двома країнами за цим маршрутом. Сьогодні між Перемишлем та Нижанковичами регулярного сполучення немає. Активісти «Лінії 102» періодично влаштовують демонстраційний виїзд дрезини під приводом популяризації проекту. Однак стан колії не дозволяє розвивати швидкість більше 30 км/год та запускати рухомий склад, важчий від дрезини.

За словами Віктора Гальчинського, отримані ґрантові кошти передусім використають на популяризацію проекту.

«Це "м'який" проект, спрямований на популяризацію "Лінії102", а точніше частини Першої угорсько-галицької залізниці як привабливого туристичного об'єкта. Серед запланованих заходів – розробка туристичних маршрутів пам'ятками довкола лінії у Перемиському повіті Польщі та Старосамбірському районі України, туристичне ознакування об'єктів культурної спадщини залізниці, проведення конференції щодо розвитку туризму в районі лінії, розробка стратегії залізничного туризму в регіоні та організація серії спільних поїздок лінією для української та польської молоді – перш за все студентів PWSW та Львівської філії Дніпропетровського університету залізничного транспорту ім. Лазаряна". Саме на це буде скеровано кошти гранту», - пояснює Віктор Гальчинський і додає, що найближчим часом ГО оприлюднить план заходів, які реалізовуватимуть за ґрантові кошти.

Щодо термінів запуску регулярного залізничного сполучення за маршрутом Хирів – Перемишль, то, за словами Віктора Гальчинського, зараз має відреагувати українська сторона.

«На сьогодні польська сторона в особі Мінінфраструктури готова виділити 40 мільйонів злотих на ремонт, а точніше, повну перебудову траси Перемишль-Мальховичі-Держкордон за умови, що українська сторона підтвердить можливість прийому поїздів та організацію сполучення з Нижанкович до інших міст регіону. З українського боку маршрут Перемишль-Нижанковичі внесений до пріоритетних завдань Національної транспортної стратегії України на найближчий час», - зазначив активіст.