Путін заявив про атаку на Україну експериментальною ракетою «Орєшнік»

Російський президент заявив, що ракета нібито може нести ядерні заряди

20:06, 21 листопада 2024

У четвер, 21 листопада, російський президент Владімір Путін заявив, що країна завдала удару по Україні ракетою середньої дальності «Орєшнік» під час ранкової атаки по Дніпру. За словами Путіна, Росія здійснила атаку ракетою у відповідь на надання Україні дозволів бити далекобійним озброєнням з боку США та Великої Британії.

У своєму зверненні Путін заявив, що Україна завдала ударів по об'єктах у Курській та Брянській областях – ймовірно, йдеться про склади озброєння 19 та 20 листопада, про ураження яких повідомили у Генштабі ЗСУ. Російський президент звинуватив Україну у застосуванні далекобійних ракет Storm Shadow та ATACMS та заявив, що «комбінований удар по одному з об'єктів оборонно-промислового комплексу України» – Південному машинобудівному заводі у Дніпрі, – Росія завдала у відповідь на ці дії.

Відео ракетного удару по Дніпру оприлюднили у місцевих Telegram-каналах

Владімір Путін заявив, що росіяни «провели випробовування експериментальної ракетної системи» – балістичної ракети середньої «Орєшнік». Він додав, що боєприпас начебто може нести ядерний боєзапас, проте для атаки 21 листопада його не несла. Застосування «Орєшніка» Путін аргументував «відповіддю» на нібито плани США виробляти і розгортати ракети середньої і меншої дальності.

«Росія буде рішучо та дзеркально відповідати на ескалацію», – заявив Путін.

Крім того, Владімір Путін заявив про готовність Росії застосовувати зброю проти обʼєктів тих країн, які дозволяють використовувати свою зброю проти російських обʼєктів.

Доповнено 21:20. Речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр заявила, що США знали про запуск російської балістичної ракети та попередили Україну та союзників, «щоб допомогти їм підготуватись», повідомив журналіст «Голосу Америки» Остап Яриш. Втім, у Білому Домі «не бачать ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю в Україні».

У пресслужбі Путіна заявили, що попередили США за 30 хвилин до пуску лінією «центру зі зменшення ядерної небезпеки».

Що відомо про ракету «Орєшнік»

За словами Владіміра Путіна, балістична ракета середньої дальності, що здатна нести ядерний запас, «не має аналогів», та начебто протидіяти їй неможливо.

Російський воєнний злочинець заявив, що ракета може атакувати ціль зі швидкістю 10 махів – 2,5-3 км/с, або ж 12250 км/год. До прикладу, гіперзвукова ракета Х-47М2 «Кинджал» має швидкість понад 4 км/с або ж 14688 км/год.

Офіційної інформації про боєзапас, вагу та розмір ракети у вільному доступі наразі немає. Втім, російські пропагандистські Telegram-канали заявили про такі характеристики ракети «Орєшнік»:

  • Дальність – до 5000 км
  • Швидкість – 12250 км/с

Військовий портал Defence Express припустив, що «нова» ракета може бути боєприпасом середньої дальності РС-26 «Рубєж» під іншою назвою. За даними порталу, «двоїсту» назву також має крилата ракета Х-101 («Іздєліє 504»).

«Але у використанні позначення “Орєшнік” Кремль явно переслідував мету психологічного впливу на країни Заходу, а саме – намагатись створити враження, що у розпорядженні РФ начебто з’явились до цього моменту нові та невідомі ракетні спроможності, що своєю чергою має працювати на залякування цивілізованого світу», – повідомив Defence Express.

Зазначимо, офіційні характеристики РС-26 «Рубєж», як і «Орєшніка», невідомі, проте російські військові джерела повідомляють про такі можливі характеристики:

  • Дальність – 2000-6000 км
  • Вага – 40-50 т
  • Оснащення – до шести роздільних бойових блоків потужністю 0,3 Мт кожен

Доповнено 21:39. Заступниця прес-секретаря Пентагону Сабріна Сінгх повідомила, що Росія застосувала 21 листопада балістичну ракету середньої дальності, створену на основі РС-26 «Рубіж».

«Ми сфокусуємось на підтримці України. Ви також побачите незабаром нові пакети допомоги у найближчі тижні та місяці», – повідомила посадовиця.

ООН також відреагувала на ракетну атаку Росії – прессекретар генсека ООН Стефан Дюжаррік закликав «сторони війни в Україні зробити термінові кроки для запобігання ескалації».

Доповнено 22:08. Президент України Володимир Зеленський прокоментував заяву Путіна, наголосивши на «очевидному та серйозному збільшенні асштабу та жорстокості цієї війни».

«Це очевидне та серйозне збільшення масштабу і жорстокості цієї війни, цинічне порушення Росією Статуту ООН. І я підкреслю: це вже другий крок Росії до ескалації за рік. Першим таким кроком було залучення Північної Кореї до війни проти України – контингенту у щонайменше 11 тисяч солдатів.

Путін зробив обидва ці кроки, ігноруючи всіх у світі, хто закликає не розширювати війну. Йому плювати на те, до чого закликають Китай, Бразилія, європейські країни, Америка, усі інші країни світу. Путін єдиний, хто почав цю війну – абсолютно неспровоковану війну, і хто робить усе, щоб війна продовжувалась уже понад тисячу днів», – сказав Володимир Зеленський.

Президент України підкреслив, що сильної реакції світу на дії Росії немає, і це дозволяє продовжувати повномасштабну агресію проти України. Також Володимир Зеленський заявив, що Україна не вперше застосовує далекобійну зброю по російських територіях та має на це повне право відповідно до міжнародних норм.

«І коли російські ракети б’ють по наших містах, коли щоночі Україну атакують іранські “шахеди”, коли в нас на кордоні розгорнуто контингент із Північної Кореї, Путін не тільки робить війну довшою – він просто щоразу плює в обличчя тим у світі, хто справді хоче відновлення миру», – повідомив президент.

Нагадаємо, у ніч на 21 листопада росіяни завдали ракетного удару по Дніпру, вперше застосувавши міжконтинентальну балістичну ракету. За даними «Української правди», це був перший випадок використання росіянами балістичної ракети середньої дальності РС-26 «Рубєж».

Згодом президент України Володимир Зеленський підтвердив, що характеристики та швидкість ракети відповідали типу МБР. Того ж дня застосування Росією міжконтинентальної балістичної ракети підтвердили у пресслужбі СтратКому ЗСУ, зазначивши, що Україна стала першою країною світу, проти якої застосували МБР.