Проведення собору ліквідованої Української православної церкви Київського патріархату означатиме церковне розділення з усіма канонічними та юридичними наслідками. Про це йдеться в заяві прес-служби Київської митрополії Православної церкви України (ПЦУ) від 14 червня.
«Самовільне та позастатутне проведення зборів невизначеної групи не уповноважених осіб з присвоєнням цим зборам назви «Собору» означатиме церковне розділення та відділення організаторів та учасників таких зборів від Православної Церкви України з усіма канонічними та юридичними наслідками», – йдеться в заяві.
ПЦУ вкотре наголосила на тому, що Українська православна церква Київського патріархату як окреме релігійне об’єднання припинила свою діяльність через об’єднання та приєднання до утвореної єдиної помісної Православної церкви України. Також наголошується, що Церква має повноцінний статус автокефалії, тобто повної адміністративної незалежності.
«ПЦУ не є «митрополією Константинопольського патріархату» і не підкоряється йому, зберігаючи з Вселенським патріархатом той самий молитовний і канонічний зв’язок, що і решта помісних церков», – зазначила прес-служба.
Керівництво ПЦУ наголосило, що Томос про автокефалію засадничо не відрізняється від низки подібних томосів, наданих у минулому іншим помісним церквам. Про умови його надання стало відомо ще в грудні 2018 року. «Проголошення лише зараз негативних оцінок, цілком суголосних з пропагандою проти Томосу зі сторони Московського патріархату, викликає здивування і глибоке несприйняття в церкві та суспільстві», – йдеться в заяві.
Церква нагадала, що Філарет сам скликав об’єднавчий собор і голосував за його рішення. «Персональна відмова когось з учасників через кілька місяців після події визнавати рішення собору, оголошення їх «ситуативними», тобто нібито зробленими зі свідомим наміром ввести когось в оману — не можуть відмінити чи зупинити чинність цих рішень», – йдеться також у заяві.
Від імені митрополита Київського і всієї України Епіфанія, ПЦУ закликала всіх ієрархів, духовенство і вірних, хто бажає блага для церкви і України, не брати жодної участі у заходах і діях, які «руйнують єдність помісної церкви».
Як писав ZAXID.NET, наприкінці травня митрополит ПЦУ Філарет заявив, що досі вважає себе патріархом УПЦ (КП), продовжує користуватися офіційними бланками Київського патріархату, видає від імені цієї структури ордени і медалі, публікує від імені Київського патріархату розпорядження і вимагає їх виконання від єпископів і священиків новоствореної ПЦУ.
24 травня на синоді Православної церкви України Філарета намагалися переконати, що УПЦ (КП) більше не існує, але не змогли це зробити. 28 травня він видав новий указ від імені УПЦ Київського патріархату, заборонивши служіння ректорові Київської православної богословської академії протоієрею Олександру Трофимлюку.
29 травня предстоятель ПЦУ Епіфаній оголосив нечинними документи, що видаються від імені Київського патріархату і «вносять смуту серед кліру міста Києва». ПЦУ також показала відео з собору УПЦ (КП) 15 грудня 2018 року, на якому Філарет особисто підписує рішення про розпуск Київського патріархату. Але Філарет і його прихильники відмовилися визнати це помісним собором, а підписаний документ – дійсним.
Нині Філарет керує приходами Київської єпархії у складі помісної Православної церкви України.
До слова, відлучення від церкви або ж екскомуніка– це міра покарання, зокрема в православ’ї, за дії, несумісні із схвалюваним церквою способом життя, за порушення церковних правил, за відступництво (апостасію) або за єресь. Полягає в перериванні всяких стосунків між церквою і особою, що відлучається. Релігійний сенс її полягає у відмові церкви відповідати за думки, слова і дії відлученого. Практично, відлучення зазвичай полягає в тому, що відлученому заборонено брати участь в здійсненні суспільних релігійних дій.