Інститут стратегії культури розпочав роботу 2018-го року як муніципальна інституція, покликана координувати процес реалізації та моніторингу Стратегії розвитку культури міста Львова 2025. За перший повноцінний рік діяльності – 2019-й – Інститут став відкритим подієвим майданчиком для культурних подій у місті. За рік інституція провела понад 40 подій, була партнером низки заходів, як Інформаційні дні УКФ у Львові, розроблення Креативного хабу на Дудаєва, ХІХ-й Jazz Bez, ін.
Один із пріоритетів ІСК – освіта для представників культурної сфери. Спільно з партнерами втілено декілька навчальних проєктів. Це семінар «Бізнес для культури», програма для менеджерів культури LWOWRO (зі Strefa Kultury Wrocław). А в листопаді понад сотня учасників з усієї країни навчалася у школі менеджменту аудіовізуальних індустрій КАДРИ управління(проект реалізовано Center for Societal Innovations / Центр соціальних інновацій у співпраці з ІСК)
Вдалося закласти основу для дослідницького напряму Інституту. У 2019-му зібрано інформацію про культурні інституції у Львові і запропоновано інструментарій для аналізу цих даних. Більше інформації – у звіті. Перший етап дослідження окреслив актуальні для подальшого вивчання питання.
Триває робота і над створенням муніципального Фонду культури, що є новим для Львова підходом до фінансування й управління у сфері культури. Попереду – розроблення та затвердження юридичної і фінансової моделей, механізму діяльності Фонду. Положення про нього буде представлене у 2020-му.
Серед великих проєктів ІСК 2019 року – Конгрес Культури. Ця масштабна триденна подія, що в жовтні зібрала у Львові понад 300 учасників із різних міст і країн, була присвячена аналізу культурного процесу в Україні та Європі за останні 30 років і нинішній ситуації. На запрошення Конгресу Львів уперше відвідала відома хорватська авторка Славенка Дракуліч. Рівноцінною дискусійній була й мистецька складова Конгресу – триєнале сучасного мистецтва «Український Зріз». Роботи 18 митців експонувалися у просторі будівлі на площі Ринок, 42 – це була перша така подія в історичній кам’яниці, що має стати мистецьким центром. Також стартував і проєкт «Код Культури». Його мета – дослідити взаємозв’язки між культурним середовищем та містянами. Тут зокрема матимемо соціологічні дослідження, серію тематичних дискусій (перша — про актуальні культурні тренди – відбулася восени).
Хоча ІСК є молодою інституцією, іншим дієвцям, середовищам цікавий його досвід. Упродовж року представниці Інституту брали участь у подіях у Львові, Києві, Харкові, Вроцлаві, Запоріжжі. Серед іноземних партнерів ІСК: команди Вроцлава (Польща), Каунаса (Литва). На першому році існування Інституту вдалося залучити від донорів та грантодавців на культурні проєкти суму 2 млн грн.
Для мене особисто, як керівниці установи цей рік став неабияким викликом: ІСК займається формуванням нових для міста практик і механізмів та апробовує їх. Це, скажімо, заснування муніципального фонду культури, дослідження міської сфери культури, розширення мереж партнерів Львова, зокрема моніторинг можливості міста Львова бути аплікуваним на програму Європейська Столиця Культури. Водночас 2019-й засвідчив, що до Інституту уже є певний рівень професійного інтересу й довіри – з боку місцевих і загалом українських культурних ініціатив та дієвців, міжнародних інституцій, грантодавців.
Робота у всіх напрямах діяльності продовжуватиметься у 2020-му. Важливо, що культура є пріоритетом політики для міста, затверджено програму «Львів 2020: Фокус на культуру».
За щоденну працю для нашого становлення та розвитку дякую команді ІСК: Ярині Короткевич, Ірині Шутці, Мар’яні Куземській, Назару Баковичу, Лавріну Шиміну, Ярині Мельник, Лідії Савченко-Дуді, Лесі Антонюк.
Попереду цілий рік для нових ідей, відкриттів, партнерств та проектів.
Звіт роботи Інституту стратегії культури тут.